VVD en NSC willen boycot van EU-vergaderingen Hongarije
DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen VVD en NSC willen dat ook het kabinet vergaderingen boycot die roulerend EU-voorzitter Hongarije in eigen land organiseert. Ze scharen zich daarmee achter de ban van de Europese Commissie die boos is over de reis van de Hongaarse premier Viktor Orbán naar Rusland en China.
"Nog geen twee weken zit Hongarije in de voorzittersstoel van de EU en nu al schopt Orbán iedereen tegen de schenen", schrijft VVD-Tweede Kamerlid Thom van Campen in een bericht op X. "Goed dat de Europese Commissie de grens trekt bij zijn bezoekjes aan Poetin." Wat de VVD betreft doet het kabinet hetzelfde.
NSC-leider Pieter Omtzigt heeft over de kwestie Kamervragen gesteld aan premier Dick Schoof en minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken). Hij wil weten welke EU-lidstaten maatregelen tegen Hongarije nemen en vraagt het kabinet op te trekken met die landen en zo een "duidelijk signaal" af te geven aan Orbán.
Logo
Volgens de Europese Commissie is de Hongaarse premier zijn boekje ver te buiten gegaan met zijn reis waarbij hij sprak over een mogelijke vrede in Oekraïne. Hij had hierover eerst moeten overleggen, vindt de Commissie. Hoewel Orbán verklaarde niet namens de EU te reizen, zette hij bij berichten over de reis wel het logo van het EU-voorzitterschap.
Premier Schoof verklaarde maandag tijdens een bezoek aan Luxemburg per gelegenheid te bekijken of Nederland EU-vergaderingen gaat boycotten die Hongarije organiseert. Het kabinet heeft in het hoofdlijnenakkoord van coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB een grote mate van vrijheid gekregen als het om buitenlands beleid gaat.
De coalitiepartijen verschillen flink van mening over het Hongarije van Orbán. PVV-leider Geert Wilders steunt Orbán al vele jaren en ontmoet hem geregeld. De PVV is in het Europees Parlement ook toegetreden tot de nieuwe radicaal-rechtse fractie Patriotten voor Europa die is opgericht door Orbán.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
1 dag geleden