VVD: plan sluiting kazerne Assen kost Drenthe arbeidsplaatsen
ASSEN (ANP) - Staatssecretaris Christophe van der Maat (Defensie) moet de plannen om de Johan Willem Friso-kazerne in Assen mogelijk te sluiten herzien en meer oog hebben voor de lokale en regionale werkgelegenheid. Dit zei Tweede Kamerlid Peter Valstar maandag tijdens een VVD-persbijeenkomst in Assen.
De kazerne staat al 125 jaar in Assen en wordt voor de derde keer met een sluiting bedreigd. Defensie wil de kosten van het vastgoed met 30 tot 40 procent reduceren, omdat het beheer te duur is. Terreinen en kazernes zullen van de hand worden gedaan. De kazerne biedt werk aan duizend mensen en er zijn vijfhonderd opleidingsbanen. Een sluiting is volgens Valstar een aderlating voor Noord-Nederland, nu ook bij de Nederlandse Aardoliemaatschappij Nederland (NAM) in Assen 2500 banen op de tocht staan en er plannen zijn om de kinderhartchirurgie uit Groningen te halen.
"Het is belangrijk om de kansen die hier liggen onder de aandacht te brengen", zei ook het Drentse VVD-Kamerlid Mark Strolenberg. Hij doelde op de bovengemiddelde werkeloosheid in Drenthe en de vele mbo-geschoolden die in aanmerking kunnen komen voor de duizenden vacatures binnen Defensie. Staatssecretaris Van der Maat overweegt de activiteiten van de kazerne in Assen over te hevelen naar Havelte, omdat daar nog kan worden uitgebreid. De werkgelegenheid in Drenthe zal hierdoor niet veranderen.
Twijfels samenvoeging
Willemien Meeuwissen (VVD-fractievoorzitter in Provinciale Staten Drenthe) is er niet gerust op of na een samenvoeging met Havelte de banen in Drenthe blijven: "Vanuit Havelte kunnen functies weer worden overgeheveld naar elders in Nederland en is de werkgelegenheid wel een probleem". Het behoud van de kazerne in Assen staat voorop: "En anders moet er vervangende werkgelegenheid komen", concludeerde Strolenberg.
Voor de de komende zomervakantie wil Defensie duidelijkheid geven over het vastgoed.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Truly Naked is de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de Gouden Kalveren, de belangrijkste filmprijzen van Nederland. De film verzilverde maar liefst zes van de zeven nominaties, waaronder die van beste film, beste regie en beste scenario, werd vrijdag duidelijk tijdens de slotavond van het Nederlands Film Festival in de Stadsschouwburg in Utrecht.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen hebben in de afgelopen week iets meer dan 1600 kilo vuurwerk ingeleverd. Dat kon bij speciale inzamelpunten van de overheid. Volgens cijfers van het ministerie van Justitie en Veiligheid kwam 528 kilo binnen in Zwolle, 342,1 kilo in Amsterdam, 254 kilo in Haarlem en 179,5 kilo in Leiden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er komen geen nieuwe herstelbetalingen naar aanleiding van het onderzoek naar de koloniale rol van de Oranjes, zei premier Rob Jetten in zijn wekelijkse persconferentie. Volgens de minister-president loopt er al een meerjarenprogramma sinds de excuses voor het slavernijverleden.
7 uur geledenSANAA (ANP/RTR) - Een recordaantal Jemenieten in door de regering gecontroleerde gebieden kon dit jaar niet zijn voedselbehoefte vervullen, volgens het Wereldvoedselprogramma. Dit volgt op het oplaaien van het geweld tussen Saudi-Arabië en de door Iran gesteunde Houthi's.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het optreden van koning Willem-Alexander is een voorbeeld voor andere koningshuizen wereldwijd hoe om te gaan met de rol die ze in het koloniale verleden hebben gespeeld. Dat zegt Rabin Baldewsingh, de Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) tegen het ANP. "Door dit onderzoek heeft de koning laten zien dat Nederland een voorbeeld is van hoe je het koloniale verleden onder ogen komt. Het erkennen en herkennen is cruciaal voor hoe we daarmee omgaan. Hij maakt mijn werk makkelijker."
9 uur geledenLEIDEN (ANP) - Koningin Beatrix wilde dat het Nationaal Slavernijmonument in Amsterdam alleen het einde van de slavernij zou herdenken, niet de slachtoffers ervan. Dat schrijft historicus Gert Oostindie in het boek Van Willem de Zwijger tot Willem-Alexander. Hij kreeg daarvoor inzage in het Geheim Archief van het Kabinet van de Koning, waarin ook persoonlijke notities van Beatrix worden bewaard.
10 uur geledenLEIDEN (ANP) - Niet alleen het Nederlandse koningshuis, maar ook alle andere Europese vorstenhuizen hebben een geschiedenis met een koloniaal verleden en slavernij. De motieven waren "in grote lijnen" dezelfde als die van de Oranjes, staat in het onderzoek naar de rol van het koningshuis in het koloniale verleden.
10 uur geleden