Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VVD en FNP in Friesland staan open voor gesprek met BBB

VVD en FNP in Friesland staan open voor gesprek met BBB

LEEUWARDEN (ANP) - De VVD in Friesland staat open voor een gesprek met de BoerBurgerBeweging (BBB) over de formatie. Ook de Fryske Nasjonale Partij (FNP) zegt te willen praten.

De partijen deden niet mee aan de onderhandelingen, maar na het mislukken van de coalitie tussen de BBB, CDA, ChristenUnie en PvdA moet er een nieuwe oplossing komen. De PvdA zei dinsdagochtend uit de onderhandelingen te stappen.

Fractievoorzitter en momenteel nog gedeputeerde Avine Fokkens zegt dat de VVD zich niet gaat opdringen. "Ons past op dit moment bescheidenheid." De partij heeft drie zetels in de Provinciale Staten, een minder dan voor de verkiezingen. "Het is aan de BBB of ze willen praten, maar de koffie staat klaar."

Eigen wensen

Fractievoorzitter van de FNP Sijbe Knol wil wel in gesprek, maar zegt zich niet zomaar overal bij aan te sluiten. "Wij stappen niet tegen elke prijs in, wij hebben onze eigen wensen." Het is volgens zowel Fokkens als Knol belangrijk dat er een nieuw college komt "want Friesland moet wel bestuurd worden", aldus Knol. De FNP heeft vier zetels.

BBB heeft veertien zetels in de Provinciale Staten, CDA heeft er vier, CU twee en met de vier zetels van PvdA hadden de partijen een meerderheid van 25 van de 43 zetels gehad. Zowel VVD als FNP zou BBB, CDA en CU aan een krappe meerderheid kunnen helpen.

Cruciale besluiten

GroenLinks stelt dat het "het ontdekken van onoverbrugbare verschillen" tussen BBB en PvdA niet zo lang had hoeven duren als aan het begin verkennende gesprekken waren gevoerd over de inhoud. "Dat is precies waar GroenLinks voor pleitte direct na de verkiezingen", zegt fractievoorzitter Charda Kuipers. "En dat terwijl de provincie verdere vertraging op de grote uitdagingen van deze tijd helemaal niet kan verdragen. We lopen achter bij onder meer natuurherstel, het op orde brengen van de waterhuishouding, energie- en klimaatmaatregelen en de sociale opgaven."

Kuipers zegt dat er snel een debat moet komen over de zaken waarop Friesland zich de komende jaren zou moeten richten. "GroenLinks wil graag de cruciale besluiten nemen om Friesland nu en in de toekomst leefbaar te houden."

Meer uit Politiek

Debat over normaliseren van geweld uitgesteld om late begintijd

DEN HAAG (ANP) - Het debat over het normaliseren van geweld in de politiek en samenleving in de Tweede Kamer is uitgesteld, omdat het te laat zou beginnen. Een debat over overlastgevende asielzoekers was nog bezig, terwijl het debat over het normaliseren van geweld al zou beginnen.

11 uur geleden
Van Weel vindt veroordeling Weski 'schokkend'

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel vindt het "schokkend" dat bewezen is dat strafrechtadvocaat Inez Weski als boodschapper fungeerde voor haar cliënt Ridouan Taghi. Zij speelde berichten van de topcrimineel door naar anderen in zijn criminele netwerk. De rechtbank acht bewezen dat zij "een actieve rol" had in de bende van Taghi, maar de ex-advocaat hoeft onder meer vanwege haar broze gezondheid en fouten in het proces niet meer terug de cel in.

15 uur geleden
PVV toch tegen maatregelen voor alleen fatbikes: 'kan niet'

DEN HAAG (ANP) - De PVV ziet maatregelen die alleen tegen fatbikes zijn gericht toch niet zitten. "Wij zijn binnen de fractie tot elkaar gekomen en hebben moeten concluderen dat het vrijwel een onmogelijke opgave is", zei PVV-Kamerlid Erwin Prickaertz in een debat over verkeersveiligheid. Hij pleitte voor een minimumleeftijd van 14 jaar voor het besturen van e-bikes in het algemeen en een helmplicht tot 18 jaar.

15 uur geleden
Aantal aangiftes tegen Kamerlid Markuszower opgelopen naar 20

AMSTERDAM (ANP) - Er zijn inmiddels twintig aangiftes binnengekomen tegen Tweede Kamerlid Gidi Markuszower om zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers, melden de politie en het Openbaar Ministerie (OM). Die spreken de verwachting uit dat dit aantal de komende dagen verder oploopt "omdat diverse personen al een afspraak bij de politie hebben gemaakt om aangifte te doen".

17 uur geleden
Organisaties: alleen de toon over Israël is bij kabinet anders

DEN HAAG (ANP) - Vijf organisaties spraken donderdag met premier Rob Jetten over Israël en de situatie in Gaza, de Westelijke Jordaanoever en Libanon. "De toon van het kabinet is anders. Er is meer begrip, maar met begrip verander je de situatie niet", concludeerde Rolien Sasse van PAX. Ze willen dat het kabinet snel met sancties komt.

17 uur geleden
Asielminister: gemeenten verplichten tot spoedopvang kan niet

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft niet de bevoegdheid om een "juridisch dwingende maatregel" te nemen waardoor een gemeente noodopvangplekken voor asielzoekers moet regelen. Dat zei hij donderdagochtend naar aanleiding van het bericht dat het aanmeldcentrum in Ter Apel woensdagavond niet iedereen een slaapplek kon bieden.

18 uur geleden
Binnenhof al bij voorbaat te klein voor alle organisaties

DEN HAAG (ANP) - Nog voordat de verbouwing van het Binnenhof klaar is, is het complex te klein voor alle organisaties die erin moeten. Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) zei in een debat met de Tweede Kamer: "De Tweede Kamer is gegroeid, de Eerste Kamer is gegroeid, de Raad van State is gegroeid, alles is gegroeid. Dus het gaat niet passen, tenzij we in afgeslankte vorm teruggaan."

1 dag geleden