VVD en PVV willen snel extra plekken voor 'criminele kopstukken'
DEN HAAG (ANP) - VVD en PVV willen dat in Vught snel acht extra cellen komen voor de zwaarste criminelen. Een leegstaand complex in Vught kan op korte termijn worden verbouwd, zodat volgens beide fracties relatief snel extra celcapaciteit met de zwaarst mogelijke beveiliging kan worden gerealiseerd. In Vught is al een Extra Beveiligde Inrichting (EBI).
VVD-Kamerlid Ulysse Ellian heeft tijdens de begrotingsbehandeling van Justitie en Veiligheid, mede namens de PVV, zowel een wijzigingsvoorstel (amendement) als een motie ingediend. Beide zijn door demissionair minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) ontraden.
Het bij elkaar plaatsen van "criminele kopstukken" leidt volgens Ellian tot "onaanvaardbare veiligheidsrisico's" voor gedetineerden, personeel en de samenleving. Extra capaciteit is hard nodig omdat ingebruikname van het Justitieel Complex Vlissingen is vertraagd, zei Ellian. Samen met de "verwachte hoge instroom van veroordeelde criminele kopstukken levert dit een acuut probleem op".
30 miljoen
Weerwind erkent weliswaar het belang van spreiding van topcriminelen, maar meent dat zijn plan om in Sittard zeventien plekken voor deze gedetineerden met een hoog risico te realiseren voorlopig voldoende is. Dat plan heeft de minister vorige week bekendgemaakt.
Voor de verbouwing in Vught is 30 miljoen euro nodig. Via een begrotingswijziging willen VVD en PVV alvast 2 miljoen euro voor dit jaar regelen. Via de motie willen de fracties voor structurele dekking zorgen. Het gaat om jaarlijks 2 miljoen euro tot 2039.
Het kabinet moet een amendement uitvoeren, maar kan een motie terzijde leggen.
Meer uit Politiek
BEMOWO PISKIE (ANP) - "Het pad van Oekraïne naar de NAVO is onomkeerbaar", benadrukt NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte op de NAVO-basis in het Poolse Bemowo Piskie. De NAVO-topman is daar om de eenheid binnen het militaire bondgenootschap en aan de oostflank van het NAVO-gebied kracht bij te zetten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de NS spreken elkaar tegen over de bodycams die conducteurs krijgen. NS-conducteurs krijgen in januari bodycams, zei demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) in een debat over het spoor. De NS verwacht dat de bodycams eind maart of begin april worden geleverd en dat de eerste conducteurs ze rond de zomer inzetten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer ziet vaccinaties voor pluimvee als dé oplossing tegen de vogelgriep, maar vreest dat producten van gevaccineerde dieren in het buitenland momenteel nog niet worden geaccepteerd. Tijdens een Kamerdebat roepen het CDA en de VVD demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) op ervoor te zorgen dat de handelsbelemmeringen hiervoor worden opgeheven.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten hoopt "ruim" voor 30 januari klaar te zijn met de inhoudelijke gesprekken tussen D66, VVD en CDA over een coalitieakkoord zodat "voldoende tijd" overblijft om te praten met andere partijen over een vorm van samenwerking. Dat zei Jetten donderdag voor aanvang van een nieuwe dag van formatieoverleg.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer maakt zich zorgen over de betaalbaarheid van treinkaartjes. PVV, GroenLinks-PvdA, D66, VVD en ChristenUnie vroegen daar aandacht voor in een debat over het spoor. Maar de oplossingen die ze voorstellen, verschillen.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof noemt het "belangrijk" dat de handelsdeal die de EU met Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) wil sluiten, rondkomt. Dat zei hij voorafgaand aan de EU-top. De Mercosur-deal staat niet op de agenda voor de top, maar speelt mede vanwege de boerenprotesten in Brussel wel een rol en zal tijdens een diner aan bod komen.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een akkoord over het gebruiken van bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne zonder België is "zeer ongewenst", herhaalt demissionair premier Dick Schoof voor het begin van de EU-top. Tijdens de top moet een beslissing vallen over het gebruiken van die bevroren tegoeden, die in België staan. België is fel tegen en eist harde toezeggingen van alle EU-landen over het eventueel terugbetalen van het geld.
11 uur geleden