VVD wint verreweg de meeste gemeenten
DEN HAAG (ANP) - Nog lang niet alle uitslagen zijn binnen, maar de VVD is al in meer dan 200 gemeenten de grootste partij geworden. In meerdere gemeenten nam de partij van premier Mark Rutte de koppositie over van een andere partij. De voorsprong is niet meer in te halen, de VVD wint opnieuw de meeste gemeenten.
De VVD nam zeker achttien gemeenten over van het CDA. De VVD boekte ook de zege in minstens zeven gemeenten waar de PVV vier jaar geleden de grootste was. Een daarvan is Wilders' geboortestad Venlo. Verder snoepte de VVD drie overwinningen af van de SP, waaronder Boxmeer, waar de voormalige SP-leider Emile Roemer vandaan komt.
De VVD zelf hoefde tot nu toe maar zes gemeenten af te staan. Die gingen bij deze verkiezingen allemaal naar D66. Daaronder zijn Zwolle, Arnhem, Haarlem en Deventer.
Vier jaar geleden was de VVD de grootste partij in 285 van de 391 gemeenten (inclusief Bonaire, Sint Eustatius en Saba). In 2012 won de VVD 282 van de 418 gemeenten.
Tot nu toe zijn ongeveer 250 van de 356 uitslagen binnen. Dat zijn de 352 gemeenten in Nederland, de bijzondere gemeenten Bonaire, Sint Eustatius en Saba, en de per brief uitgebrachte stemmen van Nederlanders in het buitenland.
D66, PVV en SGP zijn tot nu toe de grootste partij geworden in acht gemeenten, het CDA in zeven en ChristenUnie in twee.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans heeft woensdag uitgehaald naar vakbonden, die volgens hem in gesprek moeten gaan met het kabinet. "Als je zegt: eerst moet ik volledig mijn zin krijgen en dan pas kom ik aan tafel, dat vind ik chantage."
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-Kamerlid Pieter Grinwis is de winnaar van de PrinsjesPrijs, die jaarlijks wordt uitgereikt aan een politicus die zich heeft ingezet voor de parlementaire democratie. Door de organisatie wordt hij geroemd om zijn "grondige dossierkennis, parlementaire vakmanschap en constructieve, oplossingsgerichte manier van politiek bedrijven".
1 uur geledenASSEN (ANP) - Drenthe wordt tot de verkiezingen van de Provinciale Staten in maart 2027 bestuurd door een minderheidscoalitie van VVD, PvdA en CDA. Ook de partijloze Henk Emmens, voorheen BBB, blijft deel uitmaken van het college van Gedeputeerde Staten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen hebben volgens VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans onder het huidige minderheidskabinet meer ruimte om de koers van het land te bepalen. "En daarmee ook meer verantwoordelijkheid", zei hij in de Binnenhoflezing in Nieuwspoort.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Meerdere partijen in de Provinciale Staten van Utrecht betwijfelen of het plan voor de bouw van 25.000 woningen in de polder Rijnenburg in de huidige vorm kan doorgaan, nu minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) heeft gezegd dat hij geen geld heeft voor een tramlijn naar de nieuwe wijk. Onder meer de ChristenUnie vroeg of het plan niet moet worden aangepast als het geld nog lang op zich laat wachten. Het CDA deed daarvoor een suggestie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf dagen werken moet volgens Ruben Brekelmans de norm zijn. De VVD-fractievoorzitter zei in zijn Binnenhoflezing dat hij jongeren ziet die in de eerste baan na hun studie al parttime willen werken. "Maximaal vier dagen in de week, soms zelfs drie. Daar redden we het dus niet mee."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de eerste maanden van het experiment met legale wietteelt bleef de illegale cannabismarkt een rol spelen. Onderzoekers zien op dat punt nog geen grote verschillen tussen gemeenten die wel en niet meedoen, staat in het eerste rapport sinds het begin van de wietproef. Ze willen in deze fase nog geen definitieve conclusies trekken.
2 uur geleden