Wachttijden coronatests landelijk sterk gedaald
UTRECHT (ANP) - De wachttijden voor het laten afnemen van een coronatest zijn sinds 5 oktober sterk gedaald. Er zit op dit moment 56 uur tussen het maken van een afspraak en het bekend worden van de uitslag, meldt koepelorganisatie GGD GHOR vrijdag. Op 4 oktober was dat nog 90 uur.
Voor mensen die met voorrang een test kunnen krijgen, zoals leerkrachten en verpleegkundigen, is de gemiddelde wachttijd nu 28 uur. Ook voor hen is de wachttijd iets gedaald ten opzichte van het begin van de maand.
De testcapaciteit is vanaf 5 oktober opgeschaald, onder meer door de inschakeling van buitenlandse labs. Waar er op 4 oktober nog 30.000 tests per dag konden worden afgenomen, loopt dat aantal nu op richting de 50.000, aldus een woordvoerder van de GHOR. "Het aanbod van tests is nu groter dan de vraag", aldus de woordvoerder. Het gaat volgens haar om de gemiddelde wachttijd, per regio kan de wachttijd verschillen.
Testcapaciteit
Het teruglopen van de wachttijd heeft volgens de woordvoerder niet te maken met de opkomst van commerciƫle labs. "De wachttijd is teruggelopen omdat GGD's tienduizenden tests per dag meer kunnen afnemen."
De verwachting is dat de testcapaciteit nog verder zal stijgen, naar 80.000 tests eind december. Er komen met behulp van Defensie binnenkort op zeven plaatsen in Nederland zogenoemde XL-testlocaties, waar op grote schaal mensen getest kunnen worden. De GGD'en willen ook gebruikmaken van sneltesten. Half oktober werd duidelijk dat er twee sneltesten klaar zijn voor gebruik en de verwachting is dat ze binnenkort op meerdere plekken in Nederland kunnen worden ingezet.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Ook na het wijzigingsvoorstel om hulpverlening aan mensen in de illegaliteit uit te zonderen van strafbaarstelling, blijven hulpverleners mogelijk strafbaar. Dat zegt de Raad van State in een advies over het voorstel van asielminister David van Weel (VVD).
1 dag geledenDEN BOSCH/UTRECHT (ANP) - De toezichthouders voor medicijnen krijgen de laatste jaren steeds minder meldingen van mogelijke bijwerkingen. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) en bijwerkingencentrum Lareb maken zich daar zorgen over. Als er minder meldingen komen, wordt het moeilijker om de veiligheid van middelen in de gaten te houden, zeggen ze.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Academische ziekenhuizen willen dat het volgende kabinet meer maatregelen neemt om te voorkomen dat mensen gezondheidsproblemen krijgen. Ze pleiten onder meer voor een "slimme suikertaks", waarbij de heffing op eten of drinken hoger wordt naarmate er meer suiker in zit. Dat moet mensen stimuleren om gezonder te leven.
5 dagen geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De plannen van de Europese Unie om de invoer van vloeibaar aardgas (lng) uit Rusland te verbieden zijn "volledig zelfdestructief", gezien het gebrek aan gasreserves in Europa en het toenemende energieverbruik door kunstmatige intelligentie. Dat zei een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Na twee jaar van aanzienlijke toenames is het aantal abortussen in Nederland vorig jaar op hetzelfde relatief hoge niveau gebleven. In totaal werden 39.438 zwangerschappen afgebroken, zo maken jaarlijkse cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk. Een opmerkelijke afname ten opzichte van een jaar eerder ziet de inspectie bij meisjes tot 15 jaar.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - De maatregelen die veel politieke partijen willen nemen om de zorgkosten minder snel te laten stijgen, leiden onder artsen en patiƫnten tot grote zorgen. "De lijst met pijnlijke ingrepen is bijna oneindig en een mokerslag voor de toegankelijkheid van de zorg", schrijft de organisatie Dokters van de Wereld donderdag in een "noodkreet" aan politieke leiders.
1 week geledenWAGENINGEN (ANP) - De hoeveelheid vlees die de gemiddelde Nederlander eet, is vorig jaar met ongeveer een halve kilo afgenomen en daarmee op het laagste niveau in twintig jaar gekomen. Onderzoekers van de universiteit van Wageningen hebben dat berekend op basis van statistieken over vleesverkoop en slachtingen. Ze houden de cijfers bij in opdracht van Wakker Dier. Die organisatie is blij dat de vleesconsumptie "langzaam maar gestaag" daalt.
1 week geleden