VVD blijft grootste partij ondanks toeslagenaffaire
DEN HAAG (ANP) - De VVD blijft met 42 virtuele zetels de grootste partij in Nederland, ondanks de val van het kabinet-Rutte door de toeslagenaffaire. De PvdA wint twee zetels, omdat veel kiezers vertrouwen hebben in de nieuwe lijsttrekker Lilianne Ploumen, en zou nu op twaalf zetels uitkomen, zo blijkt uit de meest recente peiling van Kantar.
De PVV van Geert Wilders zakt verder weg ten opzichte van het begin van deze maand, aldus de onderzoekers. Een deel van de kiezers die in 2017 PVV stemden, weet nu niet op welke partij ze moeten stemmen. Het aandeel mensen dat het nog niet weet is ook iets gegroeid naar ongeveer een derde van het totaal aantal kiezers.
Meer dan zes op de tien Nederlanders (62 procent) vindt het terecht dat het kabinet is afgetreden wegens de toeslagenaffaire, aldus Kantar. Dat gevoel overheerst met name onder kiezers van de linkse partijen SP, GroenLinks en PvdA, maar ook kiezers van D66 en PVV denken zo. Ongeveer de helft van alle stemmers op SP en PVV acht minister-president Mark Rutte geheel verantwoordelijk voor de affaire. Van het gehele electoraat houdt 84 procent Rutte tenminste een beetje verantwoordelijk, maar zij wijten de affaire ook aan het bureaucratische systeem in Nederland.
Aan het onderzoek hebben 1203 Nederlanders van 18 jaar en ouder deelgenomen. Zij zijn steekproefsgewijs geselecteerd. Er is gepeild van 23 tot en met 26 januari.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - Het zou "slecht doordacht" zijn als het kabinet de regels rond huren versoepelt, waardoor de huurprijzen harder kunnen stijgen. Dat zegt de Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting Zita Pels (GroenLinks).
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet treft voorbereidingen voor dreigende tekorten aan fossiele brandstoffen. Daarvoor treedt fase 1 van het Landelijk Crisisplan Olie (LCP-O) in werking. Dat bevestigen ingewijden na een bericht van De Telegraaf. Aanleiding daarvoor zijn de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Van acute tekorten is nog geen sprake, van beperkende maatregelen evenmin.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een subsidie in het leven roepen om mensen met een laag inkomen of middeninkomen te helpen bij de aanschaf van een elektrische auto, bevestigen bronnen na berichtgeving door RTL Nieuws. Daarvoor zouden zij dan hun brandstofauto moeten inruilen. Er zou 50 miljoen euro voor worden uitgetrokken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) wil dat Lelystad Airport in oktober 2027 opengaat voor burgerluchtvaart. Het vliegveld heeft nog geen natuurvergunning, maar de VVD-minister werkt "parallel" aan de andere zaken die nog moeten worden geregeld voordat vakantievluchten vanuit Flevoland kunnen beginnen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het tempo van de voorbereidingen voor de missie in de Straat van Hormuz moet omhoog. Dan kunnen de landen direct aan de slag zodra er een permanent staakt-het-vuren is, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Eerder op de middag was hij bij een videoconferentie van de bijna vijftig landen die zich hebben aangesloten bij de internationale coalitie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het zou een "gemiste kans" zijn als de twee strenge asielwetten komende dinsdag worden weggestemd in de Eerste Kamer, vindt Rob Jetten. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie zei de minister-president dat de wetten "de snelste weg zijn" om het aantal asielzoekers omlaag te krijgen, zoals zijn kabinet beoogt. Dat terwijl zijn eigen partij D66 neigt naar een tegenstem.
1 dag geleden