VVD gaat ook van TikTok af
DEN HAAG (ANP) - Net als rijksambtenaren gaat ook de VVD van TikTok af. De partij doet het sociale medium in de ban uit veiligheidsoverwegingen, meldt Tweede Kamerlid Queeny Rajkowski. Ze wijst op de risico's van de filmpjesapp, omdat TikTok wordt beheerd door Chinese ontwikkelaars. "Onze veiligheidsdiensten zien bij zulke apps een verhoogd risico op spionage. Daarom vinden wij het als politieke partij niet verstandig meer om TikTok te gebruiken", meldt ze. Andere fracties gaan er nog wel mee door, al dan niet beperkt.
Het kabinet riep onlangs rijksambtenaren op om TikTok niet meer op hun werktelefoon te hebben vanwege het moederbedrijf in China, omdat dit land een "offensief cyberprogramma tegen Nederland" heeft. Uiteindelijk wil staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Digitale Zaken) dat ambtenaren geen enkele applicatie meer hebben uit landen als China maar ook Iran en Rusland. Coalitiepartijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie zijn voor een verbod, zo gaven ze eerder dit jaar aan.
De app, die vooral bij jongeren populair is vanwege de korte filmpjes, is onlangs besproken in het Amerikaanse congres. Daar werd de topman van het bedrijf in de Verenigde Staten aan de tand gevoeld over de intenties en werkwijze. In veel landen bestaat de vrees dat gegevens van gebruikers worden ingezien door de Chinese overheid. Het bedrijf ontkent ten stelligste dat dit gebeurt.
Onbegrijpelijk
D66-Kamerlid Hind Dekker-Abdulaziz riep onlangs haar collega-parlementariërs op TikTok te weren van hun werktelefoons. Ze vindt het "onbegrijpelijk" dat parlementariërs nog steeds TikTok mogen gebruiken op hun telefoon, "omdat ook leden van de Eerste en Tweede Kamer met gevoelige overheidsinformatie werken". Ze heeft dit neergelegd bij het dagelijks bestuur van de Tweede Kamer. Het presidium zal hier nog over spreken, zeggen woordvoersters, maar het is volgens hen aan de fracties zelf om een besluit te nemen over risicovolle apps.
Andere partijen zoals BBB, SP en GroenLinks blijven vooralsnog TikTok inzetten. BBB laat weten dat "elke app potentiële risico's kent. Zolang er geen verbod op geldt, blijven wij deze platforms gebruiken om burgers te informeren over ons werk als volksvertegenwoordiger", meldt BBB-leider Caroline van der Plas, die de app persoonlijk niet gebruikt.
De SP blijft ook haar TikTok-account gebruiken en vindt het aan fractieleden zelf om te bepalen of ze de app gebruiken. Ook GroenLinks behoudt haar bedrijfsaccount, maar alle fractieleden hebben TikTok wel van hun telefoon gehaald, meldt een woordvoerster. JA21 heeft eveneens een account, maar dat is volgens een woordvoerder al maanden inactief vanwege de gevoeligheden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PRO wil niet dat de bezuinigingen op sociale zekerheid, die vooralsnog van tafel zijn gehaald door het kabinet, terechtkomen bij zorg of onderwijs. Volgens onderlinge coalitieafspraken die de NOS heeft ingezien, willen D66, VVD en CDA bezuinigen op onderwijs als onderhandelingen over de sociale zekerheid te weinig opleveren. Luc Stultiens (PRO) zei tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen dat zijn steun voor de begroting van Sociale Zaken niet betekent dat PRO bezuinigingen op onderwijs of zorg steunt.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij nieuwe Amerikaanse stappen tegen het Internationaal Strafhof (ICC) moet het kabinet inzetten op het gebruik van een zwaar Europees middel, vindt D66. Kamerlid Hanneke van der Werf pleitte in een debat over de sancties tegen het ICC voor het gebruik van het zogeheten 'blocking statute', een Europees verbod om aan buitenlandse regels mee te werken. Haar coalitiegenoten zijn afwachtender.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PRO is nog niet enthousiast over de plannen voor de belastingen voor 2027. Kamerlid Luc Stultiens hekelt dat er vooral extra geld wordt gehaald bij werkenden, maar niet bij grote vermogens. "Het is niet sociaal genoeg."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minister van Justitie en Veiligheid mag toch het Nederlanderschap intrekken van een man met Marokkaanse achtergrond die zich in Syrië aansloot bij terrorismegroepen. De Amsterdamse rechtbank bestempelde het intrekken van het Nederlanderschap eerder in dit geval als discriminatie, maar de Raad van State kwam woensdag tot een andere conclusie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen die slachtoffer werden van het toeslagenschandaal en uit huis zijn geplaatst of te maken hebben gekregen met gezinsscheiding, willen dat de Tweede Kamer onafhankelijk onderzoek laat doen naar waarom dit is gebeurd. Dat staat in de brief die toeslagenkinderen en familieleden van wie zij gescheiden zijn, dinsdagmiddag hebben overhandigd aan Tweede Kamerleden. De oproep wordt gesteund door ruim driehonderd toeslagenkinderen.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen (VVD) is "hoopvol" over de begrotingsonderhandelingen. Dat zei hij na een gesprek met Gidi Markuszower (Groep Markuszower). "We hebben veel gesprekken gevoerd en we voelen breed draagvlak voor de plannen die we aan het maken zijn", aldus de bewindsman.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM) heeft geen toezeggingen gekregen van Microsoft over het niet meer lekken van namen van ambtenaren, schrijft staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. De VVD-bewindsman sprak zelf zijn zorgen uit in een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo.
1 dag geleden