Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Waddenzee dreigt UNESCO-status te verliezen om mijnbouw

Waddenzee dreigt UNESCO-status te verliezen om mijnbouw

DEN HAAG (ANP) - De Waddenzee dreigt de status van UNESCO Werelderfgoed te verliezen als Nederland doorgaat met het winnen van zout en gas in de regio. UNESCO uit haar zorgen over de zoutwinning onder de Waddenzee en de voorgenomen gasboringen bij Ternaard in een kritisch rapport, opgesteld door het internationale samenwerkingsverband voor natuurbehoud IUCN. Demissionair natuurminister Christianne van der Wal heeft een deel van het rapport dinsdagavond naar de Tweede Kamer gestuurd.

UNESCO wil dat de gaswinning bij Ternaard niet doorgaat. Ook moeten Nederland, Duitsland en Denemarken uiterlijk 1 februari een plan hebben voor het behoud van de Waddenzee.

Door mijnbouw kan de bodem onder de Waddenzee verzakken. Als daar ook nog eens zeespiegelstijging bijkomt, verliest de Waddenzee mogelijk haar unieke kenmerk: het droogvallen bij eb, waardoor zeevogels voedsel kunnen verzamelen op de moddervlaktes. Ook hebben vissen en andere zeedieren last van geluid door de onderzeese werkzaamheden.

Definitief besluit

Van der Wal komt pas later met een inhoudelijke reactie. Eerst moet UNESCO een definitief besluit nemen over de adviezen uit het rapport. Dat gebeurt van 10 tot en met 25 september op een conferentie in de Saoedische hoofdstad Riyad.

Nederland kent twaalf Werelderfgoederen. Zowel cultuur als natuur kan worden aangemerkt als Werelderfgoed. Alle landen die zijn aangesloten bij UNESCO hebben zich gecommitteerd om de erfgoederen in stand te houden.

Meer uit Binnenland

Ziekenhuizen willen maatregelen tegen commerciële privéklinieken

UTRECHT (ANP) - Ziekenhuizen willen dat de politiek maatregelen neemt tegen privéklinieken. Een deel daarvan werkt "met een op productie en winst gericht verdienmodel, met behulp van een agressieve mediacampagne", stelt de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ).

3 uur geleden
Giro555-geld heeft 15 miljoen mensen in Turkije en Syrië bereikt

DEN HAAG (ANP) - In twee jaar tijd zijn 15,4 miljoen mensen in Turkije en Syrië geholpen met het door Giro555 opgehaalde geld na de aardbevingen in februari 2023. Meer dan 50.000 mensen kwamen toen om het leven. In Nederland werd nadien ruim 128 miljoen euro opgehaald, wat inmiddels allemaal is uitgegeven, meldt Giro555.

3 uur geleden
Sint-Maarten vraagt Nederland financiële steun voor politiebureau

PHILIPSBURG (ANP) - Sint-Maarten heeft Nederland formeel om financiële steun gevraagd om problemen bij de politiefaciliteiten op het eiland aan te pakken, zo is zondag bekendgemaakt. Volgens minister-president Luc Mercelina is daarvoor 6,5 miljoen dollar (ongeveer 5,6 miljoen euro) nodig.

7 uur geleden
Officieel warmste 7 december ooit gemeten, meldt Weeronline

HOUTEN (ANP) - Het is zondag de warmste 7 december ooit gemeten, meldt Weeronline. Om 21.20 uur was het volgens het weerbureau in De Bilt 14,0 graden. "Het oude record was 13,8 graden en werd in 2007 gemeten. Mogelijk stijgt de temperatuur nog een paar tienden van een graad verder", aldus Weeronline.

7 uur geleden
Onderzoek: omwonenden geitenstal krijgen vaker longontsteking

DEN HAAG (ANP) - Omwonenden van een geitenstal hebben vaker een longontsteking, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS. Dat zou blijken uit een onderzoek dat de Gezondheidsraad heeft uitgevoerd in opdracht van het kabinet en deze week wordt gepresenteerd. Wie binnen een straal van 500 meter van een geitenhouderij woont, heeft 73 procent meer kans op een longontsteking dan andere Nederlanders.

8 uur geleden
Van Zanen over Tarwekamp: maatwerk, besluiten en tijd nodig

DEN HAAG (ANP) - Na de herdenking van de fatale explosie aan de Tarwekamp in Den Haag zei burgemeester Jan van Zanen dat hij maatwerk blijft leveren aan alle getroffenen van de aanslag. "Wij laten niemand los, totdat die op eigen benen kan staan." Van Zanen zegt geen "generieke maatregelen" te willen inzetten.

12 uur geleden
Twee gevechtsvliegtuigen opgestegen vanaf Volkel om drone

VOLKEL (ANP) - Een drone is de reden dat de Koninklijke Luchtmacht zondagochtend twee gevechtsvliegtuigen heeft laten opstijgen vanaf de militaire vliegbasis in Volkel. De drone heeft het luchtruim weer verlaten en vormde geen directe dreiging, meldt het ministerie van Defensie. De F-35's zijn weer teruggekeerd naar de vliegbasis.

12 uur geleden