Waarde Turkse lira verder omlaag na verkiezingsnederlaag Erdogan
ISTANBUL (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de Turkse lira is maandag naar een nieuw dieptepunt gedaald, na de nederlaag voor de partij van president Recep Tayyip Erdogan in de lokale verkiezingen van zondag. Erdogan heeft de verkiezingen al een keerpunt voor zijn partij genoemd. Beleggers zijn bang dat de regering het economische beleid opeens gaat omgooien.
De lira was onlangs al veel aan waarde verloren en leverde maandag in de loop van de dag nog eens 0,2 procent in. De munt past meer dan 32 keer in de Amerikaanse dollar en is 9 procent minder waard dan begin dit jaar. Hoewel nog niet alle stemmen zijn geteld, is al duidelijk dat Erdogans partij AKP veel terrein heeft verloren aan de oppositie, vooral in de grote steden.
"Het lokale verkiezingsverlies van Erdogan mag het macrobeleid (voorlopig) niet laten ontsporen", stelde een deskundige bij de firma Tellimer al. Volgens hem "is het aanpakken van de inflatie nu zowel een politieke als een economische prioriteit, en dat zou de verandering van het beleid naar een meer orthodoxe koers op de korte termijn moeten ondersteunen".
Renteverhogingen
De Turkse centrale bank is juist bezig om de inflatie te bestrijden door de rente te verhogen. Eerder deed Turkije hier weinig aan. Erdogan zag lang niets in de standaard economische praktijk van het verhogen van de rente om de inflatie terug te dringen en ontsloeg meerdere centralebankpresidenten die daar anders over dachten.
Op de beurs in Istanbul ging de belangrijkste graadmeter maandag tussentijds bijna 2 procent omlaag. Vooral bouwbedrijven leverden flink aan waarde in. De verkiezingsuitslag maakt het minder waarschijnlijk dat verschillende door de overheid gesteunde megaprojecten nog echt worden uitgevoerd.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse auto- en motorbranche daalde vorig jaar met 2,6 procent. De grootste afnames waren in de zwaardere bedrijfsautobranche en voor importeurs. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemers in de sector zijn desondanks voor het eerst in ruim vier jaar positief gestemd over de vooruitzichten voor het eerste kwartaal dit jaar.
21 minuten geledenLONDEN (ANP) - In de Perzische Golf zitten ongeveer 15.000 cruisepassagiers en 20.000 zeevarenden vast als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft de Internationale Maritieme Organisatie van de Verenigde Naties donderdag laten weten aan het Franse persbureau AFP.
24 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. De chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht, dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI). Ook de omzetverwachting voor het huidige kwartaal viel hoger uit dan voorzien.
1 uur geledenASSEN (ANP) - Als de overheid besluit om weer aardgas te winnen uit de grond onder Groningen staat gasbedrijf NAM niet te springen om mee te doen. Het bedrijf, dat de gasvelden jarenlang exploiteerde, ziet bij een hervatting van de gaswinning geen rol voor zichzelf "als operator van deze faciliteiten". De maatschappij vindt dat de Staat dit zelf moet doen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coen van Oostrom wordt de nieuwe voorzitter van ondernemersorganisatie VNO-NCW. Hij neemt dan het stokje over van Ingrid Thijssen die sinds 1 maart bestuursvoorzitter van de TU Delft is. Thijssen was bijna zes jaar voorzitter van VNO-NCW.
2 uur geledenONNEN (ANP) - Treinreizigers moeten de komende jaren rekening blijven houden met hinder door werkzaamheden op het spoor, waarschuwde NS-topman Wouter Koolmees. De afgelopen twee jaar namen de werkzaamheden met ongeveer een kwart toe. Dat gold ook voor het aantal verstoringen.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort reguliere vluchten naar het Midden-Oosten langer op door de oorlog in de regio. Tot en met volgende week dinsdag zal niet worden gevlogen naar Dubai en Abu Dhabi in de Verenigde Arabische Emiraten. Naar de Iraanse hoofdstad Teheran zal zeker tot en met 30 april niet worden gevlogen door Lufthansa.
3 uur geleden