Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VVD houdt coalitiepartners PVV en BBB aan klimaatafspraken

VVD houdt coalitiepartners PVV en BBB aan klimaatafspraken

DEN HAAG (ANP) - De VVD houdt de andere coalitiepartijen aan de klimaatafspraken die zijn gemaakt in het hoofdlijnenakkoord. Dat zei Tweede Kamerlid Silvio Erkens tijdens het debat over de begroting van het ministerie van Klimaat en Groene Groei. Het kabinet heeft volgens hem al vastgesteld dat extra maatregelen nodig zijn om de doelen te halen. "Daar hebben alle vier de partijen bij gezeten."

De coalitiepartijen hebben afgesproken dat de wettelijk vastgelegde klimaatdoelen blijven staan, en dat er aanvullend beleid komt als die niet gehaald worden. Dat laatste is zeer waarschijnlijk, bleek onlangs uit een doorrekening van het klimaatbeleid door het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL).

PVV'er Alexander Kops liet eerder in het debat weten dat zijn partij niet staat te juichen bij nieuwe ingrepen waar klimaatminister Sophie Hermans zich de komende maanden over buigt. Hij pleitte voor "herbezinning". BBB trapte eerder al op de rem.

Schone lucht

In het hoofdlijnenakkoord is ook afgesproken een aantal dwingende maatregelen voor burgers te schrappen, zoals de verplichting om vanaf 2026 bij vervanging van de cv-ketel minstens een hybride warmtepomp te installeren. De VVD zal die maatregelen niet opnieuw op tafel leggen, beloofde Erkens. Maar hij verwacht dan van de andere partijen ook "dat we die doelen gaan waarmaken".

De klimaatdoelen zijn volgens Erkens "een graadmeter" voor meerdere zaken die de VVD belangrijk vindt. Het tegengaan van klimaatverandering is er daar een van, maar hij hamert ook op het belang van schone lucht, minder afhankelijkheid van foute regimes voor de energievoorziening en duurzame groeimogelijkheden voor het bedrijfsleven. Het is duidelijk "dat er een stapje bij moet", meent hij.

Ook NSC'er Wytske Postma vindt dat "echt nodig", benadrukte zij. "We zullen moeten komen met alternatief beleid. Punt." Zij opperde zelf alvast een aanscherping van de energiebesparingsplicht voor bedrijven en beperkingen voor de luchtvaart. Postma wil dat het kabinet daar vaart mee maakt. Wat haar betreft komt Hermans al "ruim vóór de voorjaarsnota" met haar plannen.

Meer uit Politiek

Minister verwijst naar OM voor mogelijke stappen na concert Vylan

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) vindt dat het aan het Openbaar Ministerie is om "te beoordelen of en welke stappen passend zijn" na het optreden van de rapgroep Bob Vylan in Paradiso. Hij gaat niet in op het verzoek van coalitiepartij BBB om "desnoods gebruik te maken van uw bevoegdheid om deze persoon de toegang tot Nederland te ontzeggen".

1 dag geleden
Timmermans hoopt op begrotingsakkoord snel na de verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans hoopt partijen mee te krijgen om de begroting die het demissionaire kabinet binnenkort presenteert op Prinsjesdag te verbouwen na de verkiezingen. Hij vreest dat "2026 anders ook weer een verloren jaar wordt, na al die verloren jaren die we achter de rug hebben", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij Buitenhof.

1 dag geleden
Halsema wijst op grenzen artistieke vrijheid na optreden Vylan

AMSTERDAM (ANP) - "Artistieke vrijheid kan nooit betekenen dat concertbezoekers of Amsterdammers zich bedreigd voelen of er wordt opgeroepen tot haat of geweld." Dat stelt de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema na het optreden van de band Bob Vylan, zaterdagavond in Paradiso.

1 dag geleden
SP-leider Dijk pleit op congres voor coalitie met GL-PvdA en CDA

UTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.

2 dagen geleden
Moes: 'spannend besluit' van AVROTROS over Songfestival en Israël

DEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."

3 dagen geleden
Rummenie: wens landbouwplannen te pauzeren is verkiezingsretoriek

DEN HAAG (ANP) - Het voornemen van de Kamercommissie van landbouw om veel plannen te pauzeren tot er een nieuw kabinet is, valt slecht bij demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur). "Ik vind daar heel veel van", zei Rummenie voorafgaand aan de ministerraad. "We weten welke partijen dit doen."

3 dagen geleden
Heinen: lekken van plannen niet goed, vertelt niet hele verhaal

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) vindt het "niet goed" dat een deel van de plannen die het kabinet op Prinsjesdag presenteert, al op straat ligt. Hij zou ze liever "in één keer" bekendmaken, zodat kiezers "het eerlijke verhaal" zien, inclusief de minder leuke maatregelen.

3 dagen geleden