VWS-minister Pia Dijkstra wil niet alleen op de winkel passen
DEN HAAG (ANP) - Een meisjesdroom was het nooit voor Pia Dijkstra (D66) om minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) te worden. Toen ze naar eigen zeggen vorige week werd benaderd om de plotsklaps met onbekende werkbestemming vertrokken Ernst Kuipers op te volgen, zei ze wel ja. Ondanks het gepolariseerde (politieke) klimaat en ondanks dat een demissionair kabinet wordt geacht geen nieuw beleid te maken. Maar ze wil niet alleen op de winkel passen. "Ik denk dat we nog een aantal dingen kunnen oplossen en aanpakken."
Concreet wil ze nog niet worden. "Ik heb wel wat in mijn hoofd, maar het is nog te vroeg om daar wat over te zeggen", zegt ze op haar departement enkele uren nadat ze is beëdigd als minister voor Medische Zorg. Daar vallen medische ethiek en curatieve zorg onder; onderwerpen waar Dijkstra zich in haar tijd als D66-Kamerlid intensief mee bezighield.
Mede daarom heeft ze niet heel lang hoeven twijfelen om tot het demissionaire kabinet toe te treden. "Ik had wel vrij snel iets van, dit kan ik doen, voor een beperkte tijd". Dijkstra zat er niet op te wachten, maar ze heeft het ministerschap niet alleen vanuit plichtsbesef geaccepteerd, "maar ook vanwege de uitdaging".
Integrale samenwerking
Ze ziet in de zorg mooie dingen gebeuren, zoals de steeds verdergaande en integrale samenwerking tussen verschillende disciplines, vertelt ze enthousiast. De zorgsector heeft daarover afspraken gemaakt in het Integraal Zorgakkoord (IZA). "Dat vind ik echt een hele spannende ontwikkeling. Het is echt een transformatie die snelheid moet blijven houden." Samen met de andere twee VWS-bewindslieden, minister Conny Helder en staatssecretaris Maarten van Ooijen, gaat ze daarmee verder.
Het eerste hoofdpijndossier ligt komende week bij Dijkstra op tafel: de kinderhartchirurgie. De rechter zette vorige maand, een dag na het vertrek van Kuipers, een streep door zijn besluit om de kinderhartchirurgie te centraliseren in Rotterdam en Groningen. Dijkstra wil niet vooruitlopen op een reactie van VWS daarop.
Dijkstra heeft telefonisch contact met Kuipers, voor de overdracht van de dossiers. "Dat doet hij netjes en dat is ook belangrijk voor mij." Ze weet niet voor welke baan hij het departement heeft verlaten en laat zich ook niet uit over zijn onverwachte vertrek. Ze hoopt voor iedereen dat Kuipers daar binnenkort "helderheid" over kan geven.
Meer uit Binnenland
WENEN (ANP) - De Vlaamse omroep VRT wil dat de omroepen die zijn aangesloten bij de European Broadcasting Union (EBU) gaan stemmen over welke landen mogen meedoen aan het Eurovisie Songfestival. Ook wil de Vlaamse zender een duidelijke stellingname tegen oorlog en geweld. Als dat niet gebeurt, stuurt België volgend jaar geen kandidaat.
2 uur geledenVICTORIA (ANP) - Een Canadese opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt omroep CBC op basis van een Canadese gezondheidsfunctionaris.
4 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.
11 uur geledenPURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.
11 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.
14 uur geleden