VVD en PVV willen maximumaantal zware criminelen per advocaat
DEN HAAG (ANP) - VVD en PVV willen dat een advocaat maximaal twee criminelen in de strengste gevangenis mag bijstaan. VVD-Kamerlid Ulysse Ellian verdedigde dinsdag een amendement waarin die regel is vastgelegd. "Anders blijft het risico bestaan dat via de advocaten onderling al die kopstukken nog steeds informatie kunnen uitwisselen."
Het debat draait om aanscherpingen van de penitentiaire beginselenwet, waarin regels over gevangenissen zijn vastgelegd. Het kabinet wil die regels aanscherpen om te voorkomen dat veroordeelden vanuit de gevangenis hun criminele zaken voortzetten. In de wet staat onder meer dat criminelen in strenge gevangenisafdelingen maximaal twee advocaten mogen hebben.
Wat Ellian betreft gaan die voorstellen dus niet ver genoeg: hij wil dat een advocaat niet meer dan twee mensen mag bijstaan die in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught zitten, de zwaarst beveiligde gevangenis van Nederland. Advocaten die iemand bijstaan in de EBI, mogen wat Ellian betreft ook maximaal twee gevangenen helpen in de relatief zware Afdelingen Intensief Toezicht in andere gevangenissen.
Bijna jaar vertraging
Vorig jaar kwamen VVD en BBB met wijzigingsvoorstellen die het mogelijk maakten om gesprekken tussen advocaten en gevangenen op te nemen. De Kamer nam die amendementen aan, maar volgens de Raad van State waren ze in strijd met de grondwet en mensenrechten. Daarop kwam het kabinet met een nieuw voorstel waarin de aanpassingen zijn teruggedraaid. Met bijna een jaar vertraging debatteert de Kamer nu opnieuw over de wet.
Crimineel handelen vanuit de gevangenis moet worden aangepakt, vindt de hele Kamer. Maar in reacties op het nieuwe voorstel van Ellian klonken zorgen dat het opnieuw misgaat. Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA): "Krijgen we niet weer een amendement dat niet rechtstatelijk is?" Ellian staat open voor kritiek uit het kabinet, reageerde hij, maar hij verwacht niet dat de beperking die hij voorstelt botst met hogere wetten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.
8 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.
9 uur geleden