VVD en PVV willen snel extra plekken voor 'criminele kopstukken'
DEN HAAG (ANP) - VVD en PVV willen dat in Vught snel acht extra cellen komen voor de zwaarste criminelen. Een leegstaand complex in Vught kan op korte termijn worden verbouwd, zodat volgens beide fracties relatief snel extra celcapaciteit met de zwaarst mogelijke beveiliging kan worden gerealiseerd. In Vught is al een Extra Beveiligde Inrichting (EBI).
VVD-Kamerlid Ulysse Ellian heeft tijdens de begrotingsbehandeling van Justitie en Veiligheid, mede namens de PVV, zowel een wijzigingsvoorstel (amendement) als een motie ingediend. Beide zijn door demissionair minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) ontraden.
Het bij elkaar plaatsen van "criminele kopstukken" leidt volgens Ellian tot "onaanvaardbare veiligheidsrisico's" voor gedetineerden, personeel en de samenleving. Extra capaciteit is hard nodig omdat ingebruikname van het Justitieel Complex Vlissingen is vertraagd, zei Ellian. Samen met de "verwachte hoge instroom van veroordeelde criminele kopstukken levert dit een acuut probleem op".
30 miljoen
Weerwind erkent weliswaar het belang van spreiding van topcriminelen, maar meent dat zijn plan om in Sittard zeventien plekken voor deze gedetineerden met een hoog risico te realiseren voorlopig voldoende is. Dat plan heeft de minister vorige week bekendgemaakt.
Voor de verbouwing in Vught is 30 miljoen euro nodig. Via een begrotingswijziging willen VVD en PVV alvast 2 miljoen euro voor dit jaar regelen. Via de motie willen de fracties voor structurele dekking zorgen. Het gaat om jaarlijks 2 miljoen euro tot 2039.
Het kabinet moet een amendement uitvoeren, maar kan een motie terzijde leggen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.
9 uur geledenTER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.
20 uur geleden