VVD en NSC willen boycot van EU-vergaderingen Hongarije
DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen VVD en NSC willen dat ook het kabinet vergaderingen boycot die roulerend EU-voorzitter Hongarije in eigen land organiseert. Ze scharen zich daarmee achter de ban van de Europese Commissie die boos is over de reis van de Hongaarse premier Viktor Orbán naar Rusland en China.
"Nog geen twee weken zit Hongarije in de voorzittersstoel van de EU en nu al schopt Orbán iedereen tegen de schenen", schrijft VVD-Tweede Kamerlid Thom van Campen in een bericht op X. "Goed dat de Europese Commissie de grens trekt bij zijn bezoekjes aan Poetin." Wat de VVD betreft doet het kabinet hetzelfde.
NSC-leider Pieter Omtzigt heeft over de kwestie Kamervragen gesteld aan premier Dick Schoof en minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken). Hij wil weten welke EU-lidstaten maatregelen tegen Hongarije nemen en vraagt het kabinet op te trekken met die landen en zo een "duidelijk signaal" af te geven aan Orbán.
Logo
Volgens de Europese Commissie is de Hongaarse premier zijn boekje ver te buiten gegaan met zijn reis waarbij hij sprak over een mogelijke vrede in Oekraïne. Hij had hierover eerst moeten overleggen, vindt de Commissie. Hoewel Orbán verklaarde niet namens de EU te reizen, zette hij bij berichten over de reis wel het logo van het EU-voorzitterschap.
Premier Schoof verklaarde maandag tijdens een bezoek aan Luxemburg per gelegenheid te bekijken of Nederland EU-vergaderingen gaat boycotten die Hongarije organiseert. Het kabinet heeft in het hoofdlijnenakkoord van coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB een grote mate van vrijheid gekregen als het om buitenlands beleid gaat.
De coalitiepartijen verschillen flink van mening over het Hongarije van Orbán. PVV-leider Geert Wilders steunt Orbán al vele jaren en ontmoet hem geregeld. De PVV is in het Europees Parlement ook toegetreden tot de nieuwe radicaal-rechtse fractie Patriotten voor Europa die is opgericht door Orbán.
Meer uit Politiek
Den Haag (ANP) - Voor de gloednieuwe Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen (35) is het een "ongelooflijk mooie eer" dat hij is gekozen tot voorzitter van de Tweede Kamer. De VVD'er benadrukte in een reactie dat hij wil zorgen voor een beschaafd en positief debat.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij dat VVD'er Thom van Campen de nieuwe Kamervoorzitter is. In een korte reactie zei de premierskandidaat dat zijn partij vooral hoopte dat "een van de twee Tommen zou winnen". Daarmee doelt hij op Van Campen en Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vertrekkend voorzitter van de Tweede Kamer Martin Bosma noemt het een "enorme teleurstelling" dat hij de komende kabinetsperiode niet meer de Kamervoorzitter is. "Ik was graag doorgegaan", zei hij in een reactie tegen het ANP.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD'er Thom van Campen (35) is dinsdag verkozen tot de nieuwe Tweede Kamervoorzitter. Hij kreeg in de derde stemmingsronde 79 stemmen. Zijn concurrent en zittend Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV, 61) bleef steken op 69.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) wordt geen voorzitter van de Tweede Kamer. Hij moest het in de tweede ronde afleggen tegen Thom van Campen (VVD) en Martin Bosma (PVV).
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De onderhandelende partijen D66 en CDA spreken woensdag met experts over stikstof, landbouw en natuur. Rob Jetten (D66), Henri Bontenbal (CDA), hun secondanten en informateur Sybrand Buma (CDA) praten eerst met twee landbouworganisaties en het Interprovinciaal Overleg (IPO), daarna met twee natuurorganisaties en als derde met specialisten van het Planbureau voor de Leefomgeving en de universiteiten van Utrecht en Wageningen. De dag wordt afgesloten met een gesprek met een afvaardiging van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De term 'omvolking' is geen verboden woord in de Tweede Kamer. Dat zei zittend Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV) in zijn speech voorafgaand aan de verkiezing voor een nieuwe Tweede Kamervoorzitter. Hij reageerde daarmee op een opmerking van Kamerlid Ralf Dekker (FVD), die zei teleurgesteld te zijn omdat Bosma als Kamervoorzitter woorden als remigratie en omvolking zou hebben verboden.
4 uur geleden