Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VWS: tekorten met medische hulpmiddelen zijn complex probleem

VWS: tekorten met medische hulpmiddelen zijn complex probleem

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) erkent dat er grote problemen zijn om genoeg medische hulpmiddelen en laboratoriummaterialen voor de zorg te bemachtigen. RTL Nieuws meldt dat ziekenhuizen en andere organisaties door het hele land hierdoor in de knel komen. "Het ministerie van VWS deelt de zorgen van het veld", laat een woordvoerder weten, want de situatie is "complex".

RTL meldt dat honderden verschillende artikelen moeilijker of niet te verkrijgen zijn en duizenden bestellingen niet uitgeleverd worden. Hierdoor ontstaan langere wachttijden bij de ziekenhuizen en duurt het ook langer voordat de zorg die werd uitgesteld vanwege corona wordt ingehaald. Er zijn al operaties uitgesteld, staat in het onderzoek.

Het probleem heeft "niet één oorzaak en helaas is er ook niet één oplossing", zegt VWS in een reactie. De tekorten ontstaan volgens het ministerie door een combinatie van problemen. Er zijn problemen in de leveringsketen, lange wachttijden bij de instanties die de nodige certificaten moeten verstrekken, hogere prijzen voor grondstoffen, aangescherpte Europese regels en verstoringen door de oorlog in Oekraïne, aldus een woordvoerder.

Samenwerken

Volgens het ministerie "moeten fabrikanten, inkopende partijen en de overheid samen werken aan oplossingen". De oplossing wordt gezocht in afspraken met fabrikanten, coördinatie tussen de ziekenhuizen en andere zorgorganisaties en "creatief voorraadbeheer" door bijvoorbeeld minder afhankelijk te zijn van specifieke producten. Daarnaast wil het ministerie internationaal afspraken maken, met name binnen Europa.

Tegenover RTL Nieuws roepen de brancheorganisaties van de ziekenhuizen (NFU en NVZ) het ministerie op om hulpmiddelen veilig te stellen. Inkooporganisatie ZINN bepleit dat VWS een groep van deskundigen verzamelt die de markten in de gaten houdt en waarschuwt als er problemen dreigen. Of deze oplossingen ook op tafel liggen, wil VWS desgevraagd nog niet zeggen.

Meer uit Binnenland

Partijen verdeeld over oplossing voor kleine spaarders

DEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer zijn het niet eens over een oplossing voor kleine spaarders in box 3. VVD, CDA, JA21, SGP en ChristenUnie willen extra belasting ophalen bij grootaandeelhouders, om te voorkomen dat mensen met een kleinere spaarpot volgend jaar en het jaar daarop vermogensbelasting moeten gaan betalen. Linkse oppositiepartij PRO wil dat de extra belasting in ieder geval wordt gehaald bij vermogenden en winst van bedrijven.

17 minuten geleden
Twee nieuwe verdachten Overasselt langer vast

OVERASSELT (ANP) - De twee mannen die maandag zijn aangehouden in verband met het schietincident in Overasselt op 1 september blijven veertien dagen langer vastzitten. Dat heeft de rechtbank donderdag bepaald. De mannen van 24 en 25 jaar uit Amsterdam worden verdacht van betrokkenheid bij de gebeurtenissen in de Gelderse plaats.

39 minuten geleden
Ook Jetten wil Russische aanval wreken met meer Oekraïne-steun

MÜNSTER (ANP) - Nederland en zijn bondgenoten moeten sabotageacties en andere 'hybride' aanvallen van Rusland beantwoorden door de steun aan Oekraïne op te schroeven, zegt premier Rob Jetten. Hij schaart zich achter de oproep van onder anderen NAVO-chef Mark Rutte om zulke aanvallen zo te vergelden.

1 uur geleden
Jetten sust: onderwijs hoeft niet te vrezen gat te moeten dichten

MÜNSTER (ANP) - Het onderwijs "hoeft niet te vrezen" dat het opdraait voor het schrappen van voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid, verzekert premier Rob Jetten. Zover gaat het volgens hem niet komen omdat "werkgevers en werknemers er samen uit gaan komen".

1 uur geleden
Replica VOC-schip Batavia is vanuit Amsterdam terug in Lelystad

LELYSTAD (ANP) - Het schip De Batavia, een replica van het VOC-schip, is donderdagmiddag teruggekeerd in standplaats Lelystad, meldt een woordvoerder van Museum Batavialand. De afgelopen dagen werd het schip in Amsterdam in een stalen draagconstructie geplaatst om de kwetsbare replica beter te beschermen. Het onderhoud vindt de komende jaren in Lelystad plaats. Daar kan het houten schip drogen en gericht worden onderhouden. Het gehele proces is voor bezoekers te volgen.

3 uur geleden
Afsluitdijk klaar voor stormseizoen, werkzaamheden afgerond

DEN OEVER (ANP) - De versterking en vernieuwing van de Afsluitdijk is donderdag afgerond. Rijkswaterstaat meldt dat een nieuw gemaal en spuisluizen in gebruik zijn genomen en daarmee is de grote renovatie van de dijk nu klaar. Het vernieuwingsproject startte in 2019. Op en rond de dijk staan nog enkele projecten gepland, maar "het grote werk is gedaan".

3 uur geleden
Douane vindt achttien kilo cocaïne bij bemanningslid op Schiphol

AMSTERDAM (ANP) - De douane heeft dinsdag op Schiphol achttien kilo cocaïne gevonden bij een bemanningslid van een vliegtuig. Over de luchtvaartmaatschappij doet de douane geen uitspraak. Het bemanningslid is aangehouden.

4 uur geleden