
Waakhond: iedereen krijgt te maken met datalek persoonsgegevens
DEN HAAG (ANP) - Burgers moeten ervan uitgaan dat persoonlijke gegevens al eens gelekt zijn, of dat dit nog kan gebeuren. Dat constateert de Autoriteit Persoonsgegevens vijf jaar na de invoering van de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG). Nederlanders moeten daarom "werk maken" van hun bescherming om dit te voorkomen, zegt de privacywaakhond.
Zo adviseert de waakhond overal een ander wachtwoord te gebruiken en beveiligde inlogmethodes te gebruiken als organisaties die aanbieden. De autoriteit roept ook op tot het gebruikmaken van privacyrechten, zoals een verzoek om verwijdering van gegevens bij organisaties. "Hoe minder gegevens organisaties hebben, hoe minder risico u loopt", zegt de dienst in het jaarrapport over datalekken in 2022.
Vorig jaar kreeg de autoriteit 21.151 meldingen van datalekken binnen, tegenover 24.866 het jaar ervoor. Het aantal gemelde datalekken door cyberaanvallen daalde ook licht, naar 1826, tegen 2210 in 2021. Toen kwam de waakhond "woorden tekort" voor de destijds explosieve toename van het aantal cyberaanvallen. Dat was vooral te wijten aan de coronapandemie, toen burgers en bedrijven halsoverkop allerlei zaken digitaal moesten regelen.
Melden datalekken
De lichte daling kan ook verklaard worden door de manier waarop organisaties lekken melden. Als één organisatie namelijk veel meldingen doet, kan dat het aantal vertekenen. "Of dat organisaties hun processen aanpassen, waardoor er minder fouten worden gemaakt die leiden tot een datalek", legt de autoriteit uit. De waakhond benadrukt dat de daling niet structureel is.
De meeste meldingen van zowel datalekken als cyberaanvallen kwamen uit de zorg. "Dat komt door de enorme clustering aan persoonsgegevens", zegt Dennis Davrados, Inspecteur en Coördinator Team Datalekken. Volgens de toezichthouder gaat het dan altijd om medische gegevens. De grootste drie cyberaanvallen alleen al bij IT-leveranciers bij zorginstellingen leidden al tot zo'n 900.000 slachtoffers.
Het aantal lekken in de financiële dienstverlening, zoals hypotheekverstrekkers, daalde met bijna een derde ten opzichte van een jaar eerder. In het openbaar bestuur, zoals gemeenten, daalde het aantal datalekken met 16 procent ten opzichte van 2021.
114.000 meldingen
In de afgelopen vijf jaar turfde de waakhond ruim 114.000 datalekmeldingen. Dat zijn er tussen de 20.000 en 25.000 per jaar. Dat blijft volgens de organisatie zo in de toekomst. Van alle meldingen ging het meer dan 6500 keer om cyberaanvallen. Verhoudingsgewijs neemt het aantal cyberaanvallen toe, aldus de waakhond.
Meer uit Binnenland
LEEUWARDEN (ANP) - In Leeuwarden hebben demonstranten zondag aandacht gevraagd voor de situatie in Gaza door een symbolische rode lijn door de binnenstad te trekken. De in het rood geklede actievoerders trokken in een mars door het centrum van de Friese hoofdstad. Ook hielden ze een kort lawaaiprotest.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders stapt uit de coalitie als het merendeel van zijn tien voorstellen over migratie niet wordt toegevoegd aan het coalitieakkoord, schrijft hij op X. Toen de radicaal-rechtse politicus zijn plannen vorige week presenteerde, dreigde hij ook om weg te lopen, maar liet hij in het midden wanneer hij dat precies zou doen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is zondag druk op de snel- en N-wegen in Nederland. Iets na 14.00 uur stond er volgens de ANWB 279 kilometer file op deze wegen. Oorzaak is vooral terugkerend vakantieverkeer. Maar ook werkzaamheden, grenscontroles en ongelukken spelen het verkeer parten, meldt een woordvoerder van de ANWB.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz vindt dat het militaire bondgenootschap NAVO moet afspreken om 5 procent van de economie uit te geven aan defensie, zoals Donald Trump wil. De VVD-leider staat al langer achter een norm van 3,5 procent voor militaire uitgaven. Maar in het praatprogramma Buitenhof ging ze ook mee in het voorstel van NAVO-chef Mark Rutte om daarbovenop 1,5 procent naar gerelateerde zaken als infrastructuur te laten gaan.
6 uur geledenHOUTEN (ANP) - De eerste week van de meteorologische zomer die zondag is begonnen, verloopt naar verwachting "nog niet zomers". Dat meldt Weeronline. Volgens de weerdienst loopt de temperatuur begin juni weleens op naar ruim 20 graden, maar dat is het grootste deel van komende week niet het geval. Alleen op dinsdagmiddag is het in vrijwel het hele land waarschijnlijk zonnig met ongeveer 22 tot 24 graden. Die dag waait het wel stevig vanuit het zuidwesten.
6 uur geledenBREDA (ANP) - Achttien bewoners van een monumentaal landhuis aan de Burgstsedreef in de wijk Haagse Beemden in Breda, zijn ongedeerd na een verwoestende brand in het pand, meldt de Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant.
10 uur geledenBREDA (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag heeft een grote brand gewoed in een monumentaal landhuis aan de Burgstsedreef in de wijk Haagse Beemden in Breda, meldt de Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant. De brand is inmiddels onder controle. Volgens een woordvoerder van de brandweer is het nog steeds niet duidelijk of er mensen aanwezig waren in het pand op landgoed Burgst.
14 uur geleden