Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VWS: geen extra aanleiding om jodiumtabletten in huis te halen

VWS: geen extra aanleiding om jodiumtabletten in huis te halen

DEN HAAG (ANP) - In Nederland worden nu geen extra jodiumtabletten verspreid in verband met de situatie in Oekraïne. Er is nu geen extra aanleiding om de tabletten in huis te halen, meldt het ministerie van Volksgezondheid desgevraagd. Drogisten zien een toegenomen vraag naar deze pillen nu de Russische president Vladimir Poetin opdracht heeft gegeven om nucleaire afschrikkingsmiddelen in gereedheid te brengen.

Het innemen van de jodiumtabletten kan de kans op schildklierkanker bij een kernramp verkleinen. Veel drogisten verkopen de pillen al lange tijd niet meer en hebben ook geen voorraad. Ze vragen het ministerie om advies. Een VWS-woordvoerder laat weten dat apothekers of drogisten de tabletten "in principe kunnen meegeven, met vermelding van het feit dat het niet wordt aangeraden de tabletten in huis te halen in verband met de situatie in Oekraïne".

Er is in Nederland een centraal opgeslagen en direct te gebruiken noodvoorraad aanwezig voor het geval er een stralingsongeval gebeurt. Hoe groot de voorraad tabletten is, wil VWS niet kwijt. De voorraad is vooral bedoeld voor mensen die in de omgeving wonen van een kerncentrale. Zij hebben in 2017 en 2021 al jodiumtabletten van de overheid gekregen.

Volgens het ministerie "dienen de tabletten enkel te worden ingenomen na een besluit van de minister. Hij zal zich daarbij baseren op advies van de experts van het RIVM en de Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbescherming". Als het zover zou zijn, dan worden mensen hierover ingelicht via de crisiscommunicatiekanalen in de regio of regio’s waar dat van toepassing is, aldus de woordvoerder. Volgens het departement is er na een incident nog voldoende tijd om tot jodiuminname over te gaan, omdat dit ook nog kan en effectief is na blootstelling.

Meer uit Gezond

Farmaceutische industrie bezorgd over Amerikaanse importheffingen

DEN HAAG (ANP) - De farmaceutische industrie in Nederland heeft bezorgd gereageerd op de Amerikaanse importheffingen op geneesmiddelen. Daarmee wordt voor het eerst in dertig jaar getornd aan de internationale afspraak om, in het belang van patiënten, op geneesmiddelen geen invoertarieven te heffen.

3 dagen geleden
Europese gezondheidsdienst waarschuwt voor ziekmakende muggen

BRUSSEL (ANP) - Recorduitbraken van het westnijlvirus en het chikungunya-virus in Europa lijken het "nieuwe normaal" te worden, waarschuwt de Europese gezondheidsdienst ECDC woensdag. De langere, warmere zomers en mildere winters die worden veroorzaakt door klimaatverandering zijn gunstige omstandigheden voor de muggen die de virussen bij zich dragen.

5 dagen geleden
Voorlopig nog geen toename aantal gevallen mazelen

BILTHOVEN (ANP) - Het aantal nieuwe gevallen van mazelen blijft laag. In bijna een maand tijd zijn elf besmettingen vastgesteld, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

1 week geleden
Ook gegevens van gedetineerden gestolen bij dataroof lab

DEN HAAG (ANP) - Bij de digitale inbraak in een laboratorium zijn ook de medische gegevens van gedetineerden gestolen. Vooralsnog gaat het om 253 mensen, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen van het ministerie van Justitie en Veiligheid.

1 week geleden
VS overweegt coronaprik voor jongste kinderen te stoppen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De toestemming voor Pfizer om zijn coronavaccin aan kinderen onder de vijf jaar te geven in de Verenigde Staten wordt mogelijk ingetrokken door de Amerikaanse geneesmiddelenautoriteit FDA. Het middel wordt toegediend aan kinderen van zes maanden tot en met vier jaar.

1 week geleden
Datadiefstal laboratorium betreft vooral gegevens uit 2022-2025

RIJSWIJK (ANP) - Bij de digitale diefstal van data uit een laboratorium in Rijswijk zijn voor zover bekend grotendeels gegevens uit 2022-2025 buitgemaakt. "De exacte periode wordt momenteel onderzocht", laat een woordvoerder van het in de Zuid-Hollandse stad gevestigde Clinical Diagnostics weten.

1 week geleden
Beveiliger: datadiefstal lab treft ook andere zorginstellingen

UTRECHT (ANP) - De digitale inbraak bij een onderzoekslaboratorium in Rijswijk treft niet alleen vrouwen die hebben meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. "Helaas gaat dit datalek verder", meldt de organisatie Z-CERT, die de zorgsector helpt met digitale beveiliging.

1 week geleden