VVD: werkende áltijd grotere koopkrachtplus dan niet-werkende
DEN HAAG (ANP) - De VVD wil een koopkrachtwet, waarin staat vastgelegd dat werkenden er altijd meer op vooruit moeten gaan dan mensen die niet werken, en bijvoorbeeld een uitkering ontvangen. Partijleider Dilan Yeşilgöz presenteerde het voorstel woensdag in de 'Agenda voor werkend Nederland'. Daarin staat ook het plan voor een inflatiewet, waarin wordt vastgelegd dat het kabinet gaat bezuinigen als de prijzen flink stijgen.
De partij zegt de middenklasse weer centraal te willen zetten. Bij onderhandelingen over maatregelen die Nederlanders raken in de portemonnee, ligt volgens de liberalen "te vaak de focus op de laagste inkomens".
De bijstandsuitkering moet niet meer gekoppeld zijn aan het minimumloon, vindt de VVD. De bijstands- en werkloosheidsuitkering mogen alleen nog meegroeien met de stijging van de prijzen. De AOW en arbeidsongeschiktheidsuitkeringen mogen van de partij wel blijven meestijgen. Mensen die niet kúnnen werken zijn wat Kamerlid Thierry Aartsen betreft een "andere categorie". Volgens het Sociaal en Cultureel Planbureau is een op de drie bijstandsgerechtigden niet in staat een betaalde baan te hebben, maar VVD'er Aartsen benadrukt dat mensen in de bijstand "in beginsel mensen zijn die deel moeten gaan nemen aan de arbeidsmarkt".
Bezuinigen
De tweede coalitiepartij wil op korte termijn dat de energiebelasting omlaag gaat en dat werkende middeninkomens meer kinderopvangtoeslag krijgen. Voor de kosten (ongeveer 1 miljard euro) kijkt de VVD opnieuw naar ontwikkelingssamenwerking. Dat moet worden teruggebracht. Een deel van de kosten komt ook door de bijstandsuitkering direct minder te laten groeien dan normaal.
Op de lange termijn wil de partij meer voordelen voor mensen die dagelijks met de auto naar werk gaan. Dit soort plannen moeten worden betaald door de overheid meer te laten bezuinigen, als het aan de VVD ligt.
De regeringspartij, die ook de minister van Financiën levert, onderhandelt straks weer over de begroting, in de aanloop naar de Voorjaarsnota. Toch vond de partij het belangrijk nu naar buiten te treden met haar plannen voor de korte én langere termijn. Partijleider Yeşilgöz en Aartsen noemen daarbij allebei de moeizame onderhandelingen voor Prinsjesdag. De houding van het kabinet "strijkt ons tegen de haren in", zegt Aartsen. Dus wilde de partij zelf een "aanbod" doen. De boodschap aan het kabinet: "Ga dit nu uitvoeren, ga hiermee aan de slag. Ga kijken hoe je dit voor elkaar gaat krijgen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.
8 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.
9 uur geleden