Wachttijd komt door tekort aan huisartsen, zeggen verbonden
UTRECHT (ANP) - Dat mensen soms wat langer moeten wachten op een afspraak bij de huisarts, komt onder meer door een tekort aan huisartsen in Nederland. Daarnaast zijn er steeds meer mensen die zorg nodig hebben, en die patiënten hebben ook steeds meer zorg nodig. Dat zeggen de twee beroepsorganisaties, de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) en het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG).
Huisartsenpraktijken hebben het volgens LHV en NHG heel druk. "Er wordt steeds meer zorg van huisartsen gevraagd, onder andere doordat mensen ouder worden en langer thuis blijven wonen", aldus de beroepsverenigingen. Op andere plekken in de zorg belanden mensen op een wachtlijst, en in de tussentijd doen ze weer een beroep op de huisarts om die wachttijd door te komen.
Volgens de LHV en het NHG zijn er meer huisartsen en praktijkmedewerkers nodig. "Gelukkig is het aantal plekken op de huisartsenopleidingen opgehoogd; hopelijk leidt dat over enkele jaren tot instroom van meer huisartsen." Maar als die mensen er eenmaal zijn, is het ook belangrijk om ze te behouden. Daarom pleiten de organisaties voor minder werkdruk door het verminderen van "administratieve rompslomp".
Geestelijke gezondheidszorg
Ook willen de beide verenigingen dat de wachtlijsten in bijvoorbeeld de geestelijke gezondheidszorg worden teruggedrongen. Als mensen daar hulp kunnen krijgen, krijgen huisartsen meer ruimte voor andere patiënten.
Huisartsen streven ernaar om mensen binnen drie dagen te helpen bij problemen die niet spoedeisend zijn. Bij zes op de tien patiënten lukt dat, maar in een enquête van ANP en Kieskompas zeggen drie op de tien mensen dat ze langer moeten wachten voor ze aan de beurt zijn. Een deel moet tot twee weken wachten. De problemen zijn het grootst in Flevoland en Utrecht. In die provincies duurt het voor meer dan 40 procent van de mensen langer dan drie dagen voor ze op afspraak kunnen komen.
Meer uit Gezond
GENÈVE (ANP) - Het risico op hantavirus voor de wereldbevolking blijft laag. Dat laat topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vrijdagavond op X weten.
10 uur geledenGENÈVE (ANP) - Op het cruiseschip m/v Hondius zijn onderweg naar Nederland vooralsnog geen nieuwe mogelijke gevallen van hanta gemeld. Dat liet topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) weten na contact met de kapitein van het vaartuig.
1 dag geledenBILTHOVEN (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip Hondius die eerder deze week op de tweede en derde repatriëringsvlucht naar Eindhoven zaten, zijn negatief getest op het hantavirus. Bij aankomst zijn monsters afgenomen, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
2 dagen geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De evacuatie van het cruiseschip Hondius na de dodelijke uitbraak van het hantavirus is afgerond, maar "ons werk is nog niet klaar", benadrukt de directeur van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De uitbraak van het hantavirus op de Hondius is geen reden om het ziekteprotocol op schepen aan te scherpen, maar het zou wel goed zijn om aan boord sneller mondkapjes te gebruiken bij vermoedens van luchtweginfecties bij opvarenden. Dat zegt Arend Jansen, voorzitter van het Nederlands Medisch Nautisch Genootschap, de vereniging van haven- en scheepsartsen.
3 dagen geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Het Europees Parlement en de lidstaten zijn tot een akkoord gekomen over de productie van essentiële geneesmiddelen. De nieuwe regels moeten het makkelijker maken om productie van medicijnen in Europa met overheidsgeld te ondersteunen.
4 dagen geledenEELDE (ANP) - Het Nederlandse biotechbedrijf MimeCure heeft een investering van 3 miljoen euro opgehaald. Met het geld wil het bedrijf de ontwikkeling van een nieuw geneesmiddel tegen chronische longziekten versnellen. De investeringsronde werd geleid door investeringsmaatschappij Addington Investment Group en ondersteund door mede-investeerder Apsara Investments.
4 dagen geleden