Waddenzee dreigt UNESCO-status te verliezen om mijnbouw
DEN HAAG (ANP) - De Waddenzee dreigt de status van UNESCO Werelderfgoed te verliezen als Nederland doorgaat met het winnen van zout en gas in de regio. UNESCO uit haar zorgen over de zoutwinning onder de Waddenzee en de voorgenomen gasboringen bij Ternaard in een kritisch rapport, opgesteld door het internationale samenwerkingsverband voor natuurbehoud IUCN. Demissionair natuurminister Christianne van der Wal heeft een deel van het rapport dinsdagavond naar de Tweede Kamer gestuurd.
UNESCO wil dat de gaswinning bij Ternaard niet doorgaat. Ook moeten Nederland, Duitsland en Denemarken uiterlijk 1 februari een plan hebben voor het behoud van de Waddenzee.
Door mijnbouw kan de bodem onder de Waddenzee verzakken. Als daar ook nog eens zeespiegelstijging bijkomt, verliest de Waddenzee mogelijk haar unieke kenmerk: het droogvallen bij eb, waardoor zeevogels voedsel kunnen verzamelen op de moddervlaktes. Ook hebben vissen en andere zeedieren last van geluid door de onderzeese werkzaamheden.
Definitief besluit
Van der Wal komt pas later met een inhoudelijke reactie. Eerst moet UNESCO een definitief besluit nemen over de adviezen uit het rapport. Dat gebeurt van 10 tot en met 25 september op een conferentie in de Saoedische hoofdstad Riyad.
Nederland kent twaalf Werelderfgoederen. Zowel cultuur als natuur kan worden aangemerkt als Werelderfgoed. Alle landen die zijn aangesloten bij UNESCO hebben zich gecommitteerd om de erfgoederen in stand te houden.
Meer uit Binnenland
BRUNSSUM (ANP) - Twee Duitse militairen van het NAVO-hoofdkwartier in Brunssum zijn in die gemeente door onbekenden belaagd en daarbij lichtgewond geraakt. De marechaussee onderzoekt het incident. De daders waren volgens persbureau dpa gemaskerd en riepen leuzen tegen de NAVO. Wanneer en waar het precies is gebeurd, is niet bekendgemaakt.
13 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De NS raadt bezoekers van Harry Styles-concerten op woensdag 20 mei, vrijdag 22 mei en zaterdag 23 mei aan "alternatief vervoer" te nemen. Tijdens de concerten in de Johan Cruijff ArenA rijden er door werkzaamheden minder treinen van en naar station Amsterdam Bijlmer ArenA.
1 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Alle opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius die op de eerste repatriëringsvlucht naar Eindhoven zaten, zijn negatief getest op het hantavirus. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) op basis van monsters die bij aankomst zijn afgenomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid wil dat het kabinet een verruiming van de hypotheekrenteaftrek voorkomt. Onder meer de regeringspartijen D66 en CDA stemden in met een motie van die strekking van GroenLinks-PvdA. Coalitiepartner VVD was tegen het voorstel.
2 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Het fatbikeverbod in de binnenstad van Enschede dat sinds 11 maart geldt, lijkt goed te werken. Dat laat een woordvoerster van de gemeente weten. Woensdag start de rechtszaak die fatbikeverkoper La Souris tegen de gemeente heeft aangespannen vanwege het verbod. Dan krijgt de gemeente volgens een woordvoerster van de rechtbank Overijssel een brief over de termijn om op de aanklacht te reageren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gevolgde procedure rond de met het hantavirus besmette patiënt in het Radboudumc is "niet goed geweest", zegt gezondheidsminister Sophie Hermans (VVD) tijdens het wekelijkse vragenuur. Twaalf medewerkers van het Nijmeegse ziekenhuis moeten hierdoor uit voorzorg voor zes weken in quarantaine.
2 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Tegenstanders van een geplande noodopvang voor 240 asielzoekers in Apeldoorn, zetten hun protesten voort. Ook maandagavond gingen enkele betogers volgens de politie over de schreef. Het bleef bij vier aanhoudingen, het laagste aantal van de afgelopen dagen. Ook voor dinsdagavond "houden gemeente en politie rekening met een demonstratie", laten de instanties weten.
3 uur geleden