VVD wil extra geld om snel cellen voor zelfmelders te realiseren
DEN HAAG (ANP) - De VVD wil dat het kabinet volgend jaar 20 miljoen euro extra uittrekt om snel meer gevangenisplekken te creëren zodat meer mensen hun opgelegde straf kunnen uitzitten. Het gaat dan vooral om de zogeheten groep zelfmelders, mensen die wachten op een oproep om hun celstraf uit te zitten. Deze groep werd de afgelopen periode niet of mondjesmaat opgesloten, omdat er geen plek voor ze was. Dat heeft vooral te maken met het personeelstekort in de gevangenissen. De achterstand is inmiddels opgelopen tot 3500 zelfmelders.
VVD-Tweede Kamerlid Ulysse Ellian wil dat deze veroordeelden zo snel mogelijk hun straf ondergaan. De maatregel die het kabinet nu neemt, is volgens hem onvoldoende om de voorraad zelfmelders voldoende snel te laten afnemen. Hij denkt dat er veel meer plekken zijn te realiseren in een regio waar het personeelstekort minder speelt. Het kan volgens hem gaan om vijftig tot honderd lichtbeveiligde plekken in of bij een gevangenis, waar een sober regime zonder dagprogramma kan komen. Ellian heeft daartoe een wijzigingsvoorstel ingediend op de begroting van Justitie en Veiligheid, waarover de Kamer deze week debatteert.
Met de 20 miljoen euro kan volgens de VVD'er de voorraad van 3500 veroordeelden "hopelijk grotendeels afnemen. Dit draagt bij aan het rechtvaardigheidsgevoel en het vertrouwen in de rechtsstaat", meldt hij in een toelichting op zijn voorstel. Het geld wil hij halen uit het potje dat is gereserveerd voor de vernieuwing van het Wetboek van Strafvordering. Hiervoor is door het vorige kabinet 450 miljoen euro voor bedacht in de komende jaren en volgens hem was die raming aan de hoge kant.
Meer uit Politiek
UTRECHT (ANP) - Een "fundamentele koerswijziging" is nodig voor steun van GroenLinks-PvdA. Die boodschap bracht partijleider Jesse Klaver over aan coalitiepartijen D66, VVD en CDA op een bijeenkomst in Utrecht. "Verwar onze uitgestoken hand niet met een blanco cheque."
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amnesty International maakt zich "ernstige zorgen" over de rechten van vluchtelingen in het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord. "Mensen op de vlucht worden al jarenlang gestigmatiseerd en ontmenselijkt in het politieke debat. Het is schokkend om te lezen dat de rechten van mensen die vluchten voor oorlog en vervolging nog verder worden afgebroken", aldus de hulporganisatie over de plannen van D66, VVD en CDA.
1 dag geledenDEN BOSCH (ANP) - Dat het CDA weer mee gaat regeren, betekent dat het lastig gaat worden, verwacht partijleider Henri Bontenbal. Op een partijcongres in Den Bosch blikt hij vooruit op de fase na het net gepresenteerde coalitieakkoord. "Als we verantwoordelijkheid dragen, worden we ook weer stevig aangesproken op het regeringsbeleid. Dat is nu eenmaal hoe het gaat."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema verwacht een normaal gesprek te kunnen voeren met toekomstig premier Rob Jetten. Dat vertelt ze in Het Parool. Het vorige kabinet was Amsterdam volgens Halsema "liever kwijt dan rijk".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat geen nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza meer regelen. Het is aan het volgende kabinet om hierover een besluit te nemen, schrijven staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) en minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag aan de Tweede Kamer.
2 dagen geleden