Waakhond verliest toegang tot beelden nucleaire faciliteiten Iran
TEHERAN (ANP/RTR) - Het Internationale Atoomagentschap (IAEA) heeft geen toegang meer tot beelden van de nucleaire faciliteiten van Iran. Een drie maanden durende overeenkomst die de VN-waakhond hierover met Iran heeft, is verlopen. Dat meldt de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammed Baker Kalibaf zondag.
Het hoofd van het agentschap, Rafael Grossi, is met Iran in overleg over een verlenging van de monitoringsovereenkomst, die invloed kan hebben op de onderhandelingen die sinds begin april gaande zijn over het herstel van het nucleaire akkoord uit 2015.
Die deal moest de nucleaire activiteiten van Iran beperken, zodat Teheran geen kernwapen in handen kan krijgen. In ruil daarvoor werden sancties opgeheven en controles ingesteld. Maar de Verenigde Staten trokken zich in 2018 eenzijdig terug en voerden de economische strafmaatregelen weer in, waarna de Iraniërs zich geleidelijk steeds minder aan de verplichtingen van het akkoord hielden.
De onderhandelingen over het reanimeren van het internationale atoomakkoord lijken voorspoedig te verlopen. De EU-bemiddelaar zei afgelopen week dat een overeenkomst vorm begon te krijgen. De Verenigde Staten en Iran onderhandelen niet rechtstreeks met elkaar. Vertegenwoordigers van de andere ondertekenaars zijn wel direct bij de gesprekken betrokken. Dat zijn Rusland, China, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Het is nu aan de Verenigde Staten om te kiezen tussen diplomatie of een hervatting van de oorlog, zegt de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Het land stuurde vrijdag een nieuw vredesvoorstel naar de VS, nadat de Amerikanen niet akkoord gingen met een eerder voorstel.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.
11 uur geledenSKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.
11 uur geledenCULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.
11 uur geledenSKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.
13 uur geleden