Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Waarnemers VN en EU welkom bij verkiezingen Venezuela

Waarnemers VN en EU welkom bij verkiezingen Venezuela

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse regering heeft woensdag aangekondigd dat waarnemers van de Europese Unie en de Verenigde Naties worden uitgenodigd voor de parlementsverkiezingen op 6 december. De Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken Jorge Arreaza zegt op Twitter dat hij EU-buitenlandchef Josep Borrell en VN-secretaris-generaal Antonio Guterres daarover een brief heeft gestuurd. De aanwezigheid van waarnemers is een eis van enkele oppositiepartijen om de boycot van de verkiezingen te laten varen.

De oppositie in Venezuela wordt al jaren gedwarsboomd door de autoritaire regering van de linkse president Nicolas Maduro. Diens tegenstanders besloten de parlementsverkiezingen te boycotten, onder meer omdat het hooggerechtshof onlangs ingreep bij oppositiepartijen door het leiderschap te vervangen.

Woensdag werd echter bekend dat twee oppositiekopstukken toch in overleg zijn gegaan met de regering over eventuele deelname. Maandag werd gratie verleend aan tientallen gevangen oppositieleden, waaronder parlementariërs en medewerkers van oppositieleider Juan Guaidó, die onder meer door de EU en de Verenigde Staten als wettige president wordt erkend.

Henrique Capriles, een van de oppositiekopstukken die met de regering onderhandelt, riep Guaidó op om te stoppen met "regerinkje spelen". "Of je zit in de regering, of in de oppositie. Je kan niet beide zijn", aldus Capriles in een ongekende uithaal naar Guaidó.

In Venezuela is een chaotische politieke situatie ontstaan nadat president Maduro het gekozen parlement op een zijspoor zette, omdat hij daar geen meerderheid heeft. Hij heeft 'een volksvertegenwoordiging' van eigen aanhangers gecreëerd. Maduro werd in mei 2018 herkozen als president in omstreden verkiezingen die de oppositie heeft geboycot. Venezuela gaat gebukt onder schrijnende tekorten, ook aan eerste levensbehoeften. Miljoenen Venezolanen zijn naar het buitenland gevlucht.

Meer uit Buitenland

Trump: woensdag waarschijnlijk persoonlijk naar Hooggerechtshof

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat woensdag mogelijk persoonlijk naar het Hooggerechtshof voor een zaak betreffende burgerschap op basis van geboorteplaats. "Dat denk ik wel," zei Trump toen hem werd gevraagd of hij woensdag naar het hof zou gaan.

4 uur geleden
Trump beveelt ingrijpende hervorming van stemmen per post

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een uitvoerend bevel ondertekend waarin hij zijn regering opdraagt de landelijke regels voor stemmen per post aan te scherpen. Trump stelt al jaren dat stemmen per post tot veel fraude heeft geleid aan Democratische zijde.

4 uur geleden
Pro-Iraanse strijder opgepakt voor ontvoering journalist uit VS

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een pro-Iraanse strijder is opgepakt na de ontvoering van een Amerikaanse journalist in Irak, bevestigt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Eerder op dinsdag werd bekend dat een buitenlandse journalist uit de Iraakse hoofdstad Bagdad was ontvoerd. Bronnen meldden dat het gaat om de Amerikaanse Shelly Kittleson, die onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico schrijft.

7 uur geleden
Buitenlandse journalist ontvoerd in Irak

BAGDAD (ANP/RTR) - Een buitenlandse journalist is ontvoerd in de Iraakse hoofdstad Bagdad door nog onbekende daders, meldt het Iraakse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eén verdachte zou zijn gearresteerd. Volgens het ministerie wordt er alles aan gedaan om de journalist vrij te krijgen.

7 uur geleden
VN: zeker 70 doden door bendegeweld in Haïti

PORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Door bendegeweld zijn afgelopen weekend zeker zeventig doden gevallen in Haïti, bevestigt een VN-functionaris. De aanvallen vonden plaats op verschillende plaatsen in de regio Petite-Rivière-de-l'Artibonite in de nacht van zaterdag op zondag.

8 uur geleden
Rechter VS legt bouw balzaal Witte Huis tijdelijk stil

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter heeft de bouw van een balzaal in het Witte Huis tijdelijk stilgelegd. Het is het prestigeproject van 400 miljoen dollar van de Amerikaanse president Donald Trump. Een non-profitorganisatie heeft een rechtszaak aangespannen tegen de bouw. Zolang deze loopt, wordt het project tijdelijk stilgelegd.

8 uur geleden
VN-mensenrechtenchef wil dat Israël doodstrafwet intrekt

GENÈVE (ANP) - De VN-mensenrechtenchef Volker Türk roept Israël op om de nieuwe doodstrafwet in te trekken. Hij noemt de wet in strijd met de internationale mensenrechten en de toepassing ervan een oorlogsmisdaad.

9 uur geleden