VVD, D66, CDA en SGP willen meer duidelijkheid met eigen zzp-wet
DEN HAAG (ANP) - De partijen VVD, D66, CDA en SGP komen zelf met een wet die zzp'ers meer duidelijkheid moet verschaffen. Hiermee willen ze een einde maken aan de verwarring die is ontstaan over wanneer er sprake is van schijnzelfstandigheid. Sinds dit jaar worden regels daartegen gehandhaafd, met boetes als gevolg. Bedrijven zijn daardoor huiverig om zzp'ers in te huren.
De indieners willen dat een aparte commissie helpt bij het bepalen of iemand echt zelfstandige zonder personeel (zzp'er) is, of eigenlijk verkapt in dienst is. De zzp'er moet meerdere opdrachten hebben, uit vrije wil als zelfstandige werken en in grote mate zelf gaan over eigen werktijden. Een dergelijke commissie bestaat al in België.
Verder benadrukken de partijen dat er nog steeds een gelijk speelveld moet bestaan tussen zelfstandigen en werknemers in loondienst: zzp'ers moeten zich verzekeren tegen arbeidsongeschiktheid en betalen voor hun pensioen.
Rechtsvermoeden
Ook minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken, NSC) wil duidelijker vastleggen in de wet wanneer er wel of niet sprake is van een echte zelfstandige. Maar de vier partijen zijn niet overtuigd dat Van Hijums wet de huidige situatie zal verbeteren. Volgens hen kijkt de wet van de minister nog te veel naar in hoeverre de werkzaamheden van de zzp'er lijken op die van reguliere werknemers. De vier indieners willen meer kijken naar de afspraken die opdrachtgever en zzp'er hierover met elkaar maken. Door helder te toetsen of iemand wel echt zzp'er is, wordt schijnzelfstandigheid voorkomen, is het idee.
De vier partijen en Van Hijum vinden elkaar wel in het zogeheten 'rechtsvermoeden'. Dat houdt in dat een zelfstandige makkelijker werknemersrechten kan claimen als diegene minder verdient dan 33 euro per uur. Thierry Aartsen (VVD) denkt dat de wet meer autonomie geeft aan zelfstandigen. Volgens Hans Vijlbrief (D66) toont de "brede samenwerking" tussen de vier partijen het belang aan om iets aan de zzp-problematiek te doen. Ook Inge van Dijk (CDA) en André Flach (SGP) verwachten meer duidelijkheid dankzij deze wet.
De Kamer debatteert donderdagmiddag over de kwestie met Van Hijum.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag zou toch weer met D66 moeten onderhandelen over een coalitie in de hofstad. Dat adviseert Ahmed Aboutaleb dinsdag in zijn eindverslag als verkenner.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vernielingen aan het gemeentehuis in Loosdrecht zijn "onacceptabel", vindt minister van Binnenlandse Zaken Pieter Heerma (CDA). "Publieke gebouwen zijn van ons allemaal, en daar blijf je van af. Burgemeesters, wethouders en raadsleden moeten hun werk veilig en zonder intimidatie kunnen doen."
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep lokale partijen maakt formeel bezwaar tegen Progressief Nederland (PRO), de nieuwe naam van GroenLinks-PvdA. ProVeenendaal heeft samen met acht andere partijen een beroepschrift ingediend bij de Raad van State tegen de goedkeuring van de naamsverandering door de Kiesraad. Ze vinden de naam van de landelijke fusiepartij verwarrend.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD en JA21 gaan door met hun wetsvoorstel om taakstraffen bij geweld tegen hulpverleners te verbieden, bevestigt JA21-leider Joost Eerdmans na berichtgeving door De Telegraaf. Ondanks stevige kritiek van de Raad van State passen de twee partijen het voorstel inhoudelijk niet aan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.
3 dagen geledenNICOSIA (ANP) - Het is voor alle EU-leiders "heel helder dat Spanje gewoon volwaardig lid is van de NAVO. En dat blijft ook zo", zei premier Rob Jetten vrijdag na de EU-top in Cyprus. In uitgelekte Amerikaanse plannen staat dat de VS dwarse NAVO-bondgenoten wil straffen, door hen bijvoorbeeld te schorsen. In die mails wordt Spanje genoemd.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt ondanks een verzoek uit de Tweede Kamer geen maatregelen om te voorkomen dat vechthonden naar Israël worden geëxporteerd. Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (Handel, D66) schrijven dat zij het "zeer onwenselijk" vinden dat Israël Nederlandse vechthonden "onrechtmatig" inzet tegen Palestijnen. Maar voor een exportstop is volgens hen in de EU geen draagvlak en een nationaal verbod zou niet uitvoerbaar zijn.
4 dagen geleden