VVD lijnrecht tegenover PVV, NSC en BBB over pensioenwet
DEN HAAG (ANP) - De VVD staat in het debat over de nieuwe pensioenwet lijnrecht tegenover de partijen waarmee de liberalen aan de formatietafel zitten. Waar NSC met voorstellen komt om aan de reeds aangenomen pensioenwet te sleutelen en PVV en BBB de hele wet zelfs van tafel willen, ziet de VVD daar niets in. "Laten we alsjeblieft de kerk in het midden van het dorp houden" zei VVD-Kamerlid Thierry Aartsen in het debat. Na jarenlang onderhandelen en lang debatteren is de wet tot stand gekomen, benadrukt hij.
Inzet van de BBB is dat de wet wordt ingetrokken. De PVV is fel tegenstander van de wet, benadrukte Kamerlid Edgar Mulder, maar hoe zijn partij het gaat spelen in de onderhandelingen wilde hij niet kwijt. Aartsen zei op vragen van andere partijen dat de partij geen breekpunten heeft. Ook aanpassingen aan de pensioenwet zijn dus niet uitgesloten. Maar hij is "beperkt enthousiast" over de plannen van PVV, NSC en BBB.
Het meest concrete plan om de wet aan te passen komt van NSC-Kamerlid Agnes Joseph. Zij oppert een referendum onder pensioendeelnemers (gepensioneerden en werkenden) bij een pensioenfonds. Pas als een meerderheid vóór stemt, mag zo'n pensioenfonds het opgebouwde pensioen dan overhevelen naar het nieuwe systeem. "Dat klinkt misschien sympathiek, maar schijn bedriegt", aldus Aartsen. Jongere deelnemers zijn immers veel minder met hun pensioen bezig dan (bijna) gepensioneerden. Er is redelijk brede steun voor een referendum in verschillende vormen, maar het is nog onduidelijk of het plan ook daadwerkelijk op een meerderheid kan rekenen. Pensioenminister Carola Schouten waarschuwde vorige maand voor de grote gevolgen die zo'n referendum met zich meebrengt.
Debat
In het debat zochten de formerende partijen elkaar overigens nauwelijks op. Maar Kamerleden van andere partijen willen duidelijkheid over welke rol de pensioenwet en het nieuwe stelsel dat daardoor mogelijk wordt gemaakt, speelt in de formatiegesprekken. Luc Stultiens (GroenLinks-PvdA) ziet door de onderlinge tegenstellingen een "nieuw hoofdpijndossier". SP'er Bart van Kent (tegenstander van de wet) vroeg aan de kritische formerende partijen of zij vanwege de nieuwe politieke werkelijkheid pensioenfondsen willen vragen "pas op de plaats" te maken in de voorbereiding op het nieuwe stelsel.
Daar gingen PVV, NSC en BBB beperkt in mee. VVD'er Aartsen wil al helemaal dat de voorbereidingen gewoon doorgaan. "De deadlines staan tot de dag van vandaag overeind", aldus Aartsen. "Niemand heeft baat bij vertragingen of onduidelijkheid."
Meer uit Sport
AMSTELVEEN (ANP) - Aanvoerder Thierry Brinkman van de Nederlandse hockeyers vindt dat zijn ploeg wat moet verzinnen op de hoge ballen, die ze tegenkregen in de duels met Argentinië en Nieuw-Zeeland. Oranje won het tweede groepsduel met 3-1 van Argentinië en plaatste zich al voor de winnaarsgroep op het WK, maar hiermee moeten ze aan de slag.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Bondscoach Jeroen Delmee van de Nederlandse hockeyers heeft zijn ploeg gedisciplineerd de zege zien grijpen tegen Argentinië. "Ik denk dat we goed gespeeld hebben en terecht hebben gewonnen", zei hij na afloop van de 3-1-zege in de tweede WK-wedstrijd. "Wellicht zag het er soms wat saai uit tegen een ploeg die zo verdedigend speelt, maar ik vind toch dat we voldoende gecreëerd hebben. We hadden vaker kunnen scoren, maar dan doe je Argentinië misschien ook tekort."
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De Nederlandse hockeyers hebben zich geplaatst voor de winnaarspoule op het wereldkampioenschap in eigen land. In het Wagener Stadion in Amstelveen won de ploeg van bondscoach Jeroen Delmee met 3-1 de tweede groepswedstrijd van Argentinië.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse tennissters Venus Williams en Sloane Stephens mogen met een wildcard aan de US Open deelnemen. Dat heeft de organisatie van het laatste grandslamtoernooi van het jaar in New York bekendgemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Anne Terpstra stopt na de WK, eind deze maand, met mountainbiken. Dat heeft de 35-jarige Zeeuwse bekendgemaakt via sociale media. "Het einde van mijn carrière nadert en er zullen nieuwe dingen beginnen", schreef ze op Instagram.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Alex Albon blijft als coureur actief voor Williams. Dat maakte het Formule 1-team dinsdag bekend. De 30-jarige Thai rijdt sinds 2022 bij het voormalige kampioensteam.
6 uur geledenLISSABON (ANP/DPA) - Het Openbaar Ministerie in Portugal is een onderzoek begonnen naar de dood van het 19-jarige wielertalent Finlay Tarling. De wielrenner uit Wales kwam vrijdag om het leven door een botsing met een auto tijdens de achtste etappe in de Ronde van Portugal. Die wagen was geen onderdeel van de officiële karavaan.
7 uur geleden