VVD wil bezuinigen wegens stijgende rente, maar zegt niet waarop
DEN HAAG (ANP) - De VVD vindt dat het kabinet moet bezuinigen om de verwachte hogere uitgaven aan rente op de staatsschuld op te vangen. Maar waar dan precies minder geld aan moet worden uitgegeven, wil financieel woordvoerder Eelco Heinen van de grootste regeringspartij ondanks aandringen van andere partijen niet zeggen.
De oplopende rente kost de staatskas de komende jaren structureel tot wel 9 miljard euro extra, zo schetste minister Sigrid Kaag (Financiën) onlangs in de Najaarsnota. Tijdens het debat over die laatste bijstelling van de begroting stelde Heinen dat niet lastenverzwaringen maar bezuinigingen wat hem betreft de beste oplossing zijn voor dat probleem.
Onder andere PvdA-leider Attje Kuiken probeerde Heinen te verleiden tot uitspraken over waar hij dan op wil beknibbelen. Zij wil naar eigen zeggen duidelijk hebben wat "de gewone man" daar dan precies van gaat merken. Maar Heinen wilde daar niet op vooruitlopen. Pas in het voorjaar beslist het kabinet over dekking voor de stijgende rentelasten. De VVD'er wil slechts "de kaders schetsen".
Over de nog ongedekte extra uitgaven aan het prijsplafond voor gas en elektriciteit, voorlopig geschat op 7,5 miljard euro, oordeelt de VVD minder streng. Dat zijn eenmalige extra kosten waarvoor niet structureel hoeft te worden bezuinigd. Maar ook hier pleit de partij voor spaarzaamheid boven extra lasten. Meevallers mogen niet zomaar worden uitgegeven, aldus Heinen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft er spijt van dat het de Tweede Kamer niet eerder heeft geïnformeerd over het terugvinden van een 'datakluis' met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal. Dat antwoordt staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66), ook namens staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos), op Kamervragen. Tegelijk geven ze aan dat er geen opzet is geweest om informatie achter te houden of belastingplichtigen te duperen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen (VVD) blijft hoop houden "breed draagvlak" te krijgen in het parlement voor zijn begroting. Kort daarvoor zeiden de partijen PRO en JA21, waar de minderheidscoalitie naar kijkt voor steun, het niet voor zich te zien om gezamenlijk de begroting te steunen. Daarvoor zijn de verschillen tussen het linkse PRO en het rechtse JA21 te groot, denken zij. Heinen moet van hen dan ook kiezen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs en Emancipatie, VVD) verwacht dat de onderwijsinspectie "op niet al te lange termijn" gaat kijken bij de FVD-basisschool die maandag openging in Almere. Ze legde bij een persbijeenkomst op het Catshuis uit dat de inspectie bij nieuwe scholen altijd in het eerste schooljaar langskomt, maar in het geval van de Renaissanceschool kan de bewindsvrouw zich voorstellen dat "de inspectie niet wacht tot mei, om het maar zo te zeggen".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 heeft "twijfels" bij de wens van het kabinet voor brede steun voor de begroting. De linkse partij PRO zou dan ook steun leveren, maar JA21-Kamerlid Michiel Hoogeveen ziet dat niet voor zich. "Wij denken dat er op een gegeven moment echt wel duidelijke verschillen zichtbaar worden tussen JA21 en PRO", zei hij dinsdag na afloop van een gesprek met financiënminister Eelco Heinen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere oppositiepartijen spreken dinsdag met minister Eelco Heinen van Financiën, meldt het ministerie. SGP en JA21 zijn in de ochtend aangeschoven bij de VVD-minister, terwijl PRO in de middag met Heinen in gesprek gaat.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verschillen tussen wat het kabinet en PRO willen met de begroting van komend jaar zijn nog steeds "levensgroot". Dat benadrukte PRO-leider Jesse Klaver meermaals na afloop van het eerste gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver denkt dat de begrotingsonderhandelingen tussen zijn partij en het kabinet "heel ingewikkeld" zullen worden. Hij wil dat de beoogde bezuinigingen op de sociale zekerheid van tafel gaan, maar ziet ook dat bijvoorbeeld de VVD daar heel anders in staat. "Maar dit is onze inzet", zei hij voorafgaand aan zijn gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
1 dag geleden