Waarschuwingssirenes gingen niet af toen brand op Maui begon
LAHAINA (ANP) - De sirenes op het Hawaïaanse eiland Maui gingen niet af toen de bosbrand uitbrak die het stadje Lahaina bijna volledig heeft verwoest. Dat blijkt volgens de Hawaii Emergency Management Agency (HIEMA) uit gegevens van deze instantie, schrijft CNN vrijdag.
Het dodental als gevolg van de hevige bosbrand is inmiddels opgelopen tot 67. Daarmee is de bosbrand bij Lahaina "de dodelijkste natuurramp" in de Amerikaanse staat Hawaï, postte de Amerikaanse nieuwssite vrijdag op X, voorheen Twitter.
Een woordvoerder van HIEMA zei tegen CNN dat uit een beoordeling van de logboeken van de instantie bleek dat er "geen activering was van de sirenes op Maui tijdens het bosbrandincident. Niemand van de staat en niemand van de provincie probeerde die sirenes te activeren op basis van onze gegevens."
Wel werden andere waarschuwingssystemen actief via mobiele telefoons, radio en televisie, vertelde de woordvoerder aan CNN. Dat de sirenes niet afgingen kwam volgens de woordvoerder onder andere doordat de vlammen zo snel om zich heen grepen en er al andere waarschuwingen waren afgegeven.
De Amerikaanse staat Hawaï heeft zo'n 400 sirenes waarvan er 80 op Maui zijn, schrijft CNN. Volgens een website van het eiland Maui over deze sirenes heeft Hawaï "het grootste geïntegreerde waarschuwingssysteem van buitensirenes ter wereld".
De sirenes worden gebruikt om te waarschuwen voor onder meer tsunami's, orkanen, overstromingen, bosbranden, vulkaanuitbarstingen en terroristische dreigingen.
Gouverneur Josh Green van Hawaï heeft inmiddels opdracht gegeven tot een uitgebreide evaluatie van de noodhulp tijdens de bosbranden. "Om er zeker van te zijn dat we precies weten wat er gebeurde en wanneer", zei Green tegen CNN.
Ook wordt onderzocht waarom de waarschuwingssirenes niet afgingen, schrijft de Amerikaanse nieuwssite.
Volgens CNN blijkt uit een evaluatie van lokale en staatsdocumenten over de noodplanning dat Hawaïaanse ambtenaren de dreiging van bosbranden hadden onderschat.
Recente rapporten waarschuwden dat de financiering en de voorbereiding op de natuurramp onvoldoende waren, zo schrijft CNN.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De kritiek van de VS dat de vrijheid in Europa in gevaar is, is volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas aan het verkeerde adres gericht. De Verenigde Staten zouden dergelijke kritiek beter aan Rusland kunnen richten, zei ze op een bijeenkomst over buitenlands beleid in het Europees Parlement.
12 minuten geledenAOMORI (ANP/AFP) - Het aantal gewonden door de zware beving die maandag plaatsvond nabij Japan, is opgelopen tot zeker vijftig. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo. Ook raakten wegen beschadigd en kwamen enkele duizenden mensen tijdelijk zonder stroom te zitten. De tsunamiwaarschuwing die vrijwel direct na de beving werd uitgevaardigd, is inmiddels ingetrokken.
20 minuten geledenROME/VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV hoopt dat de gesprekken over een einde aan de oorlog in Oekraïne leiden tot een duurzame vrede. Dat heeft hij volgens het Vaticaan tegen president Volodymyr Zelensky gezegd tijdens een audiëntie in de residentie van de paus, Castel Gandolfo. Zelensky is in Rome als onderdeel van een reeks gesprekken in Europa.
38 minuten geledenIVANOVO (ANP/RTR/AFP) - Ten noordoosten van Moskou, in de provincie Ivanovo, is een groot Russisch militair transportvliegtuig neergestort, meldt de Russische staatszender Vesti. Alle zeven inzittenden zouden bij de crash zijn omgekomen. Volgens het Russische ministerie van Defensie is onderzoek ingesteld naar het incident. Het vliegtuig was kort ervoor gerepareerd en voerde een testvlucht uit. Het zou zijn neergekomen in onbewoond gebied, aldus het ministerie in een verklaring.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Het Internationaal Strafhof in Den Haag (ICC) heeft de Soedanese militieleider Ali Muhammad Ali Abd-Al-Rahman veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Hij was eerder al schuldig bevonden aan 27 misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden. Het ging onder meer om moord, verkrachting en marteling.
1 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Bij een brand in een kantoorgebouw in Jakarta zijn zeker twintig personen omgekomen. Dat bevestigt de Indonesische politie na berichtgeving van lokale media. Het vuur is volgens Kompas TV inmiddels geblust. Op beelden van die nieuwszender is te zien hoe tientallen brandweerlieden bezig zijn met het in veiligheid brengen van mensen die nog binnen zijn. De geborgen lichamen zijn naar een politiebureau gebracht voor identificatie.
1 uur geledenNAIROBI (ANP) - Een gezonde en duurzame planeet kan niet alleen miljoenen mensenlevens verlengen en een einde maken aan honger, maar op termijn ook de wereldeconomie biljoenen dollars per jaar opleveren. Tot die conclusie komen 287 wetenschappers uit 82 landen in het zogenoemde Global Environmental Outlook van VN-milieuorganisatie UNEP. Het is het meest uitgebreide rapport dat het agentschap ooit produceerde.
2 uur geleden