VVD in meer dan 300 gemeenten de grootste partij
DEN HAAG (ANP) - De VVD is in 302 gemeenten de grootste partij geworden. Daarnaast kreeg de partij van premier Mark Rutte de meeste stemmen van Nederlanders in het buitenland. Alle gemeenten hebben nu hun einduitslagen doorgegeven aan de Verkiezingsdienst van het ANP.
In de overige 53 gemeenten kreeg een andere partij de meeste stemmen bij de Tweede Kamerverkiezingen van vorige week. In 40 van die 53 gemeenten werd de VVD de tweede partij, en in acht gemeenten moesten de liberalen twee partijen voor zich dulden. In Staphorst en Zwartewaterland en op Saba en Sint Eustatius werd de VVD de vierde partij. Op Urk waren er vijf partijen die meer stemmen kregen dan de VVD.
D66 kreeg in vijftien gemeenten de meeste stemmen. Vier jaar geleden won de partij in zeven gemeenten. Ook kreeg de partij toen de meeste steun van Nederlanders in het buitenland. D66 veroverde onder meer Amsterdam op GroenLinks en Rotterdam op de VVD. In Utrecht bleef D66 de grootste.
CDA en PVV
Het CDA, van oudsher een partij die goed vertegenwoordigd is in de regio's, verloor juist veel gemeenten. Vier jaar geleden hadden de christendemocraten in 52 gemeenten de meeste stemmen gekregen, nu in twaalf. Het CDA verloor 22 gemeenten aan de VVD.
De PVV kreeg in dertien gemeenten de meeste stemmen, tegen 22 in 2017. Zeven van de dertien gemeenten liggen in Limburg, de thuisprovincie van PVV'ers als Geert Wilders, Dion Graus en Lilian Helder. Ook in het noordoosten van het land, de grensstreek van Groningen en Drenthe, heeft de partij veel steun.
SGP
De SGP kreeg in tien gemeenten de meeste stemmen. De SP had vier jaar geleden in negen gemeenten de meeste stemmen gekregen, maar eindigt nu met lege handen. Dat geldt ook voor GroenLinks, dat Amsterdam en Nijmegen dit jaar voor D66 zag kiezen.
Op Sint Eustatius stemde iets meer dan de helft van de kiezers op een nieuwkomer, U-Buntu Connected Front. Die partij zet zich in tegen ongelijkheid en richt zich vooral op mensen met een Afrikaanse achtergrond.
De VVD heeft dit jaar meer gemeenten gewonnen dan bij de vorige Tweede Kamerverkiezingen, terwijl Nederland toen meer gemeenten telde. In 2012 kreeg de VVD de meeste stemmen in 282 van de 418 gemeenten (inclusief Bonaire, Sint Eustatius en Saba). Daarnaast kreeg de partij ook toen de meeste stemmen van Nederlanders in het buitenland. Vier jaar geleden was de VVD de grootste partij in 285 van de 391 gemeenten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De partijen die betrokken zijn bij de Rotterdamse haven hebben in een brief aan informateur Sybrand Buma gepleit voor tien maatregelen die een nieuw kabinet zou moeten nemen om de haven "toekomstbestendig, concurrerend en duurzaam" te houden. De provincie Zuid-Holland, gemeente Rotterdam, het Havenbedrijf Rotterdam, ondernemersvereniging Deltalinqs en Economic Board Zuid-Holland roepen de formerende politieke partijen (D66 en CDA) onder meer op te zorgen voor "langjarig stabiel beleid".
20 uur geledenBELÉM (ANP) - "Klimaatbeleid, economische kracht en nationale veiligheid gaan voor ons hand in hand", zegt demissionair klimaatminister Sophie Hermans dinsdag in een korte toespraak op de klimaattop. Ze legt uit dat alle drie de onderwerpen samenkomen in het energiebeleid. "Energie is klimaat, energie is economie en vandaag de dag is energie ook veiligheid." Daarom wil Hermans de verduurzaming "op koers" houden. Ze zegt erbij dat het resultaat "stabiel, betaalbaar en toekomstbestendig" moet zijn.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten hoopt deze dinsdag op nieuwe inzichten die kunnen helpen om snel meer woningen te bouwen. Samen met informateur Sybrand Buma en CDA-leider Henri Bontenbal spreekt hij eerst met ambtenaren van het ministerie van Volkshuisvesting, en daarna met vier andere betrokkenen.
1 dag geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg roept informateur Sybrand Buma en de formerende politieke partijen op extra aandacht te besteden aan de industrie en de toekomst van chemiecomplex Chemelot. Volgens de provincie komen steeds meer bedrijven op het terrein in de knel, onder meer door hoge energiekosten en omdat het ze moeilijk lukt te verduurzamen. "Op Chemelot is het wat dat betreft echt één voor twaalf, dus hoogste tijd om als rijksoverheid van goede plannen naar daadkrachtige actie te komen", stelt de provincie mede namens Limburgse gemeenten, werkgevers en Chemelot zelf.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Jan Anthonie Bruijn roept mensen op om geen medicijnen online te kopen. Dat deed hij in het televisieprogramma Goedemorgen Nederland naar aanleiding van het nieuws dat tientallen mensen mogelijk zijn overleden na het gebruik van medicijnen die via de website Funcaps waren besteld. "Niet voor niks zijn geneesmiddelen alleen maar op recept verkrijgbaar, ga naar de huisarts", aldus de VVD-minister.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA willen de komende drie weken "echt keuzes maken", zeggen Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) maandag na hun sessies over asiel en migratie. De partijen ontvingen verscheidene experts op dit gebied, die de beide voormannen "flink wat huiswerk" hebben meegegeven, aldus Jetten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De renovatie van het Binnenhof is nog duurder en duurt nog langer dan eerder gedacht. De megaverbouwing kost minstens 2,7 miljard euro en is in de zomer van 2031 klaar, is de nieuwste verwachting. Eerder ging het nog om een bedrag van 2 miljard euro.
2 dagen geleden