Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VVD zoekt dringend geld, maar leden lopen niet warm voor afdracht

VVD zoekt dringend geld, maar leden lopen niet warm voor afdracht

BUSSUM (ANP) - De VVD heeft geld nodig. Een manier om het op te lossen is volgens het hoofdbestuur een afdracht vragen aan de politieke bestuurders van de partij. Tijdens de algemene ledenvergadering in Bussum zaterdag bleek uit een peiling onder de aanwezige leden dat zij vooral willen inzetten op werving van nieuwe leden.

Bezuinigen kan de partij eigenlijk niet meer, aldus penningmeester Lex Janssen. "De rek is er wel uit." Er is al 800.000 euro bezuinigd. De contributie kan ook niet hoger, want die is volgens hem al ongeveer het hoogste van alle partijen. Dan blijft alleen de afdracht over. Janssen: "We hebben niet de luxe om hier niet over te praten."

De inkomsten van de partij zijn de afgelopen jaren omlaag gegaan, omdat het aantal leden en zetels in de Tweede Kamer is afgenomen. Dat betekent minder contributie en subsidie. Een verplichte afdracht van VVD-bestuurders kan een oplossing bieden. Een bijdrage van 3,5 procent kan de partij per jaar ongeveer 2 miljoen euro opleveren.

'Veel kritiek'

Maar de vrees is dat een afdracht ten koste kan gaan van lokale afdelingen. Daar dragen gemeenteraadsleden en wethouders vaak financieel bij aan campagnes. We moeten de lokale afdelingen "niet uithollen" met de afdracht, vindt ook penningmeester Janssen. Maar ledenwerving kost ook geld, waarschuwde hij de aanwezige leden.

Prominenten binnen de partij spraken zich uit voor een afdracht. "Het moet gewoon", aldus Annemarie Jorritsma. "Ik heb geen moeite met de afdracht", zei Jan Anthonie Bruijn, de minister van Volksgezondheid. Bij andere partijen wordt ook een afdracht van bestuurders gevraagd.

'Combinatie'

Kritisch was Arthur van Dijk, die commissaris van de koning in Noord-Holland is. Hij vindt dat de verkeerde vragen worden gesteld. De partij moet zich afvragen waarom zoveel duizenden leden zijn weggelopen. "Er is best veel kritiek in de partij." Praat met de leden voordat je met voorstellen komt, zei Van Dijk.

De nieuwe partijvoorzitter, Tim van Nimwegen, denkt dat het uiteindelijk een "combinatie van dingen" wordt om meer geld in het laatje te brengen. Er zal moeten worden gekeken naar bezuinigingen, maar ook naar meer inkomsten. "Daar kan afdracht een onderdeel van zijn." Maar er zijn volgens hem meer mogelijkheden. Zo moet meer met sponsoring mogelijk zijn, denkt hij.

Medio volgend jaar neemt de partij een besluit over de verplichte afdracht.

Meer uit Politiek

Letschert wil lerarentekort in vier jaar flink terugdringen

LEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."

1 uur geleden
Van Veldhoven: EU kijkt naar voor- en nadelen prijsplafond

BRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."

1 uur geleden
Jetten heeft geen concreet voorstel voor missie Hormuz gezien

BERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.

2 uur geleden
Berendsen: geen militaire missie in Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) ziet een militaire missie in de Straat van Hormuz "op dit moment absoluut niet gebeuren. Daar is ook geen draagvlak voor", zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

2 uur geleden
Letschert spreekt met studentenrabbijn over veiligheidszorgen

LEIDEN (ANP) - Minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap spreekt maandagavond met de studentenrabbijn Yanki Jacobs en met een aantal joodse studenten. Het gesprek gaat onder meer over de zorgen over de veiligheid die leven bij joodse studenten, maar ook over de recente aanslag bij een joodse school in Amsterdam.

2 uur geleden
Zorgen bij Heerma over toenemende intimidatie in lokale politiek

LEIDEN (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken (CDA) zegt zich zorgen te maken over de toenemende intimidatie van lokale politici. Volgens de minister is het nu onderdeel van het politieke debat. "Het is goed dat gemeenten er extra aandacht voor hebben."

2 uur geleden
Kabinet 'prioriteert' infrastructuur, schrapt mogelijk projecten

DEN HAAG (ANP) - Miljardentekorten dwingen het kabinet tot nieuwe keuzes in de aanleg en het onderhoud van infrastructuur. Minister Vincent Karremans (VVD) en staatssecretaris Annet Bertram (CDA) van Infrastructuur willen voor de zomer duidelijk maken welke "prioritering" ze maken. Dat kan betekenen dat geplande projecten niet meer doorgaan, waarschuwen ze in een brief aan de Tweede Kamer.

3 uur geleden