VVD pleit voor verbod op zelfdodingspoeders als middel X
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet zelfdodingspoeders zoals middel X verbieden, vinden VVD-Kamerleden Judith Tielen en Sophie Hermans. Zij zijn geschrokken van het bericht van GGD Amsterdam en 113 Zelfmoordpreventie dat tussen 2015 en 2022 zeker 172 mensen zijn overleden na inname van deze stof die wordt gebruikt in de chemische industrie. Middel X zou voor "niemand beschikbaar en toegankelijk" moeten zijn, vinden de Kamerleden.
Het kabinet heeft het al minder eenvoudig gemaakt om aan de stof te komen. Die drempel mag nog hoger wat de VVD betreft. "Welke mogelijkheden overweegt u om dergelijke stoffen te verbieden?", vragen de parlementariërs aan minister Conny Helder en staatssecretaris Maarten van Ooijen (beiden Volksgezondheid).
De liberale Kamerleden opperen om in een lijkschouwverslag te vermelden of de overledene vermoedelijk een zelfdodingspoeder heeft ingenomen, een psychiatrische voorgeschiedenis heeft, of een euthanasieaanvraag heeft gedaan. Ze vragen Helder en Van Ooijen om uit te zoeken hoe hoog de administratieve lasten zijn van zo'n plicht en of het medisch beroepsgeheim niet in het gedrang komt.
Middel X is onder de aandacht gebracht van het grote publiek door Coöperatie Laatste Wil (CLW). Zeven ouderen die betrokken waren bij deze belangenorganisatie staan momenteel terecht in een strafzaak. Daarin heeft het Openbaar Ministerie deze week celstraffen tot dertig maanden geëist. De verdachten zouden volgens het OM ondergronds en buiten de CLW om middel X hebben verspreid.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het toenmalige ministerie van Asiel en Migratie geloofden niet in de 'dragende motivering' die ze hadden geschreven om staatsnoodrecht in te schakelen voor strenge asielmaatregelen. De onderbouwing was "niet toereikend", schreven ze aan asielminister Marjolein Faber (PVV).
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is van plan om de recente asielplannen van het kabinet te steunen. De partij stemde eerder juist tegen de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet, waar dezelfde maatregelen in zaten. Dat bevestigt de partij na berichtgeving van De Telegraaf.
21 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Premier Rob Jetten moest dinsdagochtend naar het ziekenhuis van Bonaire nadat hij ergens door was geprikt tijdens het zwemmen. Hij kreeg een allergische reactie, maar heeft er geen ernstige verwondingen aan overgehouden. Het is niet duidelijk waardoor de minister-president werd geprikt.
21 uur geleden