Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Waakhond moet opnieuw regels opstellen voor voorrang op stroomnet

Waakhond moet opnieuw regels opstellen voor voorrang op stroomnet

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) moet opnieuw regels opstellen voor voorrang op het stroomnet in gebieden waar het netwerk overvol is. Veertien partijen zoals de NS, telecomproviders, huisartsenkoepels en de transportsector vonden dat de marktwaakhond hun belangen niet goed had meegewogen bij het bepalen welk soort organisaties als eerste aan de beurt komen voor meer ruimte op het stroomnet. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) oordeelt na hun verzet dat de ACM de spelregels voor voorrang op het stroomnet niet zorgvuldig genoeg heeft voorbereid en onvoldoende heeft gemotiveerd.

De hoogste rechter voor economisch bestuursrecht vernietigt het zogeheten prioriteringskader voor voorrang voor bepaalde partijen op het stroomnet. Dat betekent niet dat de oude situatie terugkeert, waarin was geregeld dat wie het eerst een aanvraag voor meer ruimte deed ook als eerste aan de beurt kwam bij de netbeheerder. Het CBb geeft de ACM tot 1 januari 2026 de tijd om met een nieuwe set regels te komen en in de tussentijd gelden de huidige regels met een kleine aanpassing.

Die komen erop neer dat partijen die meer transportcapaciteit op het stroomnet willen, voorrang krijgen als ze helpen de druk op het net te verminderen. Ook krijgen organisaties die van belang zijn voor de veiligheid, zoals defensie en de politie, en basisvoorzieningen, zoals scholen en woningbouwers, voorrang. De partijen die naar de rechter waren gestapt, vonden dat ze ten onrechte buiten die laatste twee categorieën waren gehouden. Zo zijn telecomdiensten belangrijk voor de veiligheid en is openbaar vervoer ook van maatschappelijk belang, was de kritiek.

Europese verordening

Het oude principe dat 'wie het eerst komt, het eerst maalt' was niet meer houdbaar op het stroomnet, omdat netcongestie op veel plekken voor lange wachtrijen zorgt. Maatschappelijk belangrijke activiteiten zouden daardoor vertraging oplopen.

Het CBb vindt het te ver gaan om terug te keren naar dat principe. Maar de rechter vindt dat de ACM ten onrechte een Europese verordening voor het veiligstellen van gas als basis gebruikte voor de voorrangsregels op het stroomnet. Daardoor bleven belangen van veel partijen onderbelicht.

Geen beroep

Tegen uitspraken van het CBb is geen beroep mogelijk.

De ACM stelt dat de uitspraak niet betekent dat het kader voor voorrang op het stroomnet met meer partijen moet worden uitgebreid. Ook moet de ACM zorgen dat het kader voldoende flexibel en slagvaardig is.

Meer uit Financieel

Panamese president wil dat bananenconcern Chiquita terugkomt

PANAMA (ANP/RTR) - De Panamese president José Raúl Mulino heeft felle kritiek geuit op berichten over een mogelijke rechtszaak tegen bananengigant Chiquita. Het concern ontsloeg eerder al zijn lokale dagarbeiders vanwege een staking. Mulino heeft zijn zinnen echter gezet op onderhandelingen over een terugkeer van het bedrijf naar zijn land.

7 minuten geleden
Sunweb schrapt jongerenreismerk GOGO

ROTTERDAM (ANP) - Reisorganisatie Sunweb schrapt jongerenreismerk GOGO. "Na meer dan drie decennia vol legendarische feestvakanties, prachtige bestemmingen en onvergetelijke herinneringen, stopt GOGO na de zomer van 2025 met haar activiteiten", laat de onderneming weten in een persverklaring.

1 uur geleden
Gemengd slot Europese beurzen na bekrachtiging handelsdeal EU-VS

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag gemengd de handel uitgegaan. De financiële markten verwerkten onder meer de formele bekrachtiging van de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie. Beleggers keken daarnaast vooral uit naar het jaarlijkse symposium van de Federal Reserve, dat vanaf donderdag in Jackson Hole wordt gehouden. Dit alles zorgde voor een enigszins terughoudende stemming.

3 uur geleden
Amerikaanse justitie wil onderzoek instellen naar Fed-bestuurder

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie wil mogelijk een onderzoek instellen naar Fed-bestuurder Lisa Cook. Een hoge ambtenaar heeft Fed-voorzitter Jerome Powell hierover donderdag per brief geïnformeerd en hem aangemoedigd Cook uit het Fed-bestuur te verwijderen.

3 uur geleden
Europese autosector verheugd over bevestiging tariefsverlaging

BRUSSEL (ANP/RTR) - Europese autofabrikanten als Volkswagen en Renault zijn verheugd over de bevestiging dat de Verenigde Staten hun heffingen op de import van Europese auto's verlagen van 27,5 naar 15 procent. "Deze bevestiging is een positieve stap die meer zekerheid biedt voor onze industrie", laat Sigrid de Vries, directeur-generaal van de Europese autobrancheorganisatie ACEA, weten.

4 uur geleden
VNO-NCW: meer duidelijkheid, maar tarieven blijven pijnlijk

DEN HAAG (ANP) - Met de formele bekrachtiging donderdag van het handelsakkoord tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten is er in elk geval meer duidelijkheid voor ondernemers, stellen ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland.

4 uur geleden
Industrie blij met duidelijkheid deal VS-EU, wel 'haken en ogen'

ZOETERMEER (ANP) - De technologische industrie in Nederland vindt het goed dat er meer duidelijkheid is nu de Verenigde Staten en de Europese Unie hun handelsakkoord hebben bekrachtigd. Dat heeft een woordvoerder van ondernemersorganisatie FME laten weten. Desondanks blijven er volgens FME "haken en ogen" aan de deal.

5 uur geleden