
VVD en PVV willen snel extra plekken voor 'criminele kopstukken'
DEN HAAG (ANP) - VVD en PVV willen dat in Vught snel acht extra cellen komen voor de zwaarste criminelen. Een leegstaand complex in Vught kan op korte termijn worden verbouwd, zodat volgens beide fracties relatief snel extra celcapaciteit met de zwaarst mogelijke beveiliging kan worden gerealiseerd. In Vught is al een Extra Beveiligde Inrichting (EBI).
VVD-Kamerlid Ulysse Ellian heeft tijdens de begrotingsbehandeling van Justitie en Veiligheid, mede namens de PVV, zowel een wijzigingsvoorstel (amendement) als een motie ingediend. Beide zijn door demissionair minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) ontraden.
Het bij elkaar plaatsen van "criminele kopstukken" leidt volgens Ellian tot "onaanvaardbare veiligheidsrisico's" voor gedetineerden, personeel en de samenleving. Extra capaciteit is hard nodig omdat ingebruikname van het Justitieel Complex Vlissingen is vertraagd, zei Ellian. Samen met de "verwachte hoge instroom van veroordeelde criminele kopstukken levert dit een acuut probleem op".
30 miljoen
Weerwind erkent weliswaar het belang van spreiding van topcriminelen, maar meent dat zijn plan om in Sittard zeventien plekken voor deze gedetineerden met een hoog risico te realiseren voorlopig voldoende is. Dat plan heeft de minister vorige week bekendgemaakt.
Voor de verbouwing in Vught is 30 miljoen euro nodig. Via een begrotingswijziging willen VVD en PVV alvast 2 miljoen euro voor dit jaar regelen. Via de motie willen de fracties voor structurele dekking zorgen. Het gaat om jaarlijks 2 miljoen euro tot 2039.
Het kabinet moet een amendement uitvoeren, maar kan een motie terzijde leggen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof reist maandag af naar Parijs voor een informeel spoedoverleg met een aantal Europese regeringsleiders, meldt een woordvoerder. De Franse president Emmanuel Macron heeft de regeringsleiders uitgenodigd om te praten over de Amerikaanse plannen voor Oekraïne en vredesonderhandelingen met Rusland.
1 dag geledenMÜNCHEN (ANP) - Premier Dick Schoof is "verbaasd" over de donderpreek die de Amerikaanse vicepresident J.D. Vance vrijdag hield over de staat van de Europese democratie. Schoof begrijpt de verontwaardiging in Duitsland over de reprimande, waarin Vance het vlak voor spannende Duitse verkiezingen opnam voor radicaal-rechts, "heel goed".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet denkt aan een "noodwet" om uit de stikstofimpasse te komen. Dat heeft landbouwminister Femke Wiersma vrijdag gezegd na afloop van de ministerraad, zonder in detail te treden over wat er precies in die wet moet komen te staan. "Alle opties liggen open", aldus de BBB-bewindsvrouw.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans denkt dat de NAVO meer moet gaan doen aan de veiligheid van de Baltische staten. "We zien dat het dreigingsbeeld daar toeneemt", zei de VVD-minister vrijdagochtend. Dat zal in zijn ogen nog meer kunnen toenemen als er een staakt-het-vuren zou komen tussen Oekraïne en Rusland. Nederland heeft al militairen gestationeerd in Litouwen en in Estland. De Amerikaanse regering wil op korte termijn overleg met Moskou voeren over een einde van de oorlog in Oekraïne.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet verlengt het noodfonds voor huishoudens met een laag inkomen en een hoge energierekening in 2025 en 2026, bevestigen ingewijden na berichtgeving van het AD. Minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) en staatssecretaris Jurgen Nobel (Armoedebeleid) zullen hier jaarlijks 60 miljoen euro in steken, maken zij later op vrijdag bekend in een Kamerbrief. De energiesector draagt hier in elk geval in 2025 een bedrag van 10 miljoen euro aan bij.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) waarschuwt de partijen, ook binnen de regeringscoalitie, die hun hoop hebben gevestigd op financiële meevallers om gaten op de begroting te dekken en misschien zelfs wat extraatjes uit te delen. "Ik zie vooral tegenvallers", aldus de VVD-bewindsman voor aanvang van de ministerraad. "En ik zie heel veel wensen."
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet is bezorgd over de arrestatie van RTL Nieuws-journaliste Sophie van Leeuwen in Sierra Leone, zei minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) in de Tweede Kamer. "Ik vind het buitengewoon ernstig." Nederlandse diplomaten in de regio zijn volgens hem al met de zaak bezig. "Ik houd er ook persoonlijk aandacht voor zodat de situatie zo spoedig mogelijk wordt geklaard."
3 dagen geleden