Waddenvereniging opgelucht, maar zorgen over scheepvaart blijven
HARLINGEN (ANP) - De Waddenvereniging is "blij en opgelucht" dat het gehavende schip Fremantle Highway veilig naar de Eemshaven is gebracht. De Waddenzee is daarmee "ontsnapt aan een grote milieuramp", concludeert de vereniging. Die blijft zich wel "grote zorgen maken" over de scheepvaart ten noorden van de Waddeneilanden. Die blijft risico's met zich meebrengen voor natuur en milieu.
"De vaarroutes ten noorden van de Waddeneilanden behoren tot de meest druk bevaren scheepvaartroutes ter wereld", brengt de Waddenvereniging in herinnering. De organisatie vindt dat het kwetsbare gebied, dat de status van Unesco Werelderfgoed heeft, zo goed mogelijk tegen schade moet worden beschermd.
De vereniging ziet "een opeenstapeling van risico’s op incidenten", van het toenemende vervoer van elektrische auto's tot de komst van nieuwe windmolenparken. Ook die infrastructuur op zee is niet zonder gevaren, zoals vorig jaar bleek toen een op drift geraakt schip op de Noordzee tegen de fundering van een transformatorplatform botste.
Windmolenparken
In 2019 ging het op grote schaal mis rond de Waddeneilanden, toen het schip MSC Zoe in een storm honderden containers verloor. De Waddenzee veranderde toen in enkele uren "in een heuse afvalbult", zoals de Waddenvereniging het omschrijft.
Het beschermen van de Waddenzee is een "ingewikkeld vraagstuk", erkent de vereniging. Die pleit ervoor om zo snel mogelijk een goed antwoord te geven op alle vragen die hierover leven. "Is het sluiten van de zuidelijke scheepvaartroute de oplossing? Is het veiliger om alle schepen door de smallere noordelijke route te laten varen? Juist de plek waar de meeste windmolenparken zijn gepland?", somt de organisatie er een aantal op. Die vragen hadden eigenlijk "gisteren al beantwoord moeten zijn", klinkt het.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen zelf regels maken over het gebruik van onder meer staalslakken. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Milieu, CDA) in een Kamerbrief nadat hierover onduidelijkheid was ontstaan onder gemeenten. Landelijk is er al een tijdelijk verbod en een vergunningplicht voor staalslakken, omdat dit restproduct van de staalproductie giftig kan zijn.
34 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De vier mensen die betrokken zouden zijn bij de explosie in de nacht van donderdag op vrijdag bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in de Rotterdamse wijk Blijdorp, werden aangehouden bij een andere Rotterdamse synagoge, in de wijk Hillegersberg. Die synagoge ligt op zo'n 6 kilometer afstand van de Nederlands-Israëlitische Gemeente Rotterdam, waar de explosie plaatsvond.
1 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - De democratische rechtsorde staat onder druk en het wordt tijd om te "waarschuwen voor groot gevaar". Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema in Vlaardingen bij de uitreiking van de Geuzenpenning aan haar collega uit Boedapest, Gergely Karácsony. "Wij zien hoe populistische leiders democratische instituties afbreken. (...) Tientallen jaren stonden rechtsstatelijke principes niet ter discussie. Die consensus is weg. Daardoor belanden ook wij op een hellend vlak, en ik maak me zorgen dat we verder naar beneden glijden."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil vaart maken met plannen voor een verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen. Het wetsvoorstel dat dit regelt, wordt ondanks forse kritiek van onder meer de Raad van State ingediend bij de Tweede Kamer. Dat meldde minister Thierry Aartsen (Werk, VVD) na afloop van de ministerraad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil kroongetuigen uit de georganiseerde misdaad een voorwaardelijke straf kunnen aanbieden in ruil voor waardevolle informatie. Voorwaarde daarvoor is wel dat de getuige maximaal zes jaar celstraf zou kunnen krijgen en niet verdacht wordt van zwaardere misdaden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Het is vooral verschrikkelijk dat dit is gebeurd en het heeft weer tot heel veel angstgevoelens geleid bij de joodse gemeenschap", zegt premier Rob Jetten over de brand bij een synagoge in Rotterdam. De politie heeft inmiddels vier verdachten aangehouden.
3 uur geleden