VVD en FNP in Friesland staan open voor gesprek met BBB
LEEUWARDEN (ANP) - De VVD in Friesland staat open voor een gesprek met de BoerBurgerBeweging (BBB) over de formatie. Ook de Fryske Nasjonale Partij (FNP) zegt te willen praten.
De partijen deden niet mee aan de onderhandelingen, maar na het mislukken van de coalitie tussen de BBB, CDA, ChristenUnie en PvdA moet er een nieuwe oplossing komen. De PvdA zei dinsdagochtend uit de onderhandelingen te stappen.
Fractievoorzitter en momenteel nog gedeputeerde Avine Fokkens zegt dat de VVD zich niet gaat opdringen. "Ons past op dit moment bescheidenheid." De partij heeft drie zetels in de Provinciale Staten, een minder dan voor de verkiezingen. "Het is aan de BBB of ze willen praten, maar de koffie staat klaar."
Eigen wensen
Fractievoorzitter van de FNP Sijbe Knol wil wel in gesprek, maar zegt zich niet zomaar overal bij aan te sluiten. "Wij stappen niet tegen elke prijs in, wij hebben onze eigen wensen." Het is volgens zowel Fokkens als Knol belangrijk dat er een nieuw college komt "want Friesland moet wel bestuurd worden", aldus Knol. De FNP heeft vier zetels.
BBB heeft veertien zetels in de Provinciale Staten, CDA heeft er vier, CU twee en met de vier zetels van PvdA hadden de partijen een meerderheid van 25 van de 43 zetels gehad. Zowel VVD als FNP zou BBB, CDA en CU aan een krappe meerderheid kunnen helpen.
Cruciale besluiten
GroenLinks stelt dat het "het ontdekken van onoverbrugbare verschillen" tussen BBB en PvdA niet zo lang had hoeven duren als aan het begin verkennende gesprekken waren gevoerd over de inhoud. "Dat is precies waar GroenLinks voor pleitte direct na de verkiezingen", zegt fractievoorzitter Charda Kuipers. "En dat terwijl de provincie verdere vertraging op de grote uitdagingen van deze tijd helemaal niet kan verdragen. We lopen achter bij onder meer natuurherstel, het op orde brengen van de waterhuishouding, energie- en klimaatmaatregelen en de sociale opgaven."
Kuipers zegt dat er snel een debat moet komen over de zaken waarop Friesland zich de komende jaren zou moeten richten. "GroenLinks wil graag de cruciale besluiten nemen om Friesland nu en in de toekomst leefbaar te houden."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt dit jaar 2 miljoen euro extra uit voor het opsporen van Oekraïense kinderen die zijn meegenomen naar Rusland. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de VN en wordt volgens staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) ook gebruikt om psychosociale hulp te geven.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof is er "altijd wel van uitgegaan" dat zijn kabinet op een moment zou vallen, zei de demissionair premier na zijn laatste ministerraad. "Omdat je weet dat het ingewikkeld is en in de traditie van Nederland kabinetten eigenlijk zelden de hele rit uitzitten." Hij zegt dat hij weinig spijt heeft en dat hij weer ja zou zeggen als hem werd gevraagd premier te worden.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Blijf thuis als je verkouden bent, roept demissionair minister Jan Anthonie Bruijn van Volksgezondheid op. "Ga in dat geval zelfs niet naar carnaval. Ik begrijp dat dit wel veel gevraagd is. Maar als je ziek bent, ga ook niet hossen op straat, want je maakt iedereen om je heen ziek."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-ministers Sophie Hermans en Vincent Karremans vinden het goed dat de aanstaande premier een partij achter zich heeft. Het experiment van het huidige kabinet met een partijloze premier was lastig voor Dick Schoof, zei Karremans (Economische Zaken).
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De beloning van sommige politici mag best wat hoger, vindt demissionair minister Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB). Hij vindt bijvoorbeeld dat de beloning van bestuursleden van waterschappen "best wel wat omhoog" kan, maar vindt zijn eigen salaris "uitstekend". Daarmee reageert hij op een rapport waarin het Adviescollege Rechtspositie Politieke Ambtsdragers (Arpa) ervoor pleit de salarissen van politici flink te verhogen.
2 dagen geledenRIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.
3 dagen geleden