Waakhond beboet ministerie voor slecht beveiligen visumaanvragen
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken krijgt een boete van 565.000 euro van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP), de privacytoezichthouder van de overheid. Het systeem waarmee mensen een visum aanvragen om naar Nederland te kunnen reizen, was niet goed genoeg beveiligd "met bijvoorbeeld als risico dat onbevoegden dossiers kunnen inzien en wijzigen", aldus de waakhond.
Volgens de Autoriteit Persoonsgegevens worden er jaarlijks ongeveer 530.000 visumaanvragen gedaan. Aanvragers moeten onder meer "vingerafdrukken, naam, adres, woonplaats, land van geboorte, doel van de reis, nationaliteit en foto" verstrekken. Het systeem waar die informatie in staat, is al jaren slecht beveiligd. Het ministerie is daarvan op de hoogte maar doet er niets aan en overtreedt daardoor "jarenlang, op grote schaal en op ernstige wijze de wet", oordeelt de toezichthouder.
Het ministerie krijgt behalve de boete ook een dwangsom van 50.000 euro voor elke twee weken dat het systeem niet goed is beveiligd. Dat kan oplopen tot maximaal 500.000 euro.
Reactie ministerie
Visumaanvragers werden ook niet goed geïnformeerd over het delen van de gegevens. Daarvoor kreeg het ministerie een dwangsom van 10.000 euro per week, tot een maximumbedrag van 300.000 euro, maar volgens de Autoriteit Persoonsgegevens is dit inmiddels op orde.
Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt in een reactie dat de boete is gebaseerd op een onderzoek "op twee diplomatieke posten in 2019. Het is nu 2022. Sinds het onderzoek zijn al veel verbeteringen doorgevoerd op de punten waar we door de AP op worden aangesproken."
Meer uit Binnenland
ROOSENDAAL (ANP) - Het station in Roosendaal is weer vrijgegeven, nadat maandagavond in een treinstel een verdacht pakket was gevonden. De politie laat weten dat het pakket in beslag is genomen en verder wordt onderzocht.
13 minuten geledenDRONTEN (ANP) - Een 36-jarige man uit Dronten die sinds twee jaar vermist wordt, is vermoedelijk slachtoffer geworden van een misdrijf. Dat laat de politie weten, omdat duidelijk is geworden dat Marc Jaskulski op de dag van zijn verdwijning via homodatingapp Grindr een afspraak had met iemand in het Roggebotsebos.
32 minuten geledenROOSENDAAL (ANP) - Het station in Roosendaal is ontruimd vanwege een verdacht pakket. De politie doet onderzoek. De NS meldt op zijn website dat er geen treinen rijden langs het station.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - "Ik kan niet meer op de staat vertrouwen", zei Inez Weski (71) maandag aan het slot van haar proces. "De advocaat opereert kennelijk al langer buiten de bescherming van de wet."
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een gevangenisstraf van zeventien jaar en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Timothy B. voor de moord op zijn 52-jarige moeder in zijn woning in Landsmeer en het wegmaken van haar onderbenen. De afgezaagde lichaamsdelen zijn nog niet teruggevonden, bleek maandag tijdens de strafzaak in de rechtbank in Amsterdam.
6 uur geledenSIMPELVELD (ANP) - Waterschap Limburg heeft een techniek gevonden om een groot deel van de medicijnresten uit afvalwater te halen. Volgens het waterschap kan hierdoor ruim 80 procent van de medicijnstoffen worden verwijderd, waar dat bij een reguliere aanpak zo'n 30 procent zou zijn. De organisatie spreekt zelf van "een wereldwijde primeur".
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep een werkstraf van 60 uur geëist tegen Raisa Blommestijn, waarvan 30 uur voorwaardelijk. De presentatrice van Ongehoord Nederland (ON!) staat terecht voor groepsbelediging en smaad vanwege berichten op X in 2023.
7 uur geleden