Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Waarnemers: Turkse verkiezingen niet eerlijk en niet democratisch

Waarnemers: Turkse verkiezingen niet eerlijk en niet democratisch

ANKARA (ANP) - De verkiezingen in Turkije zijn ondanks de goede organisatie niet eerlijk en niet democratisch verlopen. Met name de vervolging van politieke oppositie en censuur van de media zorgden voor een "ongerechtvaardigd voordeel" voor de zittende regering van Erdogan. Dat stellen waarnemers van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) en de Parlementaire Vergadering van de Raad van Europa (PACE).

De OVSE noemt onder meer de aanhoudende pogingen van de regering om de linkse pro-Koerdische Democratische Partij van de Volkeren (HDP) te ontbinden. Zo werd HDP-presidentskandidaat Selahattin Demirtas in aanloop naar de verkiezingen van 2018 gevangengenomen. Hij zit nog steeds vast. Hoewel er op papier "echte politieke alternatieven" waren voor de Turkse kiezers, stelt de OVSE dat de vervolging van politici daadwerkelijke diversiteit tegenhoudt.

Eerste Kamerlid Farah Karimi (GroenLinks) beaamde het gebrek aan diversiteit. Karimi leidde de waarnemersmissie van de OVSE in Turkije. "Helaas waren vrouwen bij deze verkiezingen ondervertegenwoordigd", aldus Karimi. Ook was het volgens Karimi voor honderdduizenden Turken moeilijk om hun stemrecht uit te oefenen. Voor de slachtoffers van de aardbevingen in Turkije was bijna geen hulp opgezet om het mogelijk te maken om te gaan stemmen.

Ook hoofd van de PACE-delegatie Frank Schwabe ziet de structurele belemmeringen voor de Turkse verkiezingen. Hoewel de Turkse democratie "verbazingwekkend veerkrachtig" is, voldoet Turkije niet "aan de basisbeginselen voor het houden van democratische verkiezingen", stelt Schwabe. "Belangrijke politieke en maatschappelijke figuren zitten in de gevangenis, zelfs na uitspraken van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens, de vrijheid van de media is ernstig beperkt en er heerst een klimaat van zelfcensuur", aldus Schwabe.

Meer uit Politiek

Steun in Tweede Kamer voor extra traumahelikopter vliegveld Teuge

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het plan om een extra traumahelikopter in te zetten bij het Gelderse vliegveld Teuge. Dat melden initiatiefnemers VVD en BBB na berichtgeving van RTL Nieuws. De partijen hadden dit plan al langer, en zijn er nu naar eigen zeggen in geslaagd om de benodigde 15 miljoen euro vrij te maken op de begroting.

30 minuten geleden
DENK dient wetsvoorstel in tegen discriminatie bij sollicitaties

DEN HAAG (ANP) - DENK stelt een initiatiefwet voor die discriminatie bij sollicitaties tegen moet gaan. Eerder sneuvelde een vergelijkbaar voorstel van voormalig minister Karien van Gennip (Sociale Zaken, CDA) in de Eerste Kamer, omdat de VVD zorgen had over de uitvoerbaarheid en regeldruk. Kamerlid Doğukan Ergin dient een nieuwe versie in van dat plan waarin hij die zorgen heeft geprobeerd weg te nemen.

31 minuten geleden
Lokale lijsttrekkers zien achteruitgang kwaliteit gemeenteraad

DEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.

13 uur geleden
Kabinet werkt voorlopig geen wetgeving over pensioenleeftijd uit

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.

14 uur geleden
Nederland praat met Fransen over samenwerking op kernwapengebied

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.

16 uur geleden
Berendsen: repatriëren uit Midden-Oosten kan momenteel niet

DEN HAAG (ANP) - Het is op dit moment niet mogelijk om Nederlanders die het Midden-Oosten willen verlaten wegens de oorlog in Iran te repatriëren, meldde minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) maandagmiddag. Het luchtruim is namelijk gesloten. "Als je mensen naar huis wil brengen, wil je dat wel op een veilige manier doen. Op dit moment zijn die opties er nog niet en we kijken hoe snel we dat voor elkaar kunnen krijgen", aldus de CDA-bewindsman.

17 uur geleden
Minister: Nederland heeft 'begrip' voor aanvallen op Iran

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft "begrip" voor de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran, maar ook zorgen over mogelijke escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) maandag gezegd. Hij noemde de machthebbers in Iran "een moorddadig regime", dat een bedreiging vormt voor zowel buurlanden als de rest van de wereld.

19 uur geleden