Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VVD houdt coalitiepartners PVV en BBB aan klimaatafspraken

VVD houdt coalitiepartners PVV en BBB aan klimaatafspraken

DEN HAAG (ANP) - De VVD houdt de andere coalitiepartijen aan de klimaatafspraken die zijn gemaakt in het hoofdlijnenakkoord. Dat zei Tweede Kamerlid Silvio Erkens tijdens het debat over de begroting van het ministerie van Klimaat en Groene Groei. Het kabinet heeft volgens hem al vastgesteld dat extra maatregelen nodig zijn om de doelen te halen. "Daar hebben alle vier de partijen bij gezeten."

De coalitiepartijen hebben afgesproken dat de wettelijk vastgelegde klimaatdoelen blijven staan, en dat er aanvullend beleid komt als die niet gehaald worden. Dat laatste is zeer waarschijnlijk, bleek onlangs uit een doorrekening van het klimaatbeleid door het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL).

PVV'er Alexander Kops liet eerder in het debat weten dat zijn partij niet staat te juichen bij nieuwe ingrepen waar klimaatminister Sophie Hermans zich de komende maanden over buigt. Hij pleitte voor "herbezinning". BBB trapte eerder al op de rem.

Schone lucht

In het hoofdlijnenakkoord is ook afgesproken een aantal dwingende maatregelen voor burgers te schrappen, zoals de verplichting om vanaf 2026 bij vervanging van de cv-ketel minstens een hybride warmtepomp te installeren. De VVD zal die maatregelen niet opnieuw op tafel leggen, beloofde Erkens. Maar hij verwacht dan van de andere partijen ook "dat we die doelen gaan waarmaken".

De klimaatdoelen zijn volgens Erkens "een graadmeter" voor meerdere zaken die de VVD belangrijk vindt. Het tegengaan van klimaatverandering is er daar een van, maar hij hamert ook op het belang van schone lucht, minder afhankelijkheid van foute regimes voor de energievoorziening en duurzame groeimogelijkheden voor het bedrijfsleven. Het is duidelijk "dat er een stapje bij moet", meent hij.

Ook NSC'er Wytske Postma vindt dat "echt nodig", benadrukte zij. "We zullen moeten komen met alternatief beleid. Punt." Zij opperde zelf alvast een aanscherping van de energiebesparingsplicht voor bedrijven en beperkingen voor de luchtvaart. Postma wil dat het kabinet daar vaart mee maakt. Wat haar betreft komt Hermans al "ruim vóór de voorjaarsnota" met haar plannen.

Meer uit Politiek

'Saai' debat kwam volgens Jetten doordat het inhoudelijk was

DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten (D66) noemde zijn eerste debat als minister-president "misschien wel rustig en saai", maar dat is volgens hem "het nieuwe normaal". Jetten zei dat de oppositie en coalitie moesten kijken waar ze elkaar kunnen vinden. In de praktijk werden inhoudelijk nog geen plannen aangepast en werden er nauwelijks deals gesloten tussen oppositie en coalitie.

6 uur geleden
Meerderheid voor AOW-motie die bonden niet ver genoeg gaat

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor de motie gestemd met de oproep om het coalitieplan over een verhoging van de AOW-leeftijd te 'verzachten'. De vakbonden en ook oppositiepartijen zoals de SP en GroenLinks-PvdA vonden deze motie niet ver genoeg gaan, omdat zij de voorgestelde stijging van de AOW-leeftijd volledig van tafel willen. Maar de indieners van de motie SGP en Groep Markuszower kregen behalve de coalitiepartijen ook JA21 mee, na het debat van twee dagen over de regeringsverklaring.

6 uur geleden
Kamer wil verliezen kunnen verrekenen in aangepaste box 3

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat de belasting op vermogensrendement wordt aangepast, zodat verliezen in een voorgaand jaar kunnen worden verrekend. Een motie van ChristenUnie en JA21 met die oproep werd aangenomen door een meerderheid van de Kamer. Ook coalitiepartij VVD stemde voor deze aanpassing van de nieuwe vorm van box 3.

6 uur geleden
Groep Markuszower wil coalitieakkoord intact laten, helpt kabinet

DEN HAAG (ANP) - Groep Markuszower helpt het minderheidskabinet voorlopig, vicefractievoorzitter Hidde Heutink vindt het nog te vroeg om "voor miljarden te vertimmeren" aan het coalitieakkoord. Het beleid van D66, VVD en CDA blijft intact zolang de oppositie niet eensgezind is in het aanpassen van de kabinetsplannen.

7 uur geleden
Klaver over Jettens Gazastandpunt: had Schoof ook kunnen zeggen

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is niet onder de indruk van het standpunt dat Rob Jetten (D66) als premier inneemt over de situatie in de Gazastrook. "Dit had Dick Schoof ook kunnen zeggen, zij het dat de heer Jetten dat veel eloquenter doet", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij het debat over de regeringsverklaring.

11 uur geleden
Jetten zegt niet of Sjoerdsma op handelsmissie naar China kan

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) heeft niet expliciet gezegd dat minister van Buitenlandse Handel en zijn partijgenoot Sjoerd Sjoerdsma naar China kan voor handelsmissies. De vraag is relevant, omdat Sjoerdsma in dat land nog op een sanctielijst zou staan. "Hij kan een belangrijke rol vervullen", zei Jetten.

12 uur geleden
Kabinet komt niet meer met toegezegd extra geld voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Oekraïne zou volgens een aangenomen motie van de Tweede Kamer dit jaar 2 miljard euro extra steun krijgen. Maar dat gaat niet meer gebeuren, bleek donderdag tijdens het debat over de regeringsverklaring. Het geld is "opgelost" in steun voor de komende jaren, aldus premier Rob Jetten.

12 uur geleden