Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Waarschuwingssirenes gingen niet af toen brand op Maui begon

Waarschuwingssirenes gingen niet af toen brand op Maui begon

LAHAINA (ANP) - De sirenes op het Hawaïaanse eiland Maui gingen niet af toen de bosbrand uitbrak die het stadje Lahaina bijna volledig heeft verwoest. Dat blijkt volgens de Hawaii Emergency Management Agency (HIEMA) uit gegevens van deze instantie, schrijft CNN vrijdag.

Het dodental als gevolg van de hevige bosbrand is inmiddels opgelopen tot 67. Daarmee is de bosbrand bij Lahaina "de dodelijkste natuurramp" in de Amerikaanse staat Hawaï, postte de Amerikaanse nieuwssite vrijdag op X, voorheen Twitter.

Een woordvoerder van HIEMA zei tegen CNN dat uit een beoordeling van de logboeken van de instantie bleek dat er "geen activering was van de sirenes op Maui tijdens het bosbrandincident. Niemand van de staat en niemand van de provincie probeerde die sirenes te activeren op basis van onze gegevens."

Wel werden andere waarschuwingssystemen actief via mobiele telefoons, radio en televisie, vertelde de woordvoerder aan CNN. Dat de sirenes niet afgingen kwam volgens de woordvoerder onder andere doordat de vlammen zo snel om zich heen grepen en er al andere waarschuwingen waren afgegeven.

De Amerikaanse staat Hawaï heeft zo'n 400 sirenes waarvan er 80 op Maui zijn, schrijft CNN. Volgens een website van het eiland Maui over deze sirenes heeft Hawaï "het grootste geïntegreerde waarschuwingssysteem van buitensirenes ter wereld".

De sirenes worden gebruikt om te waarschuwen voor onder meer tsunami's, orkanen, overstromingen, bosbranden, vulkaanuitbarstingen en terroristische dreigingen.

Gouverneur Josh Green van Hawaï heeft inmiddels opdracht gegeven tot een uitgebreide evaluatie van de noodhulp tijdens de bosbranden. "Om er zeker van te zijn dat we precies weten wat er gebeurde en wanneer", zei Green tegen CNN.

Ook wordt onderzocht waarom de waarschuwingssirenes niet afgingen, schrijft de Amerikaanse nieuwssite.

Volgens CNN blijkt uit een evaluatie van lokale en staatsdocumenten over de noodplanning dat Hawaïaanse ambtenaren de dreiging van bosbranden hadden onderschat.

Recente rapporten waarschuwden dat de financiering en de voorbereiding op de natuurramp onvoldoende waren, zo schrijft CNN.

Meer uit Buitenland

Rusland houdt uitgeklede militaire parade, geen zwaar materieel

MOSKOU (ANP) - Rusland is zaterdag op de Dag van de Overwinning begonnen met een uitgeklede militaire parade op het Rode Plein in Moskou. Er wordt geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.

1 uur geleden
Oud-generaal van Assad opgepakt om chemische aanval

DAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft een generaal uit de tijd van de verdreven president Bashar al-Assad opgepakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken was Khardal Ahmed Dayoub betrokken bij de chemische aanval op Oost-Ghouta, een buitenwijk van Damascus, in 2013.

4 uur geleden
Landen sturen vliegtuigen voor opvarenden van de Hondius

TENERIFE (ANP) - Vrijwel alle landen met opvarenden op het cruiseschip Hondius sturen vliegtuigen naar Tenerife om hun burgers te repatriëren. De toestellen worden tussen zaterdagavond en zondagochtend verwacht op de luchthaven Tenerife Sur, meldt de Canarische regering volgens persbureau EFE.

4 uur geleden
Mexico wil schooljaar een maand eerder stoppen om WK

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil het schooljaar ruim een maand eerder beëindigen om het WK voetbal, dat het land samen met de Verenigde Staten en Canada organiseert. Volgens onderwijsminister Mario Delgado speelt ook een hittegolf in meerdere deelstaten mee.

4 uur geleden
Kremlin bevestigt instemming staakt-het-vuren met Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.

11 uur geleden
Zelensky bevestigt tijdelijk bestand met Rusland

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.

12 uur geleden
Trump kondigt driedaags bestand tussen Oekraïne en Rusland aan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.

14 uur geleden