Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VVD en NSC willen boycot van EU-vergaderingen Hongarije

VVD en NSC willen boycot van EU-vergaderingen Hongarije

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen VVD en NSC willen dat ook het kabinet vergaderingen boycot die roulerend EU-voorzitter Hongarije in eigen land organiseert. Ze scharen zich daarmee achter de ban van de Europese Commissie die boos is over de reis van de Hongaarse premier Viktor Orbán naar Rusland en China.

"Nog geen twee weken zit Hongarije in de voorzittersstoel van de EU en nu al schopt Orbán iedereen tegen de schenen", schrijft VVD-Tweede Kamerlid Thom van Campen in een bericht op X. "Goed dat de Europese Commissie de grens trekt bij zijn bezoekjes aan Poetin." Wat de VVD betreft doet het kabinet hetzelfde.

NSC-leider Pieter Omtzigt heeft over de kwestie Kamervragen gesteld aan premier Dick Schoof en minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken). Hij wil weten welke EU-lidstaten maatregelen tegen Hongarije nemen en vraagt het kabinet op te trekken met die landen en zo een "duidelijk signaal" af te geven aan Orbán.

Logo

Volgens de Europese Commissie is de Hongaarse premier zijn boekje ver te buiten gegaan met zijn reis waarbij hij sprak over een mogelijke vrede in Oekraïne. Hij had hierover eerst moeten overleggen, vindt de Commissie. Hoewel Orbán verklaarde niet namens de EU te reizen, zette hij bij berichten over de reis wel het logo van het EU-voorzitterschap.

Premier Schoof verklaarde maandag tijdens een bezoek aan Luxemburg per gelegenheid te bekijken of Nederland EU-vergaderingen gaat boycotten die Hongarije organiseert. Het kabinet heeft in het hoofdlijnenakkoord van coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB een grote mate van vrijheid gekregen als het om buitenlands beleid gaat.

De coalitiepartijen verschillen flink van mening over het Hongarije van Orbán. PVV-leider Geert Wilders steunt Orbán al vele jaren en ontmoet hem geregeld. De PVV is in het Europees Parlement ook toegetreden tot de nieuwe radicaal-rechtse fractie Patriotten voor Europa die is opgericht door Orbán.

Meer uit Politiek

Van den Brink bezoekt Ter Apel en herhaalt roep om opvangplekken

TER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.

1 uur geleden
Berendsen: mogelijk onderhandelt EU-team tussen Oekraïne-Rusland

LIMASSOL (ANP) - Concrete voorstellen voor wie namens de EU aan eventuele onderhandelingen gaat deelnemen over vrede tussen Oekraïne en Rusland zijn donderdag niet gedaan door EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Wel zijn de ministers het erover eens dat er "iemand of een team van mensen" namens de EU "aan een eventuele onderhandelingstafel" moet aanschuiven om voor de Europese belangen op te komen, zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) na afloop van de vergadering in Cyprus.

7 uur geleden
Kabinet gaat in hoger beroep tegen stikstofuitspraken vliegvelden

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in hoger beroep tegen recente uitspraken over de vliegvelden bij Eindhoven, Rotterdam en Lelystad. Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) wil daarmee "verdere juridische helderheid" over de stikstofcrisis krijgen, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. "Die helderheid helpt vervolgens om beleid op te baseren."

8 uur geleden
Jetten: deur blijft open voor gesprek met werkgevers en bonden

DEN HAAG (ANP) - Wat premier Rob Jetten betreft werkt het kabinet de komende tijd verder aan plannen over sociale zekerheid. De vakbonden gaven na een gesprek op het Catshuis aan dat zij niet meer verder willen praten. Bij het kabinet "staat de deur altijd open en ik hoop dat werkgevers en werknemers ook snel weer met ons willen doorpraten".

9 uur geleden
Minister moet van vijf dieren herbeoordelen of ze in huis mogen

DEN HAAG (ANP) - Van vijf dieren moet herbeoordeeld worden of ze in huis gehouden mogen worden. Per juli 2024 verdwenen veel dieren van de huis- en hobbydierenlijst. Of dat voor de jak, de chinchilla, de Russische dwerghamster, het witstaartstekelvarken en de dromedaris terecht is, moet van het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) opnieuw onderzocht worden.

10 uur geleden
Vakbonden beëindigen gesprek met kabinet over sociale zekerheid

DEN HAAG (ANP) - Vakbonden beëindigen hun gesprekken met het kabinet over sociale zekerheid. Dat hebben vakbondsvoorzitters Hans Spekman van FNV en Hans Van den Heuvel van CNV gezegd na een gesprek met ministers op het Catshuis. Bezuinigingen op sociale zekerheid blijven te veel boven de markt hangen, en daar zijn de bonden op tegen.

10 uur geleden
Kabinet vraagt scholen: wees alert op risico genitale verminking

DEN HAAG (ANP) - Scholen moeten in de weken voor de zomervakantie extra alert zijn op signalen dat meisjes in de zomer mogelijk worden meegenomen naar een ander land om genitaal verminkt te worden. Het kabinet stuurt alle scholen een brief met een aantal signalen die daarop kunnen wijzen.

10 uur geleden