
Waakhond waarschuwt Kamer voor samenwerking AIVD, MIVD en bedrijven
DEN HAAG (ANP) - Samenwerking tussen AIVD en MIVD en het bedrijfsleven brengt "aanzienlijke risico's", met zich mee. Dat schrijft de CTIVD, de commissie die de veiligheidsdiensten controleert, in een brief aan de Tweede Kamer. De samenwerking zoals die op dit moment verloopt, is volgens de waakhond illegaal, maar het kabinet is het daar niet mee eens.
Het gaat om uitwisseling van gegevens met "het bedrijfsleven in het cyberdomein", schrijven de ministers Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken, NSC) en Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) in een Kamerbrief. De CTIVD ziet in de wet niet genoeg ruimte voor zulke samenwerking, en bestempelt die daarom als "onrechtmatig".
Bovendien brengt deze uitwisseling van gegevens volgens de CTIVD risico's met zich mee. "Zo dienen deze partijen andere belangen dan nationale veiligheid en ontbreekt toezicht op wat deze private partijen met de verkregen gegevens doen." De commissie raadt aan dat het kabinet de samenwerking beter in regels vastlegt.
Beleidsregels
De veiligheidsdiensten vinden dat hun samenwerking met bedrijven wél mag. Het kabinet vindt dat ook. De ministers staan ervoor open om 'beleidsregels' te maken, maar niet de zwaardere bestuurlijke maatregel waar de CTIVD om vraagt. Volgens het kabinet zou de samenwerking met bedrijven met zo'n maatregel openbaar worden, en dat is "gezien het staatsgeheime karakter" niet de bedoeling.
De CTIVD heeft de diensten eind 2023 al gewaarschuwd, maar ziet sindsdien nog geen verbetering. "Vanwege deze zorgwekkende situatie heeft de CTIVD besloten deze situatie onder de aandacht van de Tweede Kamer te brengen", schrijft de commissie in de brief. Een geheime brief met meer details is ook naar de 'Commissie Stiekem' verstuurd, de Kamercommissie die overlegt over de veiligheidsdiensten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) moet asielaanvragen weer binnen de wettelijke termijn van zes maanden behandelen. Die zogeheten beslistermijn was opgerekt naar vijftien maanden, maar dat wordt nu deels teruggedraaid. Het geldt voor in totaal 18.250 openstaande aanvragen die zijn gedaan sinds 1 januari 2024, aldus de organisatie.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De partijbesturen van GroenLinks en PvdA dragen Frans Timmermans voor als lijsttrekker bij de Tweede Kamerverkiezingen van 29 oktober. Dat hebben de samenwerkende linkse partijen dinsdag bekendgemaakt.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-partijleider Frans Timmermans wil dat de "onderste steen boven" komt in de zaak rondom oud-Kamervoorzitter Khadija Arib. Hij vindt dat zij duidelijkheid verdient over de gebeurtenissen rondom het onderzoek dat eind 2022 naar het handelen van Arib is ingesteld.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD kijkt naar de bijstand om de hogere defensie-uitgaven te betalen die nodig zijn om de nieuwe NAVO-norm te halen. Dat heeft partijleider Dilan Yeşilgöz dinsdag gezegd. "Wij vinden dat werken echt meer moet lonen. En dat betekent dat je daarvoor bijvoorbeeld de bijstandsuitkeringen anders zou moeten inrichten."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Beoogd NSC-lijsttrekker Eddy van Hijum wil, in navolging van huidig fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven, niet nog een keer met de PVV regeren. "Dat ga ik niet doen", aldus de vicepremier, die dinsdag hoorde dat hij de voorkeurskandidaat is van het partijbestuur.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NSC-Kamerlid Diederik Boomsma overweegt nog of hij zich kandidaat stelt voor het lijsttrekkerschap voor zijn partij, nu het bestuur een voorkeur heeft uitgesproken voor Eddy van Hijum. "Ik ben me op dit moment aan het beraden en daar kom ik op terug", aldus de asielwoordvoerder van de partij.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitspraken die NSC-fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven zondag deed over haar partijgenoot Diederik Boomsma, "floepten er in emotie uit". In Trouw zei Van Vroonhoven dat Boomsma "niet het gemiddelde NSC-gedachtegoed" vertegenwoordigt. Dinsdag sloeg ze een andere toon aan. "Ik heb net tegen Diederik gezegd dat ik hem heel veel sterkte wens als hij zich tegenkandidaat zou stellen."
3 uur geleden