
Wachttijd ggz daalt niet, nog steeds wachten tienduizenden te lang
DEN HAAG (ANP) - De wachttijden in de geestelijke gezondheidszorg dalen niet, ondanks inzet van regionale partijen. Uit de recentste cijfers blijkt dat bijna 84.000 mensen wachten op een aanmeldgesprek of behandeling, ruim de helft daarvan wacht langer dan de afgesproken norm van maximaal veertien weken. Dit melden de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa).
Volgens de IGJ en de NZa zijn er meerdere oorzaken aan te wijzen. De vraag naar ggz is gegroeid, er zijn problemen op de arbeidsmarkt en er is "onduidelijkheid over verantwoordelijkheden in de regio. En er ontbreken voldoende landelijke randvoorwaarden om betere samenwerking mogelijk te maken."
Als voorbeeld wordt genoemd dat iedereen meer en op nieuwe manieren wil samenwerken met grote en kleine ggz-aanbieders, huisartsen en het gemeentelijk sociaal domein. Dit voor bijvoorbeeld de instroom, doorstroom en uitstroom van cliënten. Maar het ontbreekt vaak aan tijd, geld en menskracht om die samenwerking te organiseren. Ook is de verantwoordelijkheid en de regie bij het maken van plannen "vaak niet goed belegd".
Grotere druk
De problemen op de arbeidsmarkt zorgt daarnaast voor "grotere druk" op instellingen en behandelaren in alle regio's. "Grote ggz-aanbieders zien dat behandelaars overstappen naar kleine ggz-aanbieders. Daarnaast ervaren zij problemen met het overeind houden van (crisis)diensten vanwege een tekort aan psychiaters."
De IGJ en de NZa doen een aantal aanbevelingen aan de betrokken partijen. Zo wordt gezegd dat gewerkt moet worden aan "bewustwording rond de (on)mogelijkheden van de ggz bij mentale problemen. De vraag naar de ggz in Nederland is groter dan de sector kan bieden. Behandeling in de ggz biedt niet altijd een antwoord op de (mentale) problemen van mensen".
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Vrouwen krijgen vaak nog steeds geen medicijnen die zijn toegespitst op een vrouwenlichaam. Daardoor lopen ze een veel groter risico op ernstige bijwerkingen dan mannen en duurt het langer voordat ze hersteld zijn. Hoewel dit allang onderzocht en bekend is, krijgen vrouwen nog steeds dezelfde medicijnen en doseringen die op mannen zijn getest. D66 wil deze praktijk aanpakken met een actieplan, meldt D66-leider Rob Jetten zaterdag op een partijbijeenkomst in Utrecht ter ere van oud-minister Els Borst, die precies elf jaar geleden werd vermoord.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een homostel bestaande uit vruchtbare partners kan een ivf-behandeling niet van de belasting aftrekken, oordeelde de Hoge Raad vrijdag. Een dergelijk paar vond zelf van wel, omdat de kosten van een ivf-behandeling aftrekbaar zijn voor heterostellen die na twaalf maanden onbeschermde seks geen kind verwachten.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna twee maanden nadat zorgorganisaties boos waren weggelopen van de onderhandelingstafel over een aanvullend zorgakkoord, zijn de gesprekken hierover met het kabinet weer begonnen. De zorgorganisaties lieten eerder deze week al weten open te staan voor een gesprek "onder voorwaarden". De gesprekken zijn inmiddels hervat, meldde zorgminister Fleur Agema (PVV) vrijdag opgewekt voor aanvang van de ministerraad.
3 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Het aantal besmettingen met mazelen loopt weer op. In januari werd de ziekte bij 23 mensen vastgesteld, terwijl er in januari vorig jaar één geval was gevonden en in januari 2023 nul. Het aantal infecties is ook hoger dan in november en december. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is er geen landelijke uitbraak.
4 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Verschillende belangrijke zorgorganisaties hebben gezondheidsminister Fleur Agema laten weten dat ze toch verder willen praten over het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA). Eerder schortten ze het overleg op omdat ze er geen vertrouwen meer in hadden. Nu durven ze het gesprek "onder voorwaarden" weer aan.
5 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Het aantal griepgevallen is gestegen naar het hoogste niveau van de afgelopen jaren. Vorige week meldden 118 op elke 100.000 mensen zich met griepklachten bij een huisarts, meldden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel.
5 dagen geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR/AFP) - Argentinië verlaat de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Een woordvoerder van president Javier Milei zegt dat het besluit samenhangt met grote onenigheid over de wijze waarop de coronapandemie is aangepakt. Argentinië zou niet willen toestaan dat "een internationale organisatie zich bemoeit met onze soevereiniteit".
5 dagen geleden