VWS: tekorten met medische hulpmiddelen zijn complex probleem
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) erkent dat er grote problemen zijn om genoeg medische hulpmiddelen en laboratoriummaterialen voor de zorg te bemachtigen. RTL Nieuws meldt dat ziekenhuizen en andere organisaties door het hele land hierdoor in de knel komen. "Het ministerie van VWS deelt de zorgen van het veld", laat een woordvoerder weten, want de situatie is "complex".
RTL meldt dat honderden verschillende artikelen moeilijker of niet te verkrijgen zijn en duizenden bestellingen niet uitgeleverd worden. Hierdoor ontstaan langere wachttijden bij de ziekenhuizen en duurt het ook langer voordat de zorg die werd uitgesteld vanwege corona wordt ingehaald. Er zijn al operaties uitgesteld, staat in het onderzoek.
Het probleem heeft "niet één oorzaak en helaas is er ook niet één oplossing", zegt VWS in een reactie. De tekorten ontstaan volgens het ministerie door een combinatie van problemen. Er zijn problemen in de leveringsketen, lange wachttijden bij de instanties die de nodige certificaten moeten verstrekken, hogere prijzen voor grondstoffen, aangescherpte Europese regels en verstoringen door de oorlog in Oekraïne, aldus een woordvoerder.
Samenwerken
Volgens het ministerie "moeten fabrikanten, inkopende partijen en de overheid samen werken aan oplossingen". De oplossing wordt gezocht in afspraken met fabrikanten, coördinatie tussen de ziekenhuizen en andere zorgorganisaties en "creatief voorraadbeheer" door bijvoorbeeld minder afhankelijk te zijn van specifieke producten. Daarnaast wil het ministerie internationaal afspraken maken, met name binnen Europa.
Tegenover RTL Nieuws roepen de brancheorganisaties van de ziekenhuizen (NFU en NVZ) het ministerie op om hulpmiddelen veilig te stellen. Inkooporganisatie ZINN bepleit dat VWS een groep van deskundigen verzamelt die de markten in de gaten houdt en waarschuwt als er problemen dreigen. Of deze oplossingen ook op tafel liggen, wil VWS desgevraagd nog niet zeggen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De overheden die betrokken zijn bij de Rotterdamse haven hebben een plan gemaakt waarmee ze verwachten begin volgend jaar weer vergunningen te kunnen verlenen aan havenbedrijven. Ze nemen maatregelen om vier Natura 2000-gebieden rond het westelijk havengebied te verbeteren. Het kabinet heeft hiervoor vorig jaar al 50 miljoen euro gereserveerd. Zo moet de populatie konijnen in de duinen flink omhoog, omdat die dieren daar volgens experts voor de benodigde "dynamiek" zorgen.
24 minuten geledenLEIDEN (ANP) - Kinderrechtenorganisaties willen permanente wetgeving om onlinekindermisbruik beter te bestrijden. Volgens Defence for Children, Terre des Hommes, Free a Girl en International Justice is het op dit moment niet goed geregeld. Volgens hen wordt er in Europa nu al vier jaar onderhandeld over permanente wetgeving, maar verschijnen nog iedere dag enorme aantallen beelden van kinderen die worden misbruikt op internet.
1 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De oude transgenderwet heeft "diepe fysieke, psychologische en sociale schade toegebracht aan transgender en intersekse personen". Dat staat in een onderzoeksrapport van de Radboud Universiteit, uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW). De oude wet gold tussen 1985 en 2014.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland besmeurt het imago van China door te stellen dat Chinese hackers hun cyberaanvallen tegen Nederland zullen verhevigen. Dat schrijft de Chinese ambassade in Den Haag in een bericht op haar website.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De burgemeester van Amsterdam en de Amsterdamse politiechef hebben "met grote afschuw" gezien hoe demonstranten voor het monument op de Dam Hamas steunden. Dat meldt de woordvoerder van de burgemeester, Femke Halsema, woensdagavond. Op een pro-Palestijnse betoging hield een aantal demonstranten een groene vlag omhoog met daarop "we support Hamas".
9 uur geledenLANDGRAAF (ANP) - De gemeente Landgraaf gaat maximaal driehonderd asielzoekers tijdelijk opvangen op het evenemententerrein Megaland, waar jaarlijks het festival Pinkpop plaatsvindt. Volgens de Limburgse gemeente kwam het verzoek om het terrein te gebruiken voor tijdelijke noodopvang van de minister van Asiel en Migratie. "Daarmee voldoen we aan de wettelijke verplichting vanuit de Spreidingswet."
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De burgemeester van Amsterdam, Femke Halsema, heeft een pro-Palestijnse demonstratie bij de Stopera ontbonden, meldt een ANP-verslaggever ter plaatse. De politie riep de ruim honderd demonstranten op het gebied te verlaten, anders zou er geweld worden gebruikt. De mobiele eenheid was aanwezig om hen weg te drijven, maar heeft niet ingegrepen.
11 uur geleden