Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VVD en FNP in Friesland staan open voor gesprek met BBB

VVD en FNP in Friesland staan open voor gesprek met BBB

LEEUWARDEN (ANP) - De VVD in Friesland staat open voor een gesprek met de BoerBurgerBeweging (BBB) over de formatie. Ook de Fryske Nasjonale Partij (FNP) zegt te willen praten.

De partijen deden niet mee aan de onderhandelingen, maar na het mislukken van de coalitie tussen de BBB, CDA, ChristenUnie en PvdA moet er een nieuwe oplossing komen. De PvdA zei dinsdagochtend uit de onderhandelingen te stappen.

Fractievoorzitter en momenteel nog gedeputeerde Avine Fokkens zegt dat de VVD zich niet gaat opdringen. "Ons past op dit moment bescheidenheid." De partij heeft drie zetels in de Provinciale Staten, een minder dan voor de verkiezingen. "Het is aan de BBB of ze willen praten, maar de koffie staat klaar."

Eigen wensen

Fractievoorzitter van de FNP Sijbe Knol wil wel in gesprek, maar zegt zich niet zomaar overal bij aan te sluiten. "Wij stappen niet tegen elke prijs in, wij hebben onze eigen wensen." Het is volgens zowel Fokkens als Knol belangrijk dat er een nieuw college komt "want Friesland moet wel bestuurd worden", aldus Knol. De FNP heeft vier zetels.

BBB heeft veertien zetels in de Provinciale Staten, CDA heeft er vier, CU twee en met de vier zetels van PvdA hadden de partijen een meerderheid van 25 van de 43 zetels gehad. Zowel VVD als FNP zou BBB, CDA en CU aan een krappe meerderheid kunnen helpen.

Cruciale besluiten

GroenLinks stelt dat het "het ontdekken van onoverbrugbare verschillen" tussen BBB en PvdA niet zo lang had hoeven duren als aan het begin verkennende gesprekken waren gevoerd over de inhoud. "Dat is precies waar GroenLinks voor pleitte direct na de verkiezingen", zegt fractievoorzitter Charda Kuipers. "En dat terwijl de provincie verdere vertraging op de grote uitdagingen van deze tijd helemaal niet kan verdragen. We lopen achter bij onder meer natuurherstel, het op orde brengen van de waterhuishouding, energie- en klimaatmaatregelen en de sociale opgaven."

Kuipers zegt dat er snel een debat moet komen over de zaken waarop Friesland zich de komende jaren zou moeten richten. "GroenLinks wil graag de cruciale besluiten nemen om Friesland nu en in de toekomst leefbaar te houden."

Meer uit Politiek

Binnenhof al bij voorbaat te klein voor alle organisaties

DEN HAAG (ANP) - Nog voordat de verbouwing van het Binnenhof klaar is, is het complex te klein voor alle organisaties die erin moeten. Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) zei in een debat met de Tweede Kamer: "De Tweede Kamer is gegroeid, de Eerste Kamer is gegroeid, de Raad van State is gegroeid, alles is gegroeid. Dus het gaat niet passen, tenzij we in afgeslankte vorm teruggaan."

16 uur geleden
Commissaris Groningen wil snel actie kabinet in 'opvangcrisis'

GRONINGEN (ANP) - Commissaris van de Koning in Groningen René Paas vindt dat het kabinet "een crisissituatie zou moeten uitroepen" om de opvang van asielzoekers met spoed te kunnen regelen in de gemeenten. Volgens hem vragen de provincies dit "tot nu toe vergeefs". Paas zei woensdag tijdens een vragenuurtje in de Provinciale Staten "dat de situatie nu alle trekken vertoont van een crisis. Daar is de aarzeling bij de Staat te groot".

16 uur geleden
Van den Brink noemt situatie opvang Ter Apel 'teleurstellend'

DEN HAAG (ANP) - Het is teleurstellend dat niet alle asielzoekers in Ter Apel kunnen worden opgevangen, vindt asielminister Bart van den Brink. De CDA-minister weet niet waar de mensen voor wie geen plek is kunnen blijven. Het kan zijn dat zij buiten in het gras voor de opvanglocatie moeten slapen, zei Van den Brink.

18 uur geleden
Rekenkamer: controle op bestrijdingsmiddelen schiet tekort

DEN HAAG (ANP) - De controle van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw schiet tekort, ziet de Algemene Rekenkamer. Zeven van de veertien belangrijkste regels voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zijn moeilijk te controleren door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Dat noemt de controleur van de overheid zorgelijk.

18 uur geleden
Rekenkamer bezorgd over steeds langere wachtrij asielaanvragen

DEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor asielaanvragen zijn de afgelopen jaren steeds langer geworden en lopen mogelijk verder op als het Europese migratiepact binnenkort van kracht wordt, meldt de Rekenkamer in het jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Asielzoekers die niet uit een veilig land komen en ook niet in een ander Europees land asiel hebben aangevraagd, moeten inmiddels gemiddeld 67 weken wachten. Daardoor wordt ook de screening op terrorisme veel later uitgevoerd dan afgesproken.

18 uur geleden
Rekenkamer: belastingbetaler krijgt (weer) geen waar voor geld

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet belooft nog altijd meer dan het kan waarmaken. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in zijn jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Doelen voor de korte termijn worden niet gehaald, doelen voor de lange termijn verdwijnen uit zicht. Dat komt doordat in de bedrijfsvoering "de basis niet op orde is", aldus de controleur van de rijksoverheid.

18 uur geleden
Heinen wil gesprek Defensie en Rekenkamer over aanbesteding

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) wil dat Defensie en de Algemene Rekenkamer met elkaar in gesprek gaan over de aanbestedingen. "Ik zet ze beide in een hok, ga erbij zitten en dan gaan we het oplossen", aldus Heinen. "Ik wil dit volgend jaar niet nog een keer horen."

19 uur geleden