VVD wil hardere aanpak van 'shariahuwelijken'
DEN HAAG (ANP) - Als het aan de VVD ligt wordt het strafbaar om een religieus huwelijk te sluiten, zonder eerst voor de wet te trouwen. De grootste regeringspartij denkt dat met name vrouwen op die manier beter beschermd kunnen worden tegen huwelijkse gevangenschap.
Geestelijk leiders die een religieus huwelijk voltrekken tussen mensen die niet voor de wet zijn getrouwd, zijn al strafbaar. Maar in de praktijk worden zij volgens VVD-Kamerlid Jeroen van Wijngaarden niet vervolgd. Dat moet veranderen vindt hij. Bovendien wil hij dat ook de echtelieden een boete kunnen krijgen.
Daarmee wil de VVD verder gaan dan een breed gesteund wetsvoorstel waar de Tweede Kamer maandag over sprak. Dat moet het voor met name vrouwen die vastzitten in een religieus huwelijk, makkelijker maken om te scheiden. In de wet wil het kabinet onder meer vastleggen dat beide echtgenoten in beginsel verplicht zijn mee te werken aan ontbinding.
Paar honderd euro
Vaak gaat het om islamitische huwelijken die gesloten zijn in het buitenland. Van Wijngaarden wijst er evenwel op dat bijvoorbeeld in de Haagse Schilderswijk "voor een paar honderd euro illegale shariahuwelijken worden gesloten". Ook dat moet worden aangepakt, vindt hij.
Zijn voorstel tot aanscherping oogst sympathie, maar ook kritiek van andere partijen. D66-Kamerlid Vera Bergkamp vreest dat vrouwen juist worden afgeschrikt als zij op papier zelf ook strafbaar zijn. "Ik vraag mij af of dit niet het tegenovergestelde gaat bewerkstelligen."
Ook Kathelijne Buitenweg van GroenLinks heeft grote bedenkingen. Zij vreest dat door de wijziging het wetsvoorstel, dat zij van harte steunt, straks strandt in de Eerste Kamer, of in de praktijk niet goed lijkt te werken.
Minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) kan wel leven met het voorstel van Van Wijngaarden. Hij is het met zijn partijgenoot eens dat het Openbaar Ministerie in de praktijk degene die slachtoffer is van huwelijkse gevangenschap waarschijnlijk niet zal vervolgen.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.
2 uur geledenASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.
9 uur geledenSOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bruine kroeg komt op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. Dat heeft fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam Lian Heinhuis vrijdagavond bekendgemaakt in het tv-programma Café Kockelmann.
18 uur geleden