Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VVD vindt het te vroeg om De Jonge te veroordelen

VVD vindt het te vroeg om De Jonge te veroordelen

DEN HAAG (ANP) - De VVD wil nu nog geen oordeel vellen over het handelen van Hugo de Jonge in de mondkapjesdeal met Sywert van Lienden. "Minister De Jonge moet vandaag nadere tekst en uitleg geven, context scheppen. Maar uiteindelijk is dat ook maar een deel van het totale verhaal over de mondkapjesdeal", zei Kamerlid Judith Tielen in het debat.

Tielen bracht in herinnering dat de nood hoog was toen de deal gesloten werd, zowel in de samenleving als in de politiek. "Het kabinet vergaderde dagelijks urenlang. Ministers namen dagelijks tientallen risicovolle beslissingen op basis van 50 procent van de informatie en met grote impact op levens. In al die hectiek wilde niemand een kans op het invullen van tekorten missen."

Tielen zei dat in de media "de schijn" is gewekt dat hij "niet een al te fraaie rol" heeft gespeeld bij de totstandkoming van de overeenkomst. Die conclusie nam ze niet over, maar het Kamerlid stelde er wel wat vragen over. Zo wil ze weten waarom hij in "het mediabeeld" niet "open en reflectief" is, of hij vindt dat Van Lienden hem "belazerd" heeft en waarom hij zijn privémail gebruikte voor zijn werk. "Wat begrijpen wij dan niet, wat moeten wij wel begrijpen?", aldus Tielen.

PVV, Groep Haga en de BoerBurgerBeweging (BBB) probeerden Tielen een uitspraak te ontlokken wanneer de VVD minister De Jonge naar huis wil sturen. "Het ligt aan Tielen of minister De Jonge aan het einde van de dag nog minister is", stelde Fleur Agema (PVV). "Is het feit dat de minister niet de waarheid spreekt of de Kamer verkeerd informeert voor de VVD voldoende om de minister naar huis te sturen", wilde Caroline van der Plas van (BBB) van het VVD-Kamerlid weten. Voor BBB is het simpel: "Dat is een politieke doodzonde", aldus Van der Plas. Volgens Wybren van Haga (Groep Van Haga) ligt er al voldoende bewijs om de minister naar huis te sturen.

Tielen vindt dat er pas een oordeel kan worden geveld als Deloitte met zijn onderzoek komt. Dat adviesbureau doet op verzoek van het ministerie van Volksgezondheid onderzoek naar de deal en hoopt voor het zomerreces met zijn rapport te komen. Van Haga vermoedt dat er al een akkoord tussen de coalitiepartijen ligt om De Jonge het hand boven het hoofd te houden. "Nee", stelde Tielen. Ze wil eerst antwoorden van De Jonge op de vele vragen krijgen, voordat ze de vertrouwensvraag wil stellen en beantwoorden.

Meer uit Politiek

Kabinet trekt ruim 950 miljoen euro uit voor energiemaatregelen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.

1 uur geleden
Boekholt wil minder strenge huurwet, hogere huren mogelijk

DEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.

1 uur geleden
Amsterdam: mogelijke versoepeling huurregels slecht doordacht

AMSTERDAM (ANP) - Het zou "slecht doordacht" zijn als het kabinet de regels rond huren versoepelt, waardoor de huurprijzen harder kunnen stijgen. Dat zegt de Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting Zita Pels (GroenLinks).

1 dag geleden
Kabinet stelt nationaal crisisplan olie in werking

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet treft voorbereidingen voor dreigende tekorten aan fossiele brandstoffen. Daarvoor treedt fase 1 van het Landelijk Crisisplan Olie (LCP-O) in werking. Dat bevestigen ingewijden na een bericht van De Telegraaf. Aanleiding daarvoor zijn de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Van acute tekorten is nog geen sprake, van beperkende maatregelen evenmin.

1 dag geleden
Brekelmans hekelt 'politieke spelletjes' van PVV met asielwetten

DEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."

2 dagen geleden
Kabinet wil subsidie voor overstap naar elektrische auto

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een subsidie in het leven roepen om mensen met een laag inkomen of middeninkomen te helpen bij de aanschaf van een elektrische auto, bevestigen bronnen na berichtgeving door RTL Nieuws. Daarvoor zouden zij dan hun brandstofauto moeten inruilen. Er zou 50 miljoen euro voor worden uitgetrokken.

2 dagen geleden
Karremans wil Lelystad Airport openen in oktober 2027

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) wil dat Lelystad Airport in oktober 2027 opengaat voor burgerluchtvaart. Het vliegveld heeft nog geen natuurvergunning, maar de VVD-minister werkt "parallel" aan de andere zaken die nog moeten worden geregeld voordat vakantievluchten vanuit Flevoland kunnen beginnen.

2 dagen geleden