VVD en NSC willen boycot van EU-vergaderingen Hongarije
DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen VVD en NSC willen dat ook het kabinet vergaderingen boycot die roulerend EU-voorzitter Hongarije in eigen land organiseert. Ze scharen zich daarmee achter de ban van de Europese Commissie die boos is over de reis van de Hongaarse premier Viktor Orbán naar Rusland en China.
"Nog geen twee weken zit Hongarije in de voorzittersstoel van de EU en nu al schopt Orbán iedereen tegen de schenen", schrijft VVD-Tweede Kamerlid Thom van Campen in een bericht op X. "Goed dat de Europese Commissie de grens trekt bij zijn bezoekjes aan Poetin." Wat de VVD betreft doet het kabinet hetzelfde.
NSC-leider Pieter Omtzigt heeft over de kwestie Kamervragen gesteld aan premier Dick Schoof en minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken). Hij wil weten welke EU-lidstaten maatregelen tegen Hongarije nemen en vraagt het kabinet op te trekken met die landen en zo een "duidelijk signaal" af te geven aan Orbán.
Logo
Volgens de Europese Commissie is de Hongaarse premier zijn boekje ver te buiten gegaan met zijn reis waarbij hij sprak over een mogelijke vrede in Oekraïne. Hij had hierover eerst moeten overleggen, vindt de Commissie. Hoewel Orbán verklaarde niet namens de EU te reizen, zette hij bij berichten over de reis wel het logo van het EU-voorzitterschap.
Premier Schoof verklaarde maandag tijdens een bezoek aan Luxemburg per gelegenheid te bekijken of Nederland EU-vergaderingen gaat boycotten die Hongarije organiseert. Het kabinet heeft in het hoofdlijnenakkoord van coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB een grote mate van vrijheid gekregen als het om buitenlands beleid gaat.
De coalitiepartijen verschillen flink van mening over het Hongarije van Orbán. PVV-leider Geert Wilders steunt Orbán al vele jaren en ontmoet hem geregeld. De PVV is in het Europees Parlement ook toegetreden tot de nieuwe radicaal-rechtse fractie Patriotten voor Europa die is opgericht door Orbán.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De met kunstmatige intelligentie gemaakte stemhulp Keus is offline gehaald na kritiek. Dat is een goede zaak, reageert de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). "Dit is een gevaarlijk experiment als het om verkiezingen gaat: je beïnvloedt de kiezers en het democratisch proces."
22 minuten geledenLEEUWARDEN (ANP) - Alle BBB-fracties in Friesland vinden dat de partij "terug naar de kern" moet. De fracties in de Provinciale Staten en het waterschap (Wetterskip Fryslân) hebben samen met de BBB'ers in de acht Friese gemeenten waar de partij meedoet aan de raadsverkiezingen een statement gepubliceerd over de ontstane "onrust" over de koers van de BoerBurgerBeweging. Oud-vicepremier Mona Keijzer verliet de BBB omdat niet zij, maar Henk Vermeer boegbeeld Caroline van der Plas opvolgt als partijleider in de Tweede Kamer.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) moet op zijn eerste werkdag met spoed naar de Eerste Kamer voor een debat. Dat komt omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) in de problemen zou komen als een wet over het opslaan van biometrische gegevens, zoals vingerafdrukken van asielzoekers, niet wordt verlengd vóór 1 maart. Eerste Kamerleden zijn niet te spreken over de gang van zaken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen in Mona Keijzer is "geknakt", zei BBB'er Henk Vermeer dinsdagochtend over zijn voormalige partijgenoot die zich een dag eerder had afgesplitst. Keijzer sprak tegenover De Telegraaf van een "grote vertrouwensbreuk" omdat niet zij, maar Vermeer is aangewezen als opvolger van de terugtredende partijleider Caroline van der Plas. Volgens Vermeer had Keijzer zonder toestemming van BBB "meerdere" gesprekken met PVV-afsplitser Gidi Markuszower.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpak van de armoede door het nieuwe kabinet zal beter moeten, aldus premier Rob Jetten. Uit een doorrekening van het regeerakkoord door het Centraal Planbureau (CPB) bleek dat het beleid van D66, VVD en CDA zal leiden tot meer armoede.
17 uur geledenDEN HAAG/WASHINGTON (ANP) - Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft maandag kort na zijn aantreden gesproken met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio. Dat meldde een woordvoerder van de Amerikaanse bewindsman.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft al enkele uren na zijn aantreden gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Jetten verzekerde Zelensky dat Nederland Oekraïne onverminderd blijft steunen.
18 uur geleden