VVD en PVV willen maximumaantal zware criminelen per advocaat
DEN HAAG (ANP) - VVD en PVV willen dat een advocaat maximaal twee criminelen in de strengste gevangenis mag bijstaan. VVD-Kamerlid Ulysse Ellian verdedigde dinsdag een amendement waarin die regel is vastgelegd. "Anders blijft het risico bestaan dat via de advocaten onderling al die kopstukken nog steeds informatie kunnen uitwisselen."
Het debat draait om aanscherpingen van de penitentiaire beginselenwet, waarin regels over gevangenissen zijn vastgelegd. Het kabinet wil die regels aanscherpen om te voorkomen dat veroordeelden vanuit de gevangenis hun criminele zaken voortzetten. In de wet staat onder meer dat criminelen in strenge gevangenisafdelingen maximaal twee advocaten mogen hebben.
Wat Ellian betreft gaan die voorstellen dus niet ver genoeg: hij wil dat een advocaat niet meer dan twee mensen mag bijstaan die in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught zitten, de zwaarst beveiligde gevangenis van Nederland. Advocaten die iemand bijstaan in de EBI, mogen wat Ellian betreft ook maximaal twee gevangenen helpen in de relatief zware Afdelingen Intensief Toezicht in andere gevangenissen.
Bijna jaar vertraging
Vorig jaar kwamen VVD en BBB met wijzigingsvoorstellen die het mogelijk maakten om gesprekken tussen advocaten en gevangenen op te nemen. De Kamer nam die amendementen aan, maar volgens de Raad van State waren ze in strijd met de grondwet en mensenrechten. Daarop kwam het kabinet met een nieuw voorstel waarin de aanpassingen zijn teruggedraaid. Met bijna een jaar vertraging debatteert de Kamer nu opnieuw over de wet.
Crimineel handelen vanuit de gevangenis moet worden aangepakt, vindt de hele Kamer. Maar in reacties op het nieuwe voorstel van Ellian klonken zorgen dat het opnieuw misgaat. Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA): "Krijgen we niet weer een amendement dat niet rechtstatelijk is?" Ellian staat open voor kritiek uit het kabinet, reageerde hij, maar hij verwacht niet dat de beperking die hij voorstelt botst met hogere wetten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt het 'onbegrijpelijk' dat Kamerlid Gidi Markuszower oproept tot het gebruik van geweld. Dat zei de CDA-vicepremier in televisieprogramma Café Kockelmann. "Het woord geweld is gebruikt, dat onthoudt iedereen. En dat is echt onbegrijpelijk."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
22 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
2 dagen geleden