Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Waarde export vorig jaar flink hoger, vooral door hogere prijzen

Waarde export vorig jaar flink hoger, vooral door hogere prijzen

DEN HAAG (ANP) - De waarde van door Nederland uitgevoerde goederen lag vorig jaar voor het eerst boven de 700 miljard euro, becijferde het Centraal Bureau voor de Statistiek. De exportwaarde nam met 30 procent of ruim 170 miljard euro toe ten opzichte van 2021. Ook de waarde van ingevoerde goederen ging hard omhoog, met 37 procent. Dat kwam neer op 182,2 miljard euro meer import.

De forse toename kwam vooral door hogere prijzen die voor goederen werd gevraagd, met name voor brandstoffen, voedingsmiddelen en materialen. De hoeveelheid uitgevoerde en ingevoerde goederen ging slechts met enkele procenten omhoog. Ongeveer de helft van de extra exportwaarde werd veroorzaakt door dure brandstoffen als olie en met name gas.

Duitsland is Nederlands grootste exportpartner, gevolgd door België, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. Rusland zakte vorig jaar van de 18e naar de 29e plaats, onder meer door embargo's en bedrijven die zich uit dat land terugtrokken, maar ook omdat we vrijwillig minder Russisch gas afnamen. Er ging ruim een derde minder goederenexport naar Rusland dan in 2021, maar daar stond tegenover dat er veel meer naar buurlanden van Rusland als Kirgizië, Armenië en Kazachstan werd uitgevoerd. Mogelijk werd van daaruit grijze export van goederen naar Rusland mogelijk gemaakt.

Meer uit Financieel

AEX-index zakt onder 1000 punten na heffingen Trump om Groenland

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met verlies begonnen en zakte bij opening onder het historische niveau van 1000 punten. Beleggers schrokken van het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om extra importheffingen van 10 procent op te leggen aan Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. De strafheffing gaat 1 februari in en geldt voor Nederland, Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Finland en Denemarken.

14 minuten geleden
OESO waarschuwt voor te grote afhankelijkheid van AI in onderwijs

PARIJS (ANP) - Aan een te grote afhankelijkheid van kunstmatige intelligentie (AI) in het onderwijs kleven risico's. Daarvoor waarschuwt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een maandag verschenen rapport. Als er te veel wordt geleund op de technologie, kunnen studenten "passieve consumenten" worden en docenten "toezichthouders", stelt de in Parijs gevestigde denktank.

22 minuten geleden
Orderontvangst chiptoeleverancier ASMI hoger dan verwacht

ALMERE (ANP) - De orderontvangst van chiptoeleverancier ASM International (ASMI) is in het vierde kwartaal gestegen tot ongeveer 800 miljoen euro. Daarmee viel de orderontvangst van het bedrijf uit Almere flink hoger uit dan was verwacht door de onderneming. In het derde kwartaal bedroegen de bestellingen 637 miljoen euro en ASMI had voor het vierde kwartaal slechts een lichte toename voorspeld.

44 minuten geleden
Beurzen koersen af op lagere opening na nieuwe heffingen Trump

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese beurzen koersen maandag af op openingsverliezen van rond de 1 procent. Beleggers verwerken de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om extra importheffingen van 10 procent op te leggen aan Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd.

1 uur geleden
Prijs goud en zilver piekt na Trumps dreiging met importheffingen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De prijzen van goud en zilver hebben maandag recordhoogtes bereikt nadat de Amerikaanse president Donald Trump een extra importheffing van 10 procent aankondigde voor Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland.

2 uur geleden
Prijs goud en zilver piekt na Trumps dreiging met importheffingen

WASHINGTON (ANP) - De prijzen van goud en zilver hebben maandag recordhoogtes bereikt nadat de Amerikaanse president Donald Trump een extra importheffing van 10 procent aankondigde voor Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland.

4 uur geleden
Oxfam: vermogen miljardairs naar record van 18,3 biljoen dollar

DEN HAAG (ANP) - Het gezamenlijke wereldwijde vermogen van miljardairs is vorig jaar gestegen naar het recordbedrag van 18,3 biljoen dollar, oftewel bijna 16.000 miljard euro. Dat is een stijging van 16 procent, aldus onderzoek van hulp- en mensenrechtenorganisatie Oxfam Novib in aanloop naar het World Economic Forum (WEF) dat maandag begint in het Zwitserse Davos.

7 uur geleden