
VVD niet gerust dat geld slavernijfonds goed wordt besteed
DEN HAAG (ANP) - Pim van Strien (VVD) vindt dat de plannen van het kabinet om 200 miljoen euro in een fonds voor bewustwording over slavernij te steken nog te vaag zijn. Hij vraagt zich af of het geld wel goed terechtkomt.
Jesse Klaver van GroenLinks vindt het juist goed dat het kabinet het plan nog niet meteen in detail uitwerkt en eerst in gesprek gaat met nabestaanden van slaafgemaakten. Van Strien denkt "dat uw vertrouwen wat groter is dan het mijne", zo zei hij tegen Klaver.
De VVD'er maakt zich onder meer zorgen dat geld uit het fonds terechtkomt bij "allerhande clubs met een onduidelijk mandaat en beperkte vertegenwoordiging". Hij wil weten naar wie het geld "in godesnaam" gaat, over welke termijn het gaat en welk doel hiermee moet worden bereikt.
Kritiek
"Ik ben altijd heel erg voor kritiek op het kabinet, dat kan mij niet genoeg zijn, maar op dit punt zie ik het niet helemaal", aldus Klaver. Als de plannen zijn uitgewerkt na een dialoog heeft de Tweede Kamer volgens de voorman van GroenLinks nog altijd het recht om ze financieel door te lichten.
Kort nadat in november uitlekte dat het kabinet naast excuses ook met een fonds zou komen, noemde Van Strien dit "waanzin" op Twitter. PVV’er Martin Bosma sprak hem erop aan dat de VVD'er aanvankelijk een duidelijke tegenstander leek, maar zich nu slechts nog bezighoudt met "detailgeneuzel" over de invulling ervan.
Ongemak
Nu het plan al "iets meer is ingekleurd" kijkt Van Strien op "een andere manier" naar het fonds. Toch vindt het Kamerlid nog steeds dat het om "hele hoge bedragen" gaat. Dat geeft de VVD "veel ongemak".
Verschillende partijen, waaronder coalitiepartners D66 en ChristenUnie, vroegen Van Strien om uit te leggen waar zijn zorgen precies zitten, aangezien het plan voor het fonds nog uitgewerkt moet worden. "Daarin proef ik een bepaalde angst", zei Marieke Koekkoek (Volt). Toch zijn er meer partijen, waaronder de SP, die vergelijkbare vragen hebben als de VVD. BBB, PVV en de groep Van Haga vinden het fonds helemaal geen goed idee.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De provincies hebben demissionair minister Mona Keijzer van Asiel en Migratie opgeroepen om de spreidingswet uit te voeren, in plaats van te vragen om noodopvanglocaties. Acht provincies kregen deze week het verzoek om met spoed elk 325 extra plekken in de noodopvang te realiseren. Als reactie stuurden de commissarissen van de Koning een gezamenlijke brief aan Keijzer.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) kiest voor de bekritiseerde kabelroute langs Schiermonnikoog. Er moeten zware kabels door de Waddenzee komen om windenergie van de Noordzee aan land te brengen. Dit is volgens de klimaat- en energieminister de 'snelste en meest betrouwbare route', schrijft ze in een Kamerbrief.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid voor Forum voor Democratie (FVD) Ralf Dekker nam in maart deel aan een videoconferentie met Russische politici, waarachter een campagne van het Kremlin schuilging om de NAVO te ondermijnen. Dat schrijft NRC.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland zegt blij te zijn met de uitspraak van de Raad van State over de asielaanvragen van mensen uit Jemen. De hoogste bestuursrechter oordeelde woensdag dat demissionair minister David van Weel van Asiel beter moet uitleggen waarom niet alle vluchtelingen uit Jemen asiel krijgen.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Asiel, VVD) moet beter onderbouwen waarom niet alle vluchtelingen uit Jemen asiel krijgen, oordeelt de Raad van State. Momenteel is het beleid dat Jemenieten alleen mogen blijven als zij persoonlijk gevaar lopen. De minister vindt dat er geen sprake is van een uitzonderlijk onveilige situatie, waarin alle asielzoekers zouden mogen blijven. Maar de hoogste bestuursrechter vindt dat hij dit niet goed heeft gemotiveerd.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vergeleken met de vorige Tweede Kamerverkiezingen zijn meer partijen van plan hun programma te laten doorrekenen door het Centraal Planbureau (CPB). Zeker tien partijen zijn dit van plan. De vorige keer waren het er acht. Vooral kleinere oppositiepartijen doen niet mee, uit principiële redenen of omdat ze het te veel moeite vinden.
6 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland is tevreden met de afspraak die de Amerikaanse president Donald Trump en NAVO-baas Mark Rutte hebben gemaakt om op kosten van Europese lidstaten van het bondgenootschap extra Amerikaanse wapens naar Oekraïne te sturen. "Ik ben erg blij dat Europa en de VS op dit punt op een lijn zitten", zei demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) voor het begin van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
6 dagen geleden