Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VVD bepleit zorgvuldigheid bij terughalen Afghanen

VVD bepleit zorgvuldigheid bij terughalen Afghanen

DEN HAAG (ANP) - De VVD vindt dat het kabinet moet proberen "zorgvuldig" te beoordelen of de mensen die uit Afghanistan worden teruggehaald geen bedreiging in Nederland kunnen vormen. Dat zei Kamerlid Jeroen van Wijngaarden tijdens het Kamerdebat over de crisis. Dat is wat hem betreft niet in strijd met het beschermen van mensen die in "groot gevaar" zijn door hun werk voor Nederland.

Volgens Van Wijngaarden is het een reëel risico dat zich bijvoorbeeld IS-strijders die door de Taliban zijn vrijgelaten onder de evacués mengen. Hij wil weten wat het kabinet doet om dat te voorkomen. Wat hem betreft moet de identiteit van mensen op de passagierslijsten zo goed mogelijk gecontroleerd worden, en waar mogelijk gecheckt worden of ze oorlogsmisdaden hebben begaan. Dat gebeurt ook met vluchtelingen die in Nederland aankomen, benadrukt hij: "er is expertise".

De opmerkingen kwamen Van Wijngaarden op vragen en kritiek te staan. SP'er Renske Leijten verweet hem Afghanen die in de knel zitten verdacht te maken. Laurens Dassen van Volt vroeg hem of ruimhartigheid nu niet belangrijker moet zijn dan zorgvuldigheid. En Kati Piri van de PvdA wilde weten hoe Van Wijngaarden de controles praktisch voor zich zag.

De VVD'er weersprak dat ruimhartigheid en zorgvuldigheid elkaar in de weg zitten, maar liet de precieze invulling aan het kabinet. "Hoe moeilijk dat ook is, dat snap ik, ultieme crisissituatie. Maar het kabinet moet zich daar wel voor inspannen." Hij zou het liefst zien dat iedereen die wordt geëvacueerd zo mogelijk individueel gescreend wordt.

Van Wijngaarden wilde ook van het kabinet weten in hoeverre de ontstane situatie voorkomen had kunnen worden. Hij wil weten of de inlichtingendiensten hun werk goed hebben gedaan en of er plannen lagen om mensen die in gevaar zijn het land uit te helpen.

Meer uit Binnenland

Verdachten in zaak soevereinen blijven in de cel

LEEUWARDEN (ANP) - De vijf vermeende leden van een groep soevereinen die verdacht worden van het plannen van een terroristische aanslag blijven in de cel. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden woensdag bepaald op een eerste openbare zitting. De verdachten hadden gevraagd om hun proces in vrijheid af te wachten, maar de rechter wees dat af.

3 uur geleden
Ook andere verdachten in zaak soevereinen ontkennen

LEEUWARDEN (ANP) - Twee mannen die woensdag in Leeuwarden voor de rechter stonden, ontkennen dat zij lid zijn van een groep soevereinen die terroristische aanslagen wilde plegen. Eerder op de middag stonden al drie anderen terecht in deze zaak.

4 uur geleden
Israël dreigt Qatar opnieuw aan te vallen

JERUZALEM (ANP/RTR) - Indien Israël bij de recente aanval op Doha in Qatar geen Hamasleiders heeft gedood, lukt dat een volgende keer. Dit zei de Israëlische ambassadeur in Washington, Yechiel Leiter. Dinsdag voerde Israël een luchtaanval uit op Doha om leiders van Hamas om te brengen. De politieke leiders wonen in Qatar en dat land behartigt bij internationale onderhandelingen over een bestand in de Gazastrook belangen van Hamas. Qatar blijft daarmee doorgaan.

9 uur geleden
Tientallen demonstranten bij eerste zitting tegen soevereinen

LEEUWARDEN (ANP) - Enkele tientallen mensen demonstreren woensdag voor de rechtbank in Leeuwarden. Daar is de eerste openbare zitting aanstaande tegen vijf verdachten die volgens het Openbaar Ministerie een crimineel netwerk vormen dat met geweld de democratische rechtsorde wil ondermijnen.

10 uur geleden
Gemeente: geen noodverordening nodig bij rentree Vitesse

WIJDEWORMER (ANP) - Bij de wedstrijd tussen Jong AZ en Vitesse vrijdagavond geldt vooralsnog geen noodverordening. Er zijn "geen signalen die aanleiding geven tot het instellen" van zulke maatregelen, laat de gemeente Wormerland in Noord-Holland weten.

11 uur geleden
Nadruk op EU-defensie verdeelt Nederlandse Europarlementariërs

STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs zijn verdeeld over de nadruk die de Europese Commissie legt op de noodzaak van een sterke Europese defensie. VVD, CDA, GroenLinks-PvdA en D66 steunen de extra inspanningen die voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie nodig vindt, net als extra steun aan Oekraïne. BBB is het daarmee oneens en stelt dat defensie eigenlijk geen EU-bevoegdheid is. Dat zeggen ze in reactie op de jaarlijkse toespraak van Von der Leyen die zij woensdag hield in het Europees Parlement.

11 uur geleden
Grote steden vragen aandacht voor economisch dakloze gezinnen

DEN HAAG (ANP) - Vier grote steden willen dat de Tweede Kamer dringend aandacht besteedt aan "de situatie van economisch dakloze gezinnen". Wethouders uit Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam ondertekenen een brief waarin staat dat "het onverteerbaar is dat - ondanks eerdere oproepen - het Rijk geen verantwoordelijkheid wil nemen voor deze kinderen".

13 uur geleden