VVD geeft relatief weinig uit aan reclame op internet
DEN HAAG (ANP) - De VVD gaf vorige week voor het eerst in de verkiezingscampagne meer dan 100.000 euro uit aan advertenties op internet. Het CDA zit hier al drie weken boven en spendeerde wederom het meest (150.000 euro). Ook vergeleken met andere grote partijen stak de partij van Mark Rutte tot dan toe relatief weinig geld in onlinereclames. Dat blijkt uit rapporten van Facebook en Google.
Het was de uitzondering op de regel dat de VVD vorige week de tweede politieke internetadverteerder van Nederland was. De partij spendeerde 106.000 euro aan advertenties op Facebook, Instagram, Google en YouTube. In de weken daarvoor gaf de partij veel minder uit, namelijk maximaal 25.000 euro. Hierbij is steeds gekeken naar onlineadvertenties van de landelijke afdeling en individuele kandidaten, maar ook van regionale vertakkingen en gelieerde organisaties, zoals de jongerenafdeling.
De VVD is doorgaans qua internetreclames een middenmoter vergeleken met haar politieke tegenstrevers. Dat terwijl de partij met afstand het grootst lijkt te worden volgens de Peilingwijzer, het gewogen gemiddelde van meerdere peilingen. De VVD was niet bereikbaar voor commentaar over keuzes die gemaakt zijn in de onlinecampagne.
Televisie
Op televisie, ook een belangrijk podium waar partijen strijden om de aandacht van kiezers, was de VVD het afgelopen crisisjaar prominent aanwezig. Persconferenties met Mark Rutte in de hoofdrol werden standaard op meerdere zenders live uitgezonden en bereikten haast zonder uitzondering zeker 3 miljoen kijkers, maar ook regelmatig 5 miljoen of zelfs meer.
Ter vergelijking: het videodebat van de NOS dinsdag werd 2,2 miljoen keer bekeken. Precies een jaar eerder gaf Rutte zijn eerste toespraak in het Torentje en die werd in totaal ruim drie keer meer bekeken op NPO 1, RTL 4 en SBS 6. Dat valt op te maken uit cijfers van Stichting KijkOnderzoek (SKO).
Fractieleider
Rutte staat centraal in veel internetreclames van de VVD, zoals ook de meeste andere grotere partijen de fractieleider nadrukkelijk naar voren schuiven. In een serie video’s op Facebook staan mensen op straat naast een levensgroot kartonnen figuur van de lijsttrekker en zeggen ze waarom ze hem een goed leider vinden.
Maar de advertenties gaan niet uitsluitend over Rutte. Ook andere kandidaten die hoog in de kieslijst staan komen in beeld, zoals Tamara van Ark en Bente Becker. In andere advertenties komen de VVD-standpunten rond een thema aan bod, zoals kernenergie of defensie.
Partijen investeren niet alleen in hun internetcampagne door advertenties in te kopen, maar ook op andere manieren, bijvoorbeeld door actief te zijn op Twitter en Whatsapp. Het is niet bekend hoeveel geld hieraan wordt uitgegeven.
Meer uit Politiek
LIMASSOL (ANP) - Concrete voorstellen voor wie namens de EU aan eventuele onderhandelingen gaat deelnemen over vrede tussen Oekraïne en Rusland zijn donderdag niet gedaan door EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Wel zijn de ministers het erover eens dat er "iemand of een team van mensen" namens de EU "aan een eventuele onderhandelingstafel" moet aanschuiven om voor de Europese belangen op te komen, zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) na afloop van de vergadering in Cyprus.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in hoger beroep tegen recente uitspraken over de vliegvelden bij Eindhoven, Rotterdam en Lelystad. Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) wil daarmee "verdere juridische helderheid" over de stikstofcrisis krijgen, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. "Die helderheid helpt vervolgens om beleid op te baseren."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wat premier Rob Jetten betreft werkt het kabinet de komende tijd verder aan plannen over sociale zekerheid. De vakbonden gaven na een gesprek op het Catshuis aan dat zij niet meer verder willen praten. Bij het kabinet "staat de deur altijd open en ik hoop dat werkgevers en werknemers ook snel weer met ons willen doorpraten".
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van vijf dieren moet herbeoordeeld worden of ze in huis gehouden mogen worden. Per juli 2024 verdwenen veel dieren van de huis- en hobbydierenlijst. Of dat voor de jak, de chinchilla, de Russische dwerghamster, het witstaartstekelvarken en de dromedaris terecht is, moet van het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) opnieuw onderzocht worden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden beëindigen hun gesprekken met het kabinet over sociale zekerheid. Dat hebben vakbondsvoorzitters Hans Spekman van FNV en Hans Van den Heuvel van CNV gezegd na een gesprek met ministers op het Catshuis. Bezuinigingen op sociale zekerheid blijven te veel boven de markt hangen, en daar zijn de bonden op tegen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Scholen moeten in de weken voor de zomervakantie extra alert zijn op signalen dat meisjes in de zomer mogelijk worden meegenomen naar een ander land om genitaal verminkt te worden. Het kabinet stuurt alle scholen een brief met een aantal signalen die daarop kunnen wijzen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer is veel verbazing en woede over het gebrek aan voortgang bij het tegengaan van huiselijk geweld. Tijdens een debat over dat onderwerp vroegen bijna alle partijen zich af hoe het kan dat er nog steeds zoveel misgaat bij het herkennen van onder meer kinder- en vrouwenmishandeling.
10 uur geleden