Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VVD en CDA: snel stikstofgeld naar provincies, desnoods voorschot

VVD en CDA: snel stikstofgeld naar provincies, desnoods voorschot

DEN HAAG (ANP) - VVD en CDA willen dat het kabinet snel geld overmaakt naar provincies, zodat zij aan het werk kunnen om de stikstofuitstoot te verminderen. Als het aan beide coalitiepartijen ligt, moet er desnoods een voorschot richting de provinciehuizen gaan, zeiden fractievoorzitters Sophie Hermans (VVD) en Pieter Heerma (CDA) tijdens het debat over de verkiezingsuitslag.

Het kabinet kondigde al eerder aan honderden miljoenen euro's versneld uit te trekken voor het stikstofbeleid. Er is 750 miljoen euro vrijgemaakt voor PAS-melders (boeren die buiten hun schuld geen vergunning hebben) en voor plannen waar de provincies zelf mee kwamen. In totaal is voor de hervorming van de landbouw de komende jaren 24 miljard euro beschikbaar in een transitiefonds.

"Waarom is dat geld, de 750 miljoen die in de zomer is afgesproken, nog niet overgemaakt; wat gebeurt daar?", vroeg Hermans aan het kabinet. Ook moet geld uit het stikstoffonds volgens haar zo snel mogelijk naar de provincies. "Hoe zorgen we ervoor dat geld uit het transitiefonds, desnoods in de vorm van een voorschot, alvast naar die provincies kan, zodat ze morgen hetgeen kunnen doen waarmee ze overmorgen stikstof kunnen reduceren?"

Begrotingsregels

Ook CDA-leider Pieter Heerma riep het kabinet op de provincies snel financieel tegemoet te komen. "De meeste provincies willen vandaag beginnen. Kan de minister-president toezeggen dat ze nu al geld krijgen. Noem het een voorschot om direct te kunnen starten met het reduceren van stikstof in de praktijk."

Het ministerie van Landbouw (LNV) laat weten dat er al aanvragen zijn gedaan door provincies en er ook al geld is uitgekeerd. Om hoeveel geld het gaat, kon een woordvoerder nog niet zeggen. Volgens het ministerie kost het tijd om een aanvraag te beoordelen, omdat helder moet worden of de plannen effectief zijn. Ook is het kabinet gehouden aan begrotingsregels voor deze regeling, aldus LNV.

Meer uit Politiek

Sybrand Buma wordt informateur namens CDA

DEN HAAG (ANP) - Voormalig CDA-leider Sybrand Buma wordt informateur naast Hans Wijers, die D66 zal voordragen. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws en BNR. Buma is momenteel burgemeester van Leeuwarden. Hij zal de gesprekken met beide partijen gaan leiden de komende drie weken.

10 uur geleden
D66 gaat Hans Wijers aanwijzen als informateur

DEN HAAG (ANP) - D66 wil Hans Wijers aanwijzen als een van de nieuwe informateurs, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS. Wijers was eerder minister van Economische Zaken in het kabinet-Kok I, president-commissaris van ING en topman van Akzo Nobel. Eerder meldden ingewijden al dat CDA en D66 twee informateurs zullen aanwijzen die de onderhandelingen tussen de twee partijen over een aanzet voor een coalitieakkoord zullen begeleiden.

11 uur geleden
D66 en CDA willen twee informateurs voordragen

DEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA willen donderdag na het debat over de kabinetsformatie twee informateurs voordragen, van elke partij één. Dat stellen Haagse bronnen rondom de formatie. Namen zijn nog niet bekend.

11 uur geleden
Nieuwe leden Tweede Kamer leggen eed of belofte af

DEN HAAG (ANP) - De Kamerleden die op 29 oktober zijn verkozen, zijn woensdag beëdigd in de Tweede Kamer ten overstaan van tijdelijk voorzitter Martin Bosma. De Kamerleden legden een voor een de verklaring of de belofte af, nadat de griffier hun naam noemde. Dat mocht in het Nederlands of in het Fries.

14 uur geleden
Daling aantal nieuwe studenten baart onderwijsminister zorgen

DEN HAAG (ANP) - De daling van het aantal studenten dat een studie is begonnen aan een hogeschool of universiteit baart ook demissionair onderwijsminister Gouke Moes zorgen. "Om onze samenleving draaiende te houden, is het cruciaal dat er voldoende goed opgeleide (vak)mensen in de essentiële sectoren zijn", laat de BBB-bewindsman via een woordvoerder weten.

18 uur geleden
Koolmees: Eerste Kamer is belangrijk voor een nieuwe coalitie

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer is belangrijk voor een nieuwe coalitie, schrijft verkenner Wouter Koolmees (D66) in zijn verslag. Hij ziet dat partijen "ambitieuze plannen" hebben waarvoor "grote wetswijzigingen" moeten worden gedaan. Bovendien maken beoogde investeringen, bijvoorbeeld in defensie, het nodig om te bezuinigen. Dat alles lukt volgens de verkenner alleen als in de Eerste Kamer meerderheden worden gevonden voor die plannen.

1 dag geleden
Klaver: verstandig dat D66 en CDA voortouw nemen in formatie

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver noemt het advies van verkenner Wouter Koolmees om CDA en D66 het voortouw te laten nemen "verstandig". De fractieleider van GroenLinks-PvdA "vertrouwt erop dat het Jetten en Bontenbal lukt inhoudelijk een goede stap vooruit te zetten". Dat schrijft hij op X na het verschijnen van het verslag van de D66-verkenner.

1 dag geleden