Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wageningen herdenkt: Bevrijdingsvuur en digitaal festival

Wageningen herdenkt: Bevrijdingsvuur en digitaal festival

WAGENINGEN (ANP) - In Wageningen wordt woensdag precies om middernacht het nationale Bevrijdingsvuur aangestoken. Het traditionele Bevrijdingsdefilé door de Gelderse plaats kan dit jaar echter opnieuw niet doorgaan vanwege de maatregelen tegen het coronavirus. Wel staan onder meer de Nationale Herdenking Capitulaties 1945 en een digitaal bevrijdingsfestival op het programma.

De zogeheten 'verschilmakers' vervoeren het vuur na het aansteken door het land. Het Nationaal Comité Herdenking Capitulaties 1945, kortweg Wageningen45, heeft veertien van zulke verschilmakers benoemd: jonge mensen die respect afdwingen. Dit jaar zijn dat: Splinter Chabot, Ruben Hein, Lakshmi, Jean-Luc Murk, Loiza Lamers, Tommy & Rowan, Nazmiye Oral, Dante Kedde, Masood Eslami, Ellen ten Damme, Natascha van Weezel, Lol Fioole en Inez Valize en Krystel van Dinter.

De verschilmakers verblijven in de nacht van 4 op 5 mei in het Wageningse Hotel De Wereld. In dat hotel werd in 1945 onderhandeld over de capitulatie van de Duitse bezetters. Dinsdagavond, na de nationale Herdenking, presenteren de verschilmakers een show in het hotel.

Digitaal Bevrijdingfestival

Veteranen die de bevrijding van Nederland in 1945 nog meegemaakt hebben, krijgen op 5 mei een dankbrief van Wageningse schoolkinderen. Woensdag om 12.00 uur wordt een deel van die brieven tijdens de Nationale Herdenking Capitulaties 1945 voorgelezen door een aantal leerlingen, in aanwezigheid van demissionair minister van defensie Ank Bijleveld, acht militaire attachees en de de Inspecteur-Generaal der Krijgsmacht Frank van Sprang. Onder toeziend oog van alle aanwezigen worden de vlaggen gehesen en de Last Post gespeeld door de fanfare 'Bereden Wapens'. De herdenking wordt uitgezonden door Omroep Gelderland en de NOS.

Om 13.00 uur begint net als in diverse andere plaatsen in het land in Wageningen een digitaal Bevrijdingsfestival, met optredens van onder anderen Davina Michelle, Ellen ten Damme, The Strikes, Froukje, S10, Tino Martin en Jonna Fraser. Ook zijn er Vrijheidscolleges van Haroon Ali en Soundos el Ahmadi.

Verder vertellen tien mensen een persoonlijk verhaal bij tien oorlogsmonumenten in Gelderland, begeleid door musici die speciaal voor dat moment een ode componeren. Omroep Gelderland zendt de resultaten van de muzikale toer om 16.00 uur uit.

Meer uit Binnenland

Concerten Ye in Arnhem kunnen doorgaan, rapper mag blijven

AMSTERDAM (ANP) - De concerten van de Amerikaanse rapper Ye in GelreDome in Arnhem komende zaterdag en maandag mogen doorgaan. Dat is de uitkomst van een kort geding in de rechtbank in Amsterdam dat het Centraal Joods Overleg (CJO) had aangespannen. De voorzieningenrechter ziet op dit moment geen concrete aanwijzingen dat de komst van Ye, ook wel Kanye West, een gevaar is voor de openbare orde.

5 uur geleden
AOb: examenuitslag van meer dan 56.000 vmbo-leerlingen dag later

DEN HAAG (ANP) - Meer dan 56.000 vmbo-leerlingen moeten door een technische fout een dag langer wachten op de uitslag van het praktijkdeel van hun examen. Dat is "onwijs vervelend" voor de leerlingen en zorgt voor extra werk voor docenten, zegt bestuurder Kim van Strien van de Algemene Onderwijsbond (AOb).

7 uur geleden
Ye al voor kort geding over inreisverbod in Nederland gearriveerd

AMSTERDAM (ANP) - Rapper Ye, ook bekend als Kanye West, is voor de behandeling van het kort geding over zijn mogelijke inreisverbod al naar Nederland gekomen. Dat bevestigt Anis Boumanjal, de advocaat van de organisator van zijn aankomende concerten in Arnhem. Het kort geding wordt woensdagmiddag behandeld in de rechtbank van Amsterdam.

9 uur geleden
Arib hamert op belang waarheidsvinding in corona-enquête

DEN HAAG (ANP) - Oud-Kamervoorzitter Khadija Arib vreest dat de parlementaire enquête corona, waarin zij als getuige is opgeroepen, te veel draait om vooruitkijken en lessen leren voor de toekomst. "Prima, maar ik mis de nadruk op waarheidsvinding, op verantwoording afleggen", zei zij aan het einde van haar openbare verhoor.

9 uur geleden
College Rechten van de Mens: ON! discrimineerde met vacaturetekst

UTRECHT (ANP) - Volgens het College voor de Rechten van de Mens heeft omroepvereniging Ongehoord Nederland (ON!) zich schuldig gemaakt aan discriminatie. Dat oordeelde het onafhankelijke mensenrechteninstituut woensdag naar aanleiding van een vacaturetekst die de omroep in 2024 plaatste.

10 uur geleden
Iraans regime nog 'stevig' in het zadel, aldus minister Berendsen

DEN HAAG (ANP) - Ondanks de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël zit het Iraanse regime nog "stevig" in het zadel. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) woensdag in een Kamerdebat over de situatie in Iran. Er is verder "geen enkele aanwijzing" dat het bewind een gematigdere koers gaat varen.

10 uur geleden
Berendsen: deel ambassadepersoneel binnenkort terug naar Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat een deel van het ambassadepersoneel "binnenkort" terug kan gaan naar de Iraanse hoofdstad Teheran. De Nederlandse ambassademedewerkers werden begin maart tijdelijk verplaatst naar de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe.

11 uur geleden