Waakhond: iedereen krijgt te maken met datalek persoonsgegevens
DEN HAAG (ANP) - Burgers moeten ervan uitgaan dat persoonlijke gegevens al eens gelekt zijn, of dat dit nog kan gebeuren. Dat constateert de Autoriteit Persoonsgegevens vijf jaar na de invoering van de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG). Nederlanders moeten daarom "werk maken" van hun bescherming om dit te voorkomen, zegt de privacywaakhond.
Zo adviseert de waakhond overal een ander wachtwoord te gebruiken en beveiligde inlogmethodes te gebruiken als organisaties die aanbieden. De autoriteit roept ook op tot het gebruikmaken van privacyrechten, zoals een verzoek om verwijdering van gegevens bij organisaties. "Hoe minder gegevens organisaties hebben, hoe minder risico u loopt", zegt de dienst in het jaarrapport over datalekken in 2022.
Vorig jaar kreeg de autoriteit 21.151 meldingen van datalekken binnen, tegenover 24.866 het jaar ervoor. Het aantal gemelde datalekken door cyberaanvallen daalde ook licht, naar 1826, tegen 2210 in 2021. Toen kwam de waakhond "woorden tekort" voor de destijds explosieve toename van het aantal cyberaanvallen. Dat was vooral te wijten aan de coronapandemie, toen burgers en bedrijven halsoverkop allerlei zaken digitaal moesten regelen.
Melden datalekken
De lichte daling kan ook verklaard worden door de manier waarop organisaties lekken melden. Als één organisatie namelijk veel meldingen doet, kan dat het aantal vertekenen. "Of dat organisaties hun processen aanpassen, waardoor er minder fouten worden gemaakt die leiden tot een datalek", legt de autoriteit uit. De waakhond benadrukt dat de daling niet structureel is.
De meeste meldingen van zowel datalekken als cyberaanvallen kwamen uit de zorg. "Dat komt door de enorme clustering aan persoonsgegevens", zegt Dennis Davrados, Inspecteur en Coördinator Team Datalekken. Volgens de toezichthouder gaat het dan altijd om medische gegevens. De grootste drie cyberaanvallen alleen al bij IT-leveranciers bij zorginstellingen leidden al tot zo'n 900.000 slachtoffers.
Het aantal lekken in de financiële dienstverlening, zoals hypotheekverstrekkers, daalde met bijna een derde ten opzichte van een jaar eerder. In het openbaar bestuur, zoals gemeenten, daalde het aantal datalekken met 16 procent ten opzichte van 2021.
114.000 meldingen
In de afgelopen vijf jaar turfde de waakhond ruim 114.000 datalekmeldingen. Dat zijn er tussen de 20.000 en 25.000 per jaar. Dat blijft volgens de organisatie zo in de toekomst. Van alle meldingen ging het meer dan 6500 keer om cyberaanvallen. Verhoudingsgewijs neemt het aantal cyberaanvallen toe, aldus de waakhond.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Nederland wonen voor het eerst meer ouderen dan jongeren. Ongeveer 3,76 miljoen mensen zijn 65 jaar of ouder, terwijl er bijna 3,72 miljoen mensen van jonger dan 20 zijn. Statistiekbureau CBS zegt dat dit zowel door vergrijzing als door migratie komt.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Huiseigenaren betalen volgend jaar gemiddeld 3,9 procent hogere gemeentelijke woonlasten, meldt Vereniging Eigen Huis (VEH) op basis van een steekproef onder 106 gemeenten. De aanslag voor onroerendezaakbelasting (OZB), riool- en afvalstoffenheffing komt in 2026 gemiddeld uit op 1001 euro per huishouden en gaat daarmee voor het eerst de grens van 1000 euro over.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - De dekking van de Verenigde Staten voelt nu "veilig genoeg" voor Oekraïne en zijn Europese bondgenoten om ook offers te kunnen brengen in de vredesonderhandelingen met Rusland, zegt premier Dick Schoof. De VS hebben volgens hem beloofd te hulp te komen als Rusland een toekomstige wapenstilstand zou schenden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Moskou vindt dat Nederlandse kabinetsleden "alle perken te buiten" zijn gegaan met uitspraken tegen Rusland van de afgelopen tijd. De Russische ambassade spreekt in een verklaring van dreigende opmerkingen, "om nog maar te zwijgen over de volstrekt onacceptabele, grove toon van hun uitspraken over de Russische leiding". De missie roept de Nederlandse autoriteiten op te stoppen met "anti-Russische hysterie en serieus na te denken over waar ze hun land naartoe leiden".
10 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse politie heeft een Nederlandse vrouw aangehouden die in eigen land wordt gezocht voor het seksueel uitbuiten van minderjarigen, bezit van kinderporno, mensenhandel, drugshandel en vrijheidsberoving. De krant El País meldt dat de vrouw nu ook wordt verdacht van het achterlaten van kinderen.
11 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - "Het belangrijkste voor ons is dat de verdachten ter verantwoording zijn geroepen." Dit zeggen de nabestaanden van de vier kinderen die zijn omgekomen bij het ongeluk met een Stint op een spoorwegovergang in Oss in reactie op het requisitoir van het Openbaar Ministerie.
12 uur geledenMOERGESTEL (ANP) - De vader van de twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond zijn gevonden in hun woning in Moergestel is aangehouden. De 49-jarige man wordt verdacht "van betrokkenheid bij de gebeurtenissen in de woning", meldt de politie. Een woordvoerster van de politie wilde daar geen verdere uitleg bij geven. Ze zei dat het onderzoek nog gaande is.
12 uur geleden