VVD houdt coalitiepartners PVV en BBB aan klimaatafspraken
DEN HAAG (ANP) - De VVD houdt de andere coalitiepartijen aan de klimaatafspraken die zijn gemaakt in het hoofdlijnenakkoord. Dat zei Tweede Kamerlid Silvio Erkens tijdens het debat over de begroting van het ministerie van Klimaat en Groene Groei. Het kabinet heeft volgens hem al vastgesteld dat extra maatregelen nodig zijn om de doelen te halen. "Daar hebben alle vier de partijen bij gezeten."
De coalitiepartijen hebben afgesproken dat de wettelijk vastgelegde klimaatdoelen blijven staan, en dat er aanvullend beleid komt als die niet gehaald worden. Dat laatste is zeer waarschijnlijk, bleek onlangs uit een doorrekening van het klimaatbeleid door het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL).
PVV'er Alexander Kops liet eerder in het debat weten dat zijn partij niet staat te juichen bij nieuwe ingrepen waar klimaatminister Sophie Hermans zich de komende maanden over buigt. Hij pleitte voor "herbezinning". BBB trapte eerder al op de rem.
Schone lucht
In het hoofdlijnenakkoord is ook afgesproken een aantal dwingende maatregelen voor burgers te schrappen, zoals de verplichting om vanaf 2026 bij vervanging van de cv-ketel minstens een hybride warmtepomp te installeren. De VVD zal die maatregelen niet opnieuw op tafel leggen, beloofde Erkens. Maar hij verwacht dan van de andere partijen ook "dat we die doelen gaan waarmaken".
De klimaatdoelen zijn volgens Erkens "een graadmeter" voor meerdere zaken die de VVD belangrijk vindt. Het tegengaan van klimaatverandering is er daar een van, maar hij hamert ook op het belang van schone lucht, minder afhankelijkheid van foute regimes voor de energievoorziening en duurzame groeimogelijkheden voor het bedrijfsleven. Het is duidelijk "dat er een stapje bij moet", meent hij.
Ook NSC'er Wytske Postma vindt dat "echt nodig", benadrukte zij. "We zullen moeten komen met alternatief beleid. Punt." Zij opperde zelf alvast een aanscherping van de energiebesparingsplicht voor bedrijven en beperkingen voor de luchtvaart. Postma wil dat het kabinet daar vaart mee maakt. Wat haar betreft komt Hermans al "ruim vóór de voorjaarsnota" met haar plannen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het zou "slecht doordacht" zijn als het kabinet de regels rond huren versoepelt, waardoor de huurprijzen harder kunnen stijgen. Dat zegt de Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting Zita Pels (GroenLinks).
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet treft voorbereidingen voor dreigende tekorten aan fossiele brandstoffen. Daarvoor treedt fase 1 van het Landelijk Crisisplan Olie (LCP-O) in werking. Dat bevestigen ingewijden na een bericht van De Telegraaf. Aanleiding daarvoor zijn de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Van acute tekorten is nog geen sprake, van beperkende maatregelen evenmin.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."
2 dagen geleden