VVD'er Dijkhoff pleit voor sterke overheid
DEN HAAG (ANP) - Een sterke overheid, eerlijke handel en minder afhankelijkheid van andere landen. Daar streeft de VVD naar "om dingen beter te maken", zei fractievoorzitter Klaas Dijkhoff tijdens het debat woensdag over de kabinetsplannen voor volgend jaar.
Een sterke overheid is volgens hem niet hetzelfde als een grote overheid. Een sterke overheid zorgt voor "eerlijkheid en kijkt naar jou en jouw problemen in plaats van naar regels en het systeem". Zo'n overheid heeft oog voor de burger. Daar is het de laatste jaren nogal eens misgegaan zoals te zien was in de toeslagenaffaire.
De liberaal pleit ook voor eerlijke handel. Hij wil "valsspelers" aanpakken en opkomen voor de eigen ondernemers. Dijkhoff maakte bovendien duidelijk dat internationale bedrijven die hier geld verdienen, hier ook belasting moeten betalen. En bedrijven die te groot worden waardoor voor anderen geen plek meer is, moeten ruimte maken voor anderen.
Kritiek op techgiganten
Er is in Europa veel kritiek op techgiganten zoals Apple, Amazon, Facebook en Google die hier veel geld verdienen, maar in veel landen weinig of geen belasting belasting betalen. Ook lijken deze bedrijven zoveel macht te krijgen dat ze anderen uit de markt duwen.
Als laatste punt noemde de VVD'er minder afhankelijkheid van de rest van de wereld. De coronacrisis heeft die afhankelijkheid meer dan duidelijk gemaakt. Dijkhoff wil minder afhankelijk van de VS worden als het om bescherming gaat. Legers in Europa moeten sterker worden. Op energiegebied wil hij niet meer zo leunen op het Midden-Oosten en Rusland. Hij richt zich daarbij op duurzame maar ook op kernenergie.
De liberale regeringspartij schuift daarmee op naar het midden. De VVD gaat mee in een trend die al langer te zien is. Meer partijen verkondigen het falen van het liberalisme. CDA-leider Hugo de Jonge deed het zondag nog in de Abel Herzberglezing en Gert-Jan Segers schreef het in een vorige week gepubliceerd manifest.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Politieke wetenschappers met kennis over minderheidskabinetten komen maandag langs bij informateur Rianne Letschert en de leiders van de formerende partijen D66, VVD en CDA. Het gaat om Claes de Vreese, Tom van der Meer en Corné Smit.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Amerikaanse dreigement om acht Europese landen extra importheffingen op te leggen, dreigt de banden tussen Europa en de VS te ondermijnen. Ze "brengen het risico van een gevaarlijke neerwaartse spiraal met zich mee". Dat stellen Nederland, Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Finland en Denemarken in een gezamenlijke verklaring die door demissionair premier Dick Schoof op X is geplaatst.
16 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen waaronder Nederland extra importtarieven op te leggen is "chantage". Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) in het televisieprogramma WNL op Zondag.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na een jaar controles zijn 530 mensen bij de grens geweigerd. Tussen 9 december 2024 en 8 december 2025 werden 143.960 mensen en 35.380 voertuigen gecontroleerd door de Koninklijke Marechaussee. 250 mensen werden aangehouden aan de grens, schrijft demissionair minister David van Weel van Asiel en Migratie in een brief aan de Tweede Kamer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Wie met oud en nieuw nog vuurwerk wil afsteken, moet daar in verenigingsverband toestemming voor vragen aan de gemeente. Per vergunning mogen maximaal acht mensen vuurwerk afsteken. Er geldt een minimumleeftijd van 16 jaar en er moeten altijd minstens twee volwassenen bij zijn. Geen van de afstekers mag onder invloed zijn van alcohol of andere middelen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een naamswijziging wordt goedkoper en daar is ook geen opgaaf van reden meer voor nodig, als het aan het kabinet ligt. Demissionair staatssecretaris Arno Rutte van Justitie en Veiligheid wil op die manier mensen helpen die bijvoorbeeld hun adoptienaam willen wijzigen. De soepelere voorwaarden gelden voor iedereen maar één keer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.
3 dagen geleden