VVD wil bezuinigen wegens stijgende rente, maar zegt niet waarop
DEN HAAG (ANP) - De VVD vindt dat het kabinet moet bezuinigen om de verwachte hogere uitgaven aan rente op de staatsschuld op te vangen. Maar waar dan precies minder geld aan moet worden uitgegeven, wil financieel woordvoerder Eelco Heinen van de grootste regeringspartij ondanks aandringen van andere partijen niet zeggen.
De oplopende rente kost de staatskas de komende jaren structureel tot wel 9 miljard euro extra, zo schetste minister Sigrid Kaag (Financiën) onlangs in de Najaarsnota. Tijdens het debat over die laatste bijstelling van de begroting stelde Heinen dat niet lastenverzwaringen maar bezuinigingen wat hem betreft de beste oplossing zijn voor dat probleem.
Onder andere PvdA-leider Attje Kuiken probeerde Heinen te verleiden tot uitspraken over waar hij dan op wil beknibbelen. Zij wil naar eigen zeggen duidelijk hebben wat "de gewone man" daar dan precies van gaat merken. Maar Heinen wilde daar niet op vooruitlopen. Pas in het voorjaar beslist het kabinet over dekking voor de stijgende rentelasten. De VVD'er wil slechts "de kaders schetsen".
Over de nog ongedekte extra uitgaven aan het prijsplafond voor gas en elektriciteit, voorlopig geschat op 7,5 miljard euro, oordeelt de VVD minder streng. Dat zijn eenmalige extra kosten waarvoor niet structureel hoeft te worden bezuinigd. Maar ook hier pleit de partij voor spaarzaamheid boven extra lasten. Meevallers mogen niet zomaar worden uitgegeven, aldus Heinen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag zou toch weer met D66 moeten onderhandelen over een coalitie in de hofstad. Dat adviseert Ahmed Aboutaleb dinsdag in zijn eindverslag als verkenner.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vernielingen aan het gemeentehuis in Loosdrecht zijn "onacceptabel", vindt minister van Binnenlandse Zaken Pieter Heerma (CDA). "Publieke gebouwen zijn van ons allemaal, en daar blijf je van af. Burgemeesters, wethouders en raadsleden moeten hun werk veilig en zonder intimidatie kunnen doen."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep lokale partijen maakt formeel bezwaar tegen Progressief Nederland (PRO), de nieuwe naam van GroenLinks-PvdA. ProVeenendaal heeft samen met acht andere partijen een beroepschrift ingediend bij de Raad van State tegen de goedkeuring van de naamsverandering door de Kiesraad. Ze vinden de naam van de landelijke fusiepartij verwarrend.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - VVD en JA21 gaan door met hun wetsvoorstel om taakstraffen bij geweld tegen hulpverleners te verbieden, bevestigt JA21-leider Joost Eerdmans na berichtgeving door De Telegraaf. Ondanks stevige kritiek van de Raad van State passen de twee partijen het voorstel inhoudelijk niet aan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.
3 dagen geledenNICOSIA (ANP) - Het is voor alle EU-leiders "heel helder dat Spanje gewoon volwaardig lid is van de NAVO. En dat blijft ook zo", zei premier Rob Jetten vrijdag na de EU-top in Cyprus. In uitgelekte Amerikaanse plannen staat dat de VS dwarse NAVO-bondgenoten wil straffen, door hen bijvoorbeeld te schorsen. In die mails wordt Spanje genoemd.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt ondanks een verzoek uit de Tweede Kamer geen maatregelen om te voorkomen dat vechthonden naar Israël worden geëxporteerd. Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (Handel, D66) schrijven dat zij het "zeer onwenselijk" vinden dat Israël Nederlandse vechthonden "onrechtmatig" inzet tegen Palestijnen. Maar voor een exportstop is volgens hen in de EU geen draagvlak en een nationaal verbod zou niet uitvoerbaar zijn.
4 dagen geleden