Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VVD en CDA willen bezuinigen op onderwijs

VVD en CDA willen bezuinigen op onderwijs

DEN HAAG (ANP) - VVD en CDA willen honderden miljoenen gaan bezuinigen op onderwijs, blijkt uit het rapport waarin de verkiezingsprogramma's zijn doorgerekend door het Centraal Planbureau (CPB). De andere zes partijen die zijn bekeken door de cijferaars bezuinigen per saldo niet op onderwijs en steken hier in de meeste gevallen zelfs meer geld in.

In 2028 wil de VVD jaarlijks 1,3 miljard euro minder uitgeven aan onderwijs dan nu het geval is. Het CDA houdt het op een bezuiniging van 1 miljard euro. Volt wil juist 5,6 miljard euro investeren, het meest van alle onderzochte partijen. Ook D66, GroenLinks-PvdA en JA21 zijn van plan om per saldo meer geld naar de klassen en collegezalen te brengen. SGP en de ChristenUnie gaan niet bezuinigingen, maar willen niet of maar een beetje investeren.

Een van de belangrijkste bezuinigingsposten voor CDA en VVD is het Fonds voor Onderzoek en Wetenschap dat is opgericht door het huidige demissionaire kabinet-Rutte. Dit willen de partijen opheffen en daarmee besparen zij allebei 500 miljoen euro. Ook willen ze, net als CU en SGP, besparen op internationale studenten. Ze willen deze groep afschrikken door bacheloropleidingen Nederlandstalig te maken.

Studenten

Veel partijen willen aanpassingen in het leefgeld voor studenten. Alleen VVD, CDA en JA21 hebben geen plannen om te bezuinigen of uitgaven te doen op dit thema. Zo willen D66, GroenLinks-PvdA en Volt dat de basisbeurs voor uitwonende studenten omhoog gaat. Hoewel Volt hier 700 miljoen euro in investeert, bespaart de pan-Europese partij 600 miljoen door de basisbeurs voor thuiswonenden af te schaffen.

Daarnaast willen D66 en Volt de aanvullende beurs in het mbo gelijktrekken met die in het hoger onderwijs. Studenten die vielen onder het leenstelsel moeten minder rente betalen, vinden D66 en GroenLinks-PvdA. Volt wil deze studenten compenseren en geeft daar verspreid over meerdere jaren zelfs 6 miljard euro aan uit. Ook GroenLinks-PvdA wil compensatie voor deze groep.

Docenten

JA21 wil 500 miljoen euro investeren in betere salarissen voor docenten, GroenLinks-PvdA trekt daar 200 miljoen voor uit. D66 wil 300 miljoen euro uitgeven om de lonen van docenten op basis- en middelbare scholen te verhogen en investeert nog eens 200 miljoen in de salarissen van docenten in het mbo.

Lang niet alle partijen hebben hun partijprogramma laten doorrekenen. Nieuw Sociaal Contract van Pieter Omtzigt, de PVV en de BoerBurgerBeweging hebben CPB bijvoorbeeld bedankt voor het aanbod.

Meer uit Politiek

Geen nieuwe medische evacuatie uit Gaza, wel extra geld voor hulp

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat niet opnieuw kinderen uit Gaza evacueren voor medische hulp in Nederland. Daartoe is besloten na advies van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Wel maakt minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) 12 miljoen euro vrij voor medische hulp aan Gaza en omliggende landen.

12 uur geleden
Vertraging dreigt bij toeslagenherstel, Palmen grijpt weer in

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) moet opnieuw ingrijpen in de hersteloperatie voor slachtoffers van het schandaal rond de kinderopvangtoeslag. Anders dreigt de doelstelling van het kabinet om alle gedupeerden met recht op extra compensatie eind volgend jaar een voorstel te hebben gedaan, niet te worden gehaald. Dat schrijft de partijloze bewindsvrouw aan de Tweede Kamer.

12 uur geleden
Jetten: grote herschikking troepen nodig bij vertrek Amerikanen

DEN HAAG (ANP) - Een mogelijk vertrek van tienduizenden Amerikaanse militairen uit Europa zou een "grotere herschikking" van de troepen op het continent vragen, denkt premier Rob Jetten. Bij de Amerikaanse regering zou opnieuw een plan op tafel liggen om tot 25.000 manschappen uit Europa weg te halen.

13 uur geleden
Brabant schort voorlopig besluit over intrekken vergunningen op

DEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant neemt meer tijd om een besluit te nemen over het mogelijke intrekken van de vergunning van vijf pluimveebedrijven. De provincie wilde uiterlijk 1 oktober een ontwerpbesluit publiceren, maar stelt dat uit. Er wordt gesproken met de betrokken ondernemers en er is echt meer tijd nodig, aldus gedeputeerde Saskia Boelema (vergunningen).

13 uur geleden
Kabinet wil pas later verder praten met BBB na wantrouwenmotie

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil nu niet verder praten met de BBB over steun voor de begroting, omdat de partij een motie van wantrouwen tegen het kabinet steunde. Eerst worden andere partijen uitgenodigd voor gesprekken, zei premier Rob Jetten op zijn wekelijkse persconferentie.

14 uur geleden
Yeşilgöz hoopt dat BBB na motie van wantrouwen wel aan tafel komt

DEN HAAG (ANP) - Vicepremier Dilan Yeşilgöz (VVD) hoopt dat de BBB wel nog aan tafel komt nadat de partij donderdag een motie van wantrouwen tegen het kabinet steunde. Ze vond de steun "verrassend". Tegelijkertijd was Yeşilgöz "blij" dat ze gehoord meent te hebben dat BBB-leider Henk Vermeer alsnog wil onderhandelen over de kabinetsplannen.

15 uur geleden
Schilderij Van Goyen terug naar erfgenaam Goudstikker na verzoek

DEN HAAG (ANP) - Een schilderij van kunstschilder Jan van Goyen dat in het Mauritshuis in Den Haag hangt, wordt teruggegeven aan de erfgenaam of erfgenamen van de Joodse kunsthandelaar Jacques Goudstikker. Dat besluit heeft de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap genomen, meldt de Restitutiecommissie. Deze commissie adviseerde teruggave, zo werd vrijdag bekendgemaakt. Het gaat om het doek Vissers aan de oevers van een plas.

16 uur geleden