Wachtlijsten bij IND langer, 77.000 mensen wachten op besluit
DEN HAAG (ANP) - De wachtlijst bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) voor mensen die wachten op een beslissing over hun asielaanvraag, is vorig jaar langer geworden. Eind vorig jaar wachtten bijna 50.000 mensen die asiel hebben aangevraagd op een beslissing van de IND. Daarbovenop wachtten toen circa 27.000 nareizigers op een besluit. Dat meldt de IND vrijdag.
Eind 2022 ging het om 35.790 asielaanvragers en 18.000 nareizigers die wachtten op een beslissing van de IND. Bij de 50.000 van eind vorig jaar gaat het in 45.000 gevallen om mensen die in de algemene asielprocedure zaten, en in 5000 gevallen om mensen uit veilige landen of voor wie de Dublinprocedure van toepassing is. Bij die procedure moet een ander EU-land, Noorwegen, IJsland, Liechtenstein of Zwitserland beslissen over de asielaanvraag, bijvoorbeeld als iemand daar voor het eerst asiel heeft aangevraagd.
Of de wachtlijst eind vorig jaar een record was, kon een woordvoerder niet direct zeggen. De toename komt volgens de IND doordat het aantal aanvragen al langere tijd veel hoger is dan waarvoor de IND is ingericht. In totaal behandelde de dienst vorig jaar bijna 35.000 asielaanvragen, zo'n 8500 beslissingen meer dan aanvankelijk gepland. In de algemene en verlengde asielprocedure ging het inwilligingspercentage omlaag van 78 procent in 2022 naar 62 procent in 2023.
11,3 miljoen euro
De drukte was ook merkbaar op andere vlakken, aldus de IND. Zo werden bijna twee keer zoveel gerechtelijke procedures over verblijf gevoerd als in 2022. De IND betaalde vorig jaar 11,3 miljoen euro aan dwangsommen voor ingebrekestellingen en zogenoemde beroepen niet tijdig beslissen. In totaal ontving de IND 28.670 ingebrekestellingen in 2023, tegenover 19.830 een jaar eerder.
In december werd aangekondigd dat de wettelijke beslistermijn voor asielaanvragen in 2024 verlengd is van zes maanden naar vijftien maanden, geeft de dienst verder aan. "Aanvragers moeten geregeld langer wachten dan de verlengde wettelijke termijn, waardoor het aantal ingebrekestellingen en dwangsommen naar verwachting komend jaar verder oploopt", meldt de IND.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Duizenden patiënten komen zonder medicatie te zitten als apothekers niet meer mogen doorleveren aan andere apotheken. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuisapothekers (NVZA), de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) en het Netwerk Gespecialiseerde Bereidingsapotheken (NGB).
42 minuten geledenNIJVERDAL (ANP) - Bassist Herman Deinum van de bluesband Cuby & the Blizzards is op 79-jarige leeftijd overleden. Deinum stierf vrijdag in zijn woonplaats Nijverdal, deelt het Cuby and the Blizzards (C+B) Museum. "Fans kwamen speciaal voor hem naar de concerten, om van zijn duidelijk hoorbare, melodieuze, stuwende baspartijen te genieten", aldus het museum.
11 uur geledenVUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.
14 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
15 uur geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
15 uur geleden