Wachtlijsten bij IND langer, 77.000 mensen wachten op besluit
DEN HAAG (ANP) - De wachtlijst bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) voor mensen die wachten op een beslissing over hun asielaanvraag, is vorig jaar langer geworden. Eind vorig jaar wachtten bijna 50.000 mensen die asiel hebben aangevraagd op een beslissing van de IND. Daarbovenop wachtten toen circa 27.000 nareizigers op een besluit. Dat meldt de IND vrijdag.
Eind 2022 ging het om 35.790 asielaanvragers en 18.000 nareizigers die wachtten op een beslissing van de IND. Bij de 50.000 van eind vorig jaar gaat het in 45.000 gevallen om mensen die in de algemene asielprocedure zaten, en in 5000 gevallen om mensen uit veilige landen of voor wie de Dublinprocedure van toepassing is. Bij die procedure moet een ander EU-land, Noorwegen, IJsland, Liechtenstein of Zwitserland beslissen over de asielaanvraag, bijvoorbeeld als iemand daar voor het eerst asiel heeft aangevraagd.
Of de wachtlijst eind vorig jaar een record was, kon een woordvoerder niet direct zeggen. De toename komt volgens de IND doordat het aantal aanvragen al langere tijd veel hoger is dan waarvoor de IND is ingericht. In totaal behandelde de dienst vorig jaar bijna 35.000 asielaanvragen, zo'n 8500 beslissingen meer dan aanvankelijk gepland. In de algemene en verlengde asielprocedure ging het inwilligingspercentage omlaag van 78 procent in 2022 naar 62 procent in 2023.
11,3 miljoen euro
De drukte was ook merkbaar op andere vlakken, aldus de IND. Zo werden bijna twee keer zoveel gerechtelijke procedures over verblijf gevoerd als in 2022. De IND betaalde vorig jaar 11,3 miljoen euro aan dwangsommen voor ingebrekestellingen en zogenoemde beroepen niet tijdig beslissen. In totaal ontving de IND 28.670 ingebrekestellingen in 2023, tegenover 19.830 een jaar eerder.
In december werd aangekondigd dat de wettelijke beslistermijn voor asielaanvragen in 2024 verlengd is van zes maanden naar vijftien maanden, geeft de dienst verder aan. "Aanvragers moeten geregeld langer wachten dan de verlengde wettelijke termijn, waardoor het aantal ingebrekestellingen en dwangsommen naar verwachting komend jaar verder oploopt", meldt de IND.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Donald Trump legt geen claim meer op Groenland, interpreteert demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD). Tijdens het debat ter voorbereiding op de EU-top die in het teken staat van dit hoogoplopende conflict, zijn partijen als GroenLinks-PvdA hier niet zo zeker van. Toe-eigenen van land is "duidelijk geen onderdeel" van het 'raamwerk' van een deal met het militaire bondgenootschap NAVO dat hierover in de maak is, stelt Brekelmans. "Dus volgens mij is de politieke realiteit nu dat die claim van tafel is."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wilde laten zien dat Nederland bereid is om bij te dragen aan de veiligheid van Groenland, maar die boodschap kwam niet over toen minister Ruben Brekelmans (Defensie) meldde dat er één, later twee militairen die kant op gingen. Dat beseft de VVD'er in het debat in aanloop naar de ingelaste EU-top over Groenland en dreigende Amerikaanse importheffingen. "Als dat in de buitenwereld anders is opgevat, is dat niet de bedoeling geweest."
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra
12 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.
13 uur geleden