Wachtlijsten bij IND langer, 77.000 mensen wachten op besluit
DEN HAAG (ANP) - De wachtlijst bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) voor mensen die wachten op een beslissing over hun asielaanvraag, is vorig jaar langer geworden. Eind vorig jaar wachtten bijna 50.000 mensen die asiel hebben aangevraagd op een beslissing van de IND. Daarbovenop wachtten toen circa 27.000 nareizigers op een besluit. Dat meldt de IND vrijdag.
Eind 2022 ging het om 35.790 asielaanvragers en 18.000 nareizigers die wachtten op een beslissing van de IND. Bij de 50.000 van eind vorig jaar gaat het in 45.000 gevallen om mensen die in de algemene asielprocedure zaten, en in 5000 gevallen om mensen uit veilige landen of voor wie de Dublinprocedure van toepassing is. Bij die procedure moet een ander EU-land, Noorwegen, IJsland, Liechtenstein of Zwitserland beslissen over de asielaanvraag, bijvoorbeeld als iemand daar voor het eerst asiel heeft aangevraagd.
Of de wachtlijst eind vorig jaar een record was, kon een woordvoerder niet direct zeggen. De toename komt volgens de IND doordat het aantal aanvragen al langere tijd veel hoger is dan waarvoor de IND is ingericht. In totaal behandelde de dienst vorig jaar bijna 35.000 asielaanvragen, zo'n 8500 beslissingen meer dan aanvankelijk gepland. In de algemene en verlengde asielprocedure ging het inwilligingspercentage omlaag van 78 procent in 2022 naar 62 procent in 2023.
11,3 miljoen euro
De drukte was ook merkbaar op andere vlakken, aldus de IND. Zo werden bijna twee keer zoveel gerechtelijke procedures over verblijf gevoerd als in 2022. De IND betaalde vorig jaar 11,3 miljoen euro aan dwangsommen voor ingebrekestellingen en zogenoemde beroepen niet tijdig beslissen. In totaal ontving de IND 28.670 ingebrekestellingen in 2023, tegenover 19.830 een jaar eerder.
In december werd aangekondigd dat de wettelijke beslistermijn voor asielaanvragen in 2024 verlengd is van zes maanden naar vijftien maanden, geeft de dienst verder aan. "Aanvragers moeten geregeld langer wachten dan de verlengde wettelijke termijn, waardoor het aantal ingebrekestellingen en dwangsommen naar verwachting komend jaar verder oploopt", meldt de IND.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Steeds meer gemeenten ontwikkelen eigen hitteplannen, met maatregelen om kwetsbare mensen te beschermen tegen de gevolgen van hoge temperaturen. Het Rode Kruis en het Klimaatverbond becijferen dat het aantal gemeenten dat een hitteplan heeft, of aan het maken is, afgelopen jaar is gestegen van 90 naar 128. Ze noemen dat "een stap in de goede richting", maar vinden dat iedere gemeente zo'n plan zou moeten hebben.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
3 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink noemt het "goed nieuws" dat er in de Europese Unie een onderhandelingsakkoord is om asielzoekers die niet mogen blijven terug te sturen. Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie bereikten maandagavond een akkoord over een nieuwe terugkeerregeling.
9 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.
10 uur geledenZEIST (ANP) - De politieagent die tijdens de veelbesproken aanhouding in het asielzoekerscentrum in Zeist een vrouw naar de grond trok, wist volgens de politie niet dat zij zwanger was. "Hij geeft aan dat hij anders had gehandeld als dit wel zo was geweest", meldt de politie, die aanvullende informatie over het voorval deelt op haar website.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.
14 uur geleden