Waakhonden willen aangepast coronavaccin voor nieuwe boosterronde
AMSTERDAM/SOLNA (ANP) - De coronavaccins moeten in de komende maanden worden bijgewerkt, zodat ze beter beschermen tegen nieuwe subvarianten van het virus, zoals XBB. De vaccins kunnen dan worden gebruikt bij een nieuwe vaccinatieronde in het najaar. Dat zeggen de Europese gezondheidsdienst ECDC en de toezichthouder voor vaccins EMA.
Volgens de organisaties werken de beschikbare vaccins goed bij het voorkomen van ziekenhuisopnames, ernstige klachten en overlijden. Nieuwe subvarianten lijken echter steeds minder op de oorspronkelijke versie van het coronavirus, waarop de vaccins gebaseerd zijn. Daardoor zijn de nieuwe versies van het virus beter in staat om die bescherming te omzeilen, waardoor mensen alsnog ziek kunnen worden.
Mensen van 60 jaar en ouder, zwangere vrouwen en mensen met een verzwakte afweer en bestaande gezondheidsklachten zouden voorrang moeten krijgen bij een nieuwe ronde boosterprikken, zeggen het ECDC en het EMA. De organisaties pleiten ook voor het vaccineren van mensen die in de zorg werken. Zij lopen meer risico op blootstelling en zonder hen kost het meer moeite om de zorg overheid te houden.
Of er daadwerkelijk een nieuwe boostercampagne komt, is aan de Europese landen zelf. In Nederland komt de Gezondheidsraad eind juni met een advies over nieuwe coronaprikken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag in hoger beroep opnieuw een werkstraf van 200 uur geëist tegen Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie voor opruiing. De strafeis bij het gerechtshof is gelijk aan de straf die de rechtbank de parlementariër in juni 2024 oplegde, waartegen Van Meijeren hoger beroep instelde.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid moet meer doen om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Ook moet de Staat binnen anderhalf jaar "heldere, bindende doelen" opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen, in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs. De rechtbank in Den Haag heeft een deel van de eisen van Greenpeace daarover toegewezen.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bewakingscamera's in bussen zijn bedoeld om de chauffeurs te beveiligen, niet om ze te volgen en te beoordelen. Daarom moeten de bestuurders zoveel mogelijk buiten beeld blijven. Vervoerder Arriva heeft daarover afspraken gemaakt met de Autoriteit Persoonsgegevens, de toezichthouder voor privacy.
51 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De rechters in de zogenoemde mondkapjeszaak kunnen aanblijven. Dat heeft de wrakingskamer van de rechtbank in Rotterdam bepaald.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Den Bosch een celstraf van vier weken geëist, waarvan drie weken voorwaardelijk, tegen een 39-jarige anesthesioloog uit Nijmegen voor het plegen van ontuchtige handelingen met twee vrouwelijke patiënten. De man zou in november 2022 in een operatiekamer van het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven de borsten van beide patiënten hebben aangeraakt, nadat hij hen onder narcose had gebracht voor een borstverkleinende operatie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen zonder geldige verblijfspapieren kunnen zich minder goed ontwikkelen. Daarvoor waarschuwde Theo Lodder van de Raad voor de Kinderbescherming in een gesprek met Tweede Kamerleden. Het gebrek aan toekomstperspectief van zulke kinderen is "in zekere zin een hopeloze situatie".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Erkende vluchtelingen komen nog nauwelijks aan het werk in sectoren met personeelstekorten, ziet de Algemene Rekenkamer. Lange asielprocedures en verplichte taallessen zorgen ervoor dat mensen lastiger een baan vinden of de juiste diploma's kunnen halen. De Rekenkamer vindt dat het ministerie van Sociale Zaken moet aangeven wat het doel van inburgering is en daar ook beleid op moet maken.
3 uur geleden