Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VVD en PVV willen maximumaantal zware criminelen per advocaat

VVD en PVV willen maximumaantal zware criminelen per advocaat

DEN HAAG (ANP) - VVD en PVV willen dat een advocaat maximaal twee criminelen in de strengste gevangenis mag bijstaan. VVD-Kamerlid Ulysse Ellian verdedigde dinsdag een amendement waarin die regel is vastgelegd. "Anders blijft het risico bestaan dat via de advocaten onderling al die kopstukken nog steeds informatie kunnen uitwisselen."

Het debat draait om aanscherpingen van de penitentiaire beginselenwet, waarin regels over gevangenissen zijn vastgelegd. Het kabinet wil die regels aanscherpen om te voorkomen dat veroordeelden vanuit de gevangenis hun criminele zaken voortzetten. In de wet staat onder meer dat criminelen in strenge gevangenisafdelingen maximaal twee advocaten mogen hebben.

Wat Ellian betreft gaan die voorstellen dus niet ver genoeg: hij wil dat een advocaat niet meer dan twee mensen mag bijstaan die in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught zitten, de zwaarst beveiligde gevangenis van Nederland. Advocaten die iemand bijstaan in de EBI, mogen wat Ellian betreft ook maximaal twee gevangenen helpen in de relatief zware Afdelingen Intensief Toezicht in andere gevangenissen.

Bijna jaar vertraging

Vorig jaar kwamen VVD en BBB met wijzigingsvoorstellen die het mogelijk maakten om gesprekken tussen advocaten en gevangenen op te nemen. De Kamer nam die amendementen aan, maar volgens de Raad van State waren ze in strijd met de grondwet en mensenrechten. Daarop kwam het kabinet met een nieuw voorstel waarin de aanpassingen zijn teruggedraaid. Met bijna een jaar vertraging debatteert de Kamer nu opnieuw over de wet.

Crimineel handelen vanuit de gevangenis moet worden aangepakt, vindt de hele Kamer. Maar in reacties op het nieuwe voorstel van Ellian klonken zorgen dat het opnieuw misgaat. Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA): "Krijgen we niet weer een amendement dat niet rechtstatelijk is?" Ellian staat open voor kritiek uit het kabinet, reageerde hij, maar hij verwacht niet dat de beperking die hij voorstelt botst met hogere wetten.

Meer uit Politiek

Heinen mist deel van Algemene Beschouwingen om overleg in Dublin

DEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen mist volgende week het laatste deel van de Algemene Politieke Beschouwingen (APB) omdat hij naar Dublin gaat voor overleg met collega's uit andere landen. Dat meldt de bewindsman dinsdagavond in een brief aan de Tweede Kamer.

6 uur geleden
College Terneuzen doet nieuwe poging om azc door raad te krijgen

TERNEUZEN (ANP) - Het college van Terneuzen doet een nieuwe poging om een asielzoekerscentrum door de gemeenteraad te krijgen. Dat meldt de gemeente. Een eerdere vergunningsaanvraag werd eind vorig jaar afgewezen, wat tot het vertrek van de toenmalige burgemeester leidde.

6 uur geleden
Kamer wil luchtvaartsector toch weren uit omwonendenraad Schiphol

DEN HAAG (ANP) - Medewerkers van de luchtvaartsector mogen toch niet in een adviesraad van omwonenden van Schiphol, vindt de Tweede Kamer. In een debat blijkt dat een meerderheid een ChristenUnie-amendement steunt dat die keuze vastlegt.

7 uur geleden
Friesland en Groningen tegen nieuw gaswinningsplan Wieringapolder

GRONINGEN (ANP) - Friese en Groningse overheden willen niet dat minister Heleen Herbert van Economische Zaken en Klimaat (CDA) instemt met een voorgesteld gaswinningsplan voor het gasveld in de Wieringapolder. In het plan zou belangrijke informatie over de gevolgen van de gaswinning voor onder meer bodemdaling, waterbeheer, natuur en infrastructuur ontbreken. Ook de impact van gaswinning op inwoners moet volgens de overheden meegewogen worden in de besluitvorming.

8 uur geleden
Kamer steunt besluit minister om licentie ON! in te trekken

DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid steunt het besluit van mediaminister Rianne Letschert (D66) om de omroeplicentie van Ongehoord Nederland (ON!) in te trekken. Partijen vinden de keuze van Letschert onvermijdelijk, gezien de misstanden bij de omroep.

10 uur geleden
Oekraïne krijgt F-16-munitie en nog eens 250 miljoen voor drones

DEN HAAG (ANP) - Nederland steekt nog eens 250 miljoen euro in drones voor Oekraïne. Ook koopt Nederland extra munitie voor Oekraïnes F-16's, heeft defensieminister Dilan Yeşilgöz toegezegd bij een nieuwe inzamelbijeenkomst van Oekraïne-bondgenoten.

10 uur geleden
Kamerleden willen meer actie om leesvaardigheid te verbeteren

DEN HAAG (ANP) - Dat de leesvaardigheid van scholieren voor de zoveelste keer is verslechterd volgens het meest recente internationale PISA-onderzoek, vraagt om meer actie. Daarover waren Kamerleden het dinsdagmiddag wel eens tijdens het vragenuur. Maar ze hebben uiteenlopende suggesties over wat staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) precies moet doen om de trend te keren.

11 uur geleden