Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Waakhond moet opnieuw regels opstellen voor voorrang op stroomnet

Waakhond moet opnieuw regels opstellen voor voorrang op stroomnet

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) moet opnieuw regels opstellen voor voorrang op het stroomnet in gebieden waar het netwerk overvol is. Veertien partijen zoals de NS, telecomproviders, huisartsenkoepels en de transportsector vonden dat de marktwaakhond hun belangen niet goed had meegewogen bij het bepalen welk soort organisaties als eerste aan de beurt komen voor meer ruimte op het stroomnet. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) oordeelt na hun verzet dat de ACM de spelregels voor voorrang op het stroomnet niet zorgvuldig genoeg heeft voorbereid en onvoldoende heeft gemotiveerd.

De hoogste rechter voor economisch bestuursrecht vernietigt het zogeheten prioriteringskader voor voorrang voor bepaalde partijen op het stroomnet. Dat betekent niet dat de oude situatie terugkeert, waarin was geregeld dat wie het eerst een aanvraag voor meer ruimte deed ook als eerste aan de beurt kwam bij de netbeheerder. Het CBb geeft de ACM tot 1 januari 2026 de tijd om met een nieuwe set regels te komen en in de tussentijd gelden de huidige regels met een kleine aanpassing.

Die komen erop neer dat partijen die meer transportcapaciteit op het stroomnet willen, voorrang krijgen als ze helpen de druk op het net te verminderen. Ook krijgen organisaties die van belang zijn voor de veiligheid, zoals defensie en de politie, en basisvoorzieningen, zoals scholen en woningbouwers, voorrang. De partijen die naar de rechter waren gestapt, vonden dat ze ten onrechte buiten die laatste twee categorieën waren gehouden. Zo zijn telecomdiensten belangrijk voor de veiligheid en is openbaar vervoer ook van maatschappelijk belang, was de kritiek.

Europese verordening

Het oude principe dat 'wie het eerst komt, het eerst maalt' was niet meer houdbaar op het stroomnet, omdat netcongestie op veel plekken voor lange wachtrijen zorgt. Maatschappelijk belangrijke activiteiten zouden daardoor vertraging oplopen.

Het CBb vindt het te ver gaan om terug te keren naar dat principe. Maar de rechter vindt dat de ACM ten onrechte een Europese verordening voor het veiligstellen van gas als basis gebruikte voor de voorrangsregels op het stroomnet. Daardoor bleven belangen van veel partijen onderbelicht.

Geen beroep

Tegen uitspraken van het CBb is geen beroep mogelijk.

De ACM stelt dat de uitspraak niet betekent dat het kader voor voorrang op het stroomnet met meer partijen moet worden uitgebreid. Ook moet de ACM zorgen dat het kader voldoende flexibel en slagvaardig is.

Meer uit Financieel

Ook Wall Street flink hoger na deal over tarieven met China

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen maandag flink omhoog. Beleggers reageerden opgelucht op de de-escalatie van de handelsoorlog tussen China en de Verenigde Staten. De twee landen lieten na handelsgesprekken weten hun importheffingen flink te verlagen voor een periode van negentig dagen. De twee grootste economieën ter wereld krijgen daarmee extra tijd om hun geschillen op te lossen.

25 minuten geleden
Iets minder winkels accepteren contant geld, meldt DNB

AMSTERDAM (ANP) - Mensen konden vorig jaar in iets minder Nederlandse winkels met contant geld betalen, meldt De Nederlandsche Bank (DNB) in zijn jaarlijkse onderzoek. Vooral in de grote steden en in apotheken en bioscopen komt dit steeds vaker voor.

1 uur geleden
Minister VS verwacht spoedig nieuw handelsoverleg met China

GENÈVE (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent verwacht dat binnen enkele weken nieuwe handelsgesprekken met China zullen plaatsvinden. Dat zei hij in een interview met zakenzender CNBC. Afgelopen weekend spraken de Verenigde Staten en China in het Zwitserse Genève al een forse tijdelijke verlaging af van de wederzijdse importheffingen.

2 uur geleden
Nieuwssite: sommige Tesla-werknemers willen vertrek Elon Musk

AUSTIN (ANP) - Enkele Tesla-medewerkers hebben officieel gevraagd of Elon Musk wil aftreden, waarbij ze bevestigden dat de autofabrikant kampt met een enorm vraagprobleem dat ze toeschrijven aan hun topman. Een medewerker zou om zijn verzet tegen Musk tevens zijn ontslagen. Dat meldde de Amerikaanse nieuwssite Electrek, waarover ook BNR berichtte.

2 uur geleden
Krant: Apple overweegt prijsverhoging voor nieuwe iPhones

CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple overweegt de prijzen voor de nieuwe iPhone-modellen die later dit jaar uitkomen, te verhogen. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van ingewijden. Het techconcern zal eventuele prijsverhogingen toeschrijven aan nieuwe functies van de smartphone. Hiermee wil het bedrijf voorkomen dat de hogere prijzen worden toegeschreven aan de Amerikaanse importheffingen op goederen uit China.

3 uur geleden
CNV dreigt met staking bij Tata Steel om reorganisatie

VELSEN (ANP) - CNV geeft Tata Steel tot 13 juni de kans om zijn onlangs aangekondigde reorganisatie te wijzigen. Als het bedrijf achter het hoogovencomplex bij IJmuiden dit niet doet, gaan vakbondsleden actievoeren, waarschijnlijk met een staking.

3 uur geleden
Maersk: tariefverlagingen VS-China 'stap in goede richting'

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - De sterke verlaging van de wederzijdse importheffingen door de Verenigde Staten en China voor een periode van negentig dagen is een "stap in de goede richting" bij het verminderen van de handelsspanningen tussen de twee economische grootmachten. Dat zegt de grote Deense containervervoerder A.P. Møller-Maersk in een reactie op de overeenkomst die werd gesloten in het Zwitserse Genève.

3 uur geleden