Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VVD geeft relatief weinig uit aan reclame op internet

VVD geeft relatief weinig uit aan reclame op internet

DEN HAAG (ANP) - De VVD gaf vorige week voor het eerst in de verkiezingscampagne meer dan 100.000 euro uit aan advertenties op internet. Het CDA zit hier al drie weken boven en spendeerde wederom het meest (150.000 euro). Ook vergeleken met andere grote partijen stak de partij van Mark Rutte tot dan toe relatief weinig geld in onlinereclames. Dat blijkt uit rapporten van Facebook en Google.

Het was de uitzondering op de regel dat de VVD vorige week de tweede politieke internetadverteerder van Nederland was. De partij spendeerde 106.000 euro aan advertenties op Facebook, Instagram, Google en YouTube. In de weken daarvoor gaf de partij veel minder uit, namelijk maximaal 25.000 euro. Hierbij is steeds gekeken naar onlineadvertenties van de landelijke afdeling en individuele kandidaten, maar ook van regionale vertakkingen en gelieerde organisaties, zoals de jongerenafdeling.

De VVD is doorgaans qua internetreclames een middenmoter vergeleken met haar politieke tegenstrevers. Dat terwijl de partij met afstand het grootst lijkt te worden volgens de Peilingwijzer, het gewogen gemiddelde van meerdere peilingen. De VVD was niet bereikbaar voor commentaar over keuzes die gemaakt zijn in de onlinecampagne.

Televisie

Op televisie, ook een belangrijk podium waar partijen strijden om de aandacht van kiezers, was de VVD het afgelopen crisisjaar prominent aanwezig. Persconferenties met Mark Rutte in de hoofdrol werden standaard op meerdere zenders live uitgezonden en bereikten haast zonder uitzondering zeker 3 miljoen kijkers, maar ook regelmatig 5 miljoen of zelfs meer.

Ter vergelijking: het videodebat van de NOS dinsdag werd 2,2 miljoen keer bekeken. Precies een jaar eerder gaf Rutte zijn eerste toespraak in het Torentje en die werd in totaal ruim drie keer meer bekeken op NPO 1, RTL 4 en SBS 6. Dat valt op te maken uit cijfers van Stichting KijkOnderzoek (SKO).

Fractieleider

Rutte staat centraal in veel internetreclames van de VVD, zoals ook de meeste andere grotere partijen de fractieleider nadrukkelijk naar voren schuiven. In een serie video’s op Facebook staan mensen op straat naast een levensgroot kartonnen figuur van de lijsttrekker en zeggen ze waarom ze hem een goed leider vinden.

Maar de advertenties gaan niet uitsluitend over Rutte. Ook andere kandidaten die hoog in de kieslijst staan komen in beeld, zoals Tamara van Ark en Bente Becker. In andere advertenties komen de VVD-standpunten rond een thema aan bod, zoals kernenergie of defensie.

Partijen investeren niet alleen in hun internetcampagne door advertenties in te kopen, maar ook op andere manieren, bijvoorbeeld door actief te zijn op Twitter en Whatsapp. Het is niet bekend hoeveel geld hieraan wordt uitgegeven.

Meer uit Politiek

Sjoerdsma weet niets van "schaduwdeal" naast akkoord met PRO

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) zegt niet op de hoogte te zijn van een "schaduwdeal" binnen de coalitie naast de overeenkomst met PRO over extra geld voor ontwikkelingshulp. Volgens ingewijden zou D66 het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme gaan steunen in ruil voor steun van de VVD voor het akkoord met PRO.

6 uur geleden
Kabinet zint niet op alternatief voor AOW-plan, zegt Vijlbrief

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal niet aandringen op een alternatief voor de snellere stijging van de AOW-leeftijd, een maatregel die onder druk van oppositie en vakbonden is geschrapt. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) duidelijk gemaakt in een Kamerdebat over de ruzie tussen kabinet en bonden over de sociale zekerheid.

8 uur geleden
Ouwehand mist benodigde 'maximale energie' voor partijleiderschap

DEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand had niet meer de energie die nodig is om de Partij voor de Dieren te leiden, zei ze kort nadat ze die rol had overgedragen aan Christine Teunissen. Donderdag maakte Ouwehand bekend dat ze stopt als partijleider.

9 uur geleden
Partijen willen opheldering over 'schaduwdeal' van Sjoerdsma

DEN HAAG (ANP) - De oppositie wil opheldering over een "schaduwdeal" tussen de coalitiepartijen die zou zijn gesloten bij het akkoord over de begroting ontwikkelingssamenwerking met PRO. In ruil voor 380 miljoen euro extra voor minister Sjoerd Sjoerdsma zou diens partij D66 de wet gaan steunen die verheerlijking van terrorisme strafbaar stelt.

9 uur geleden
Jetten: eerst deal over sociale zekerheid, dan praten over geld

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil pas praten over aanpassing van de financiële afspraken uit het coalitieakkoord als er een inhoudelijke deal is met de sociale partners en de oppositie over de sociale zekerheid. Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd in een Kamerdebat over de botsing tussen kabinet en vakbonden over de voorgenomen bezuinigingen.

9 uur geleden
VVD botst met Kamer over bezuinigingen sociale zekerheid

DEN HAAG (ANP) - De VVD is gebotst met zowel linkse als rechtse partijen over de bezuinigingen van het kabinet op de sociale zekerheid. VVD-Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen betoogde dat de maatregelen op bijvoorbeeld de uitkering voor arbeidsongeschiktheid (WIA) eraan bijdragen dat meer mensen aan het werk gaan, maar dat stuitte op verzet bij verschillende partijen.

11 uur geleden
D66: alternatief voor bezuinigingen mag buiten sociale zekerheid

DEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is bereid te praten over bezuinigingen op andere terreinen dan de sociale zekerheid, als alternatief voor de ingrepen die het minderheidskabinet onder druk van de vakbonden van tafel heeft gehaald. Dat heeft Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis, na veel aandringen vanuit de oppositie, gezegd tijdens een Kamerdebat.

12 uur geleden