Waakhond: iedereen krijgt te maken met datalek persoonsgegevens
DEN HAAG (ANP) - Burgers moeten ervan uitgaan dat persoonlijke gegevens al eens gelekt zijn, of dat dit nog kan gebeuren. Dat constateert de Autoriteit Persoonsgegevens vijf jaar na de invoering van de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG). Nederlanders moeten daarom "werk maken" van hun bescherming om dit te voorkomen, zegt de privacywaakhond.
Zo adviseert de waakhond overal een ander wachtwoord te gebruiken en beveiligde inlogmethodes te gebruiken als organisaties die aanbieden. De autoriteit roept ook op tot het gebruikmaken van privacyrechten, zoals een verzoek om verwijdering van gegevens bij organisaties. "Hoe minder gegevens organisaties hebben, hoe minder risico u loopt", zegt de dienst in het jaarrapport over datalekken in 2022.
Vorig jaar kreeg de autoriteit 21.151 meldingen van datalekken binnen, tegenover 24.866 het jaar ervoor. Het aantal gemelde datalekken door cyberaanvallen daalde ook licht, naar 1826, tegen 2210 in 2021. Toen kwam de waakhond "woorden tekort" voor de destijds explosieve toename van het aantal cyberaanvallen. Dat was vooral te wijten aan de coronapandemie, toen burgers en bedrijven halsoverkop allerlei zaken digitaal moesten regelen.
Melden datalekken
De lichte daling kan ook verklaard worden door de manier waarop organisaties lekken melden. Als één organisatie namelijk veel meldingen doet, kan dat het aantal vertekenen. "Of dat organisaties hun processen aanpassen, waardoor er minder fouten worden gemaakt die leiden tot een datalek", legt de autoriteit uit. De waakhond benadrukt dat de daling niet structureel is.
De meeste meldingen van zowel datalekken als cyberaanvallen kwamen uit de zorg. "Dat komt door de enorme clustering aan persoonsgegevens", zegt Dennis Davrados, Inspecteur en Coördinator Team Datalekken. Volgens de toezichthouder gaat het dan altijd om medische gegevens. De grootste drie cyberaanvallen alleen al bij IT-leveranciers bij zorginstellingen leidden al tot zo'n 900.000 slachtoffers.
Het aantal lekken in de financiële dienstverlening, zoals hypotheekverstrekkers, daalde met bijna een derde ten opzichte van een jaar eerder. In het openbaar bestuur, zoals gemeenten, daalde het aantal datalekken met 16 procent ten opzichte van 2021.
114.000 meldingen
In de afgelopen vijf jaar turfde de waakhond ruim 114.000 datalekmeldingen. Dat zijn er tussen de 20.000 en 25.000 per jaar. Dat blijft volgens de organisatie zo in de toekomst. Van alle meldingen ging het meer dan 6500 keer om cyberaanvallen. Verhoudingsgewijs neemt het aantal cyberaanvallen toe, aldus de waakhond.
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - Manosfeer is dit jaar het 'verschijnwoord' en graaiflatie het 'verdwijnwoord', volgens het Instituut voor de Nederlandse Taal (INT). Dat instituut volgt continu hoe het Nederlands zich ontwikkelt, welke woorden winnen aan populariteit en welke stilaan verdwijnen.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar liepen Nederlanders 5,6 miljoen sportblessures op, ongeveer 300.000 meer dan in het jaar daarvoor. Dat meldt VeiligheidNL, een kenniscentrum voor letselpreventie. Volgens het centrum is het 'blessurerisico' toch gedaald, omdat meer Nederlanders zijn gaan sporten.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - 2025 was een uitzonderlijk droog jaar. Tot dusver viel er 672 millimeter regen, terwijl er gemiddeld 869 millimeter valt over een heel jaar. "De laatste keer dat een jaar zo droog verliep was in 2018 en het is pas de derde keer deze eeuw dat gemiddeld over het land minder dan 700 millimeter viel", meldt Weeronline.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse politiechef Karin Krukkert verwacht dat agenten van haar eenheid gewond zullen raken tijdens de komende jaarwisseling. Daarvoor waarschuwt ze op Omroep West. "Het is niet de vraag óf we gewonde collega's hebben aan het eind van de jaarwisseling. Maar, hoe treurig ook, dat het een gegeven is", aldus Krukkert.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Oud-premier Jan Peter Balkenende en voormalig minister voor Vreemdelingenbeleid en Integratie Rita Verdonk wisten niet dat toenmalig VVD-voorzitter Bas Eenhoorn en partijleider Gerrit Zalm al jaren eerder op de hoogte waren van onwaarheden in de asielaanvraag van Ayaan Hirsi Ali. Dat blijkt uit het NTR-premiersportret 'De storm van Balkenende', een tweedelige documentaireserie die de NTR op 27 en 28 december uitzendt.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Mona Keijzer (Asiel en Migratie, BBB) heeft vrijdagmorgen busbedrijf Qbuzz ten onrechte aangewezen als verantwoordelijke voor de pendelbus van en naar het Groningse Ter Apel. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten na vragen van het ANP.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De speciale pendelbus die rijdt tussen station Emmen en het asielzoekerscentrum in Ter Apel is niet meer gratis. Dat schrijft demissionair minister Mona Keijzer (Asiel, BBB) vrijdag aan de Tweede Kamer. De kaartjesverkoop was gestopt vanwege overlast door wanbetalers.
14 uur geleden