Wageningen herdenkt: Bevrijdingsvuur en digitaal festival
WAGENINGEN (ANP) - In Wageningen wordt woensdag precies om middernacht het nationale Bevrijdingsvuur aangestoken. Het traditionele Bevrijdingsdefilé door de Gelderse plaats kan dit jaar echter opnieuw niet doorgaan vanwege de maatregelen tegen het coronavirus. Wel staan onder meer de Nationale Herdenking Capitulaties 1945 en een digitaal bevrijdingsfestival op het programma.
De zogeheten 'verschilmakers' vervoeren het vuur na het aansteken door het land. Het Nationaal Comité Herdenking Capitulaties 1945, kortweg Wageningen45, heeft veertien van zulke verschilmakers benoemd: jonge mensen die respect afdwingen. Dit jaar zijn dat: Splinter Chabot, Ruben Hein, Lakshmi, Jean-Luc Murk, Loiza Lamers, Tommy & Rowan, Nazmiye Oral, Dante Kedde, Masood Eslami, Ellen ten Damme, Natascha van Weezel, Lol Fioole en Inez Valize en Krystel van Dinter.
De verschilmakers verblijven in de nacht van 4 op 5 mei in het Wageningse Hotel De Wereld. In dat hotel werd in 1945 onderhandeld over de capitulatie van de Duitse bezetters. Dinsdagavond, na de nationale Herdenking, presenteren de verschilmakers een show in het hotel.
Digitaal Bevrijdingfestival
Veteranen die de bevrijding van Nederland in 1945 nog meegemaakt hebben, krijgen op 5 mei een dankbrief van Wageningse schoolkinderen. Woensdag om 12.00 uur wordt een deel van die brieven tijdens de Nationale Herdenking Capitulaties 1945 voorgelezen door een aantal leerlingen, in aanwezigheid van demissionair minister van defensie Ank Bijleveld, acht militaire attachees en de de Inspecteur-Generaal der Krijgsmacht Frank van Sprang. Onder toeziend oog van alle aanwezigen worden de vlaggen gehesen en de Last Post gespeeld door de fanfare 'Bereden Wapens'. De herdenking wordt uitgezonden door Omroep Gelderland en de NOS.
Om 13.00 uur begint net als in diverse andere plaatsen in het land in Wageningen een digitaal Bevrijdingsfestival, met optredens van onder anderen Davina Michelle, Ellen ten Damme, The Strikes, Froukje, S10, Tino Martin en Jonna Fraser. Ook zijn er Vrijheidscolleges van Haroon Ali en Soundos el Ahmadi.
Verder vertellen tien mensen een persoonlijk verhaal bij tien oorlogsmonumenten in Gelderland, begeleid door musici die speciaal voor dat moment een ode componeren. Omroep Gelderland zendt de resultaten van de muzikale toer om 16.00 uur uit.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Maandagavond worden zo'n 140 mensen van Ter Apel naar de nachtopvang in congrescentrum Hanze Plaza in Groningen gebracht. Omdat de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel vol is, brengen asielzoekers sinds vorige week de nacht door in tijdelijke locaties. Dit om te voorkomen dat zij buiten moeten slapen. In de nacht van zondag op maandag ging het om 126 mensen.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger het bevel gegeven om de aanvallen op Libanon op te voeren. De premier zegt in oorlog te zijn met Hezbollah. Hij wil de aan Iran gelieerde terreurgroep met de aanvallen "vernietigen", zegt hij in een videobericht op Telegram.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De ruim tweehonderd teams die meededen aan het loop- en fietsevenement Roparun zijn gefinisht op de Coolsingel in Rotterdam. Het laatste team kwam rond 19.00 uur onder luid applaus binnen, aldus de organisatie. Het evenement met zo'n 5000 deelnemers ging zaterdag van start. Een deel vertrok uit de Franse plaats Castres, een andere groep begon in Enschede.
5 uur geledenTILBURG (ANP) - Tussen Den Bosch en Tilburg rijden maandag tot naar verwachting 18.30 uur geen treinen. Dat komt door een aanrijding, aldus NS. Een woordvoerder zei iets na 16.00 uur dat de Nederlandse Spoorwegen bezig zijn met het regelen van vervangend busvervoer. "Wanneer dat rond is, kunnen reizigers dat zien in de reisplanner."
8 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Parkeerplaatsen aan de stranden langs de kust en bij recreatieplassen lopen maandagmiddag vol. Veel mensen zijn vrij op tweede pinksterdag.
10 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het is "mensonterend" en "onbegrijpelijk" dat er geen vaste opvangplek voor alle asielzoekers is, vindt het Rode Kruis. De opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is vol en asielzoekers moeten sinds vorige week de nacht doorbrengen in tijdelijke locaties, om te voorkomen dat ze buiten in het gras slapen. Het Rode Kruis helpt daarbij.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ondanks de hitte en de droogte onderweg zijn er geen medische noodsituaties geweest tijdens het loop- en fietsevenement Roparun. Dat laat de organisator weten. De teams zijn inmiddels in de buurt van Rotterdam en komen in de loop van maandag over de finish op de Coolsingel in de stad.
14 uur geleden