Waarnemers VN en EU welkom bij verkiezingen Venezuela
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse regering heeft woensdag aangekondigd dat waarnemers van de Europese Unie en de Verenigde Naties worden uitgenodigd voor de parlementsverkiezingen op 6 december. De Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken Jorge Arreaza zegt op Twitter dat hij EU-buitenlandchef Josep Borrell en VN-secretaris-generaal Antonio Guterres daarover een brief heeft gestuurd. De aanwezigheid van waarnemers is een eis van enkele oppositiepartijen om de boycot van de verkiezingen te laten varen.
De oppositie in Venezuela wordt al jaren gedwarsboomd door de autoritaire regering van de linkse president Nicolas Maduro. Diens tegenstanders besloten de parlementsverkiezingen te boycotten, onder meer omdat het hooggerechtshof onlangs ingreep bij oppositiepartijen door het leiderschap te vervangen.
Woensdag werd echter bekend dat twee oppositiekopstukken toch in overleg zijn gegaan met de regering over eventuele deelname. Maandag werd gratie verleend aan tientallen gevangen oppositieleden, waaronder parlementariërs en medewerkers van oppositieleider Juan Guaidó, die onder meer door de EU en de Verenigde Staten als wettige president wordt erkend.
Henrique Capriles, een van de oppositiekopstukken die met de regering onderhandelt, riep Guaidó op om te stoppen met "regerinkje spelen". "Of je zit in de regering, of in de oppositie. Je kan niet beide zijn", aldus Capriles in een ongekende uithaal naar Guaidó.
In Venezuela is een chaotische politieke situatie ontstaan nadat president Maduro het gekozen parlement op een zijspoor zette, omdat hij daar geen meerderheid heeft. Hij heeft 'een volksvertegenwoordiging' van eigen aanhangers gecreëerd. Maduro werd in mei 2018 herkozen als president in omstreden verkiezingen die de oppositie heeft geboycot. Venezuela gaat gebukt onder schrijnende tekorten, ook aan eerste levensbehoeften. Miljoenen Venezolanen zijn naar het buitenland gevlucht.
Meer uit Buitenland
KYAUKTAW (ANP/RTR) - Bij een luchtaanval in het westen van Myanmar zijn zeker 33 doden gevallen, meldt de gewapende groep Arakan Army en een lokale hulpverlener. Volgens de opstandelingen werd de aanval uitgevoerd door de krijgsmacht. Die is al jaren in conflict met rebellen in het land en bombardeert daarbij regelmatig hele dorpen.
17 minuten geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse rechtbank heeft de populaire komiek Deniz Göktaş (32) tot negentien maanden cel veroordeeld voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan tijdens een optreden. Göktaş wordt in afwachting van een hoger beroep voorlopig wel vrijgelaten.
18 minuten geledenMETZ (ANP/AFP/DPA) - De paus heeft tijdens zijn bezoek aan het Franse Metz gewaarschuwd dat relaties tussen landen steeds onbeschaafder worden. Hij zei in het bijzijn van president Emmanuel Macron dat Europa daar het goede voorbeeld kan geven.
54 minuten geledenLONDEN (ANP) - De vijf mannen die zondagochtend werden opgepakt bij de Britse luchtmachtbasis Fairford hebben allen de Britse nationaliteit, meldt de antiterrorismepolitie (CTP). Ze zijn tussen de 23 en 25 jaar oud en wonen alle vijf in Londen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De begrotingsonderhandelingen die de Vlaamse regering maandag zou afronden, zijn uitgesteld omdat twee personen, waaronder een minister, onwel werden. De moeizame gesprekken duurden al 24 uur onafgebroken, wat minister Hilde Crevits (Binnenland) en een medewerker te veel werd. Voor de medewerker moest een ambulance komen naar het regeringsgebouw van het Vlaamse kabinet in Brussel.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - In het centrum van de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn branden uitgebroken na Russische aanvallen met drones. Een van de getroffen gebouwen is de Nationale Academie van Wetenschappen van Oekraïne, melden verslaggevers.
1 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - In de Thaise hoofdstad Bangkok blijft het openbaar leven ontregeld na ernstig noodweer. Bijna 6000 mensen verblijven noodgedwongen in opvangcentra, zegt een lokale functionaris.
2 uur geleden