Vuurwerkbranche: tweede verkoopdag druk ondanks weersvoorspelling
DRONTEN (ANP) - Het is maandag druk geweest bij winkels die vuurwerk verkopen, ondanks de harde wind die is voorspeld tijdens de jaarwisseling. Dit zegt voorzitter Leo Groeneveld van brancheorganisatie Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN) op de tweede verkoopdag.
De onlinebestellingen liggen op dit moment 16 procent hoger dan vorig jaar, meldt de voorzitter van de brancheorganisatie. Ongeveer de helft van de winkelbezoekers komt volgens hem onlinebestellingen afhalen en de andere helft komt om vuurwerk te kopen.
Vanwege de verwachte harde wind heeft onder meer de gemeente Den Haag besloten vreugdevuren maandagavond al aan te steken en zijn nieuwjaarsduiken in meerdere plaatsen afgelast. Maar op de vuurwerkverkoop heeft de weersvoorspelling "absoluut" geen invloed, aldus Groeneveld. Hij stelt dat siervuurwerk minder gevoelig is voor harde wind dan bijvoorbeeld vuurpijlen. Die zijn in Nederland verboden deze jaarwisseling, maar Nederlanders kunnen ze wel over de grens kopen.
Gezellige drukte
In de Nederlandse winkels was maandag sprake van "gezellige drukte", aldus Groeneveld. "Zaterdag hadden we al een prima dag en ook vandaag zijn er heel veel mensen geweest die hun bestelling hebben opgehaald." Zaterdag was de eerste verkoopdag, op zondag mocht geen vuurwerk worden verkocht. Veel verkopers hebben volgens hem extra aandacht besteed aan hun winkels, met bijvoorbeeld muziek en oliebollen. Hij stelt dat winkeliers de drukte goed onder controle hebben en dat zij genoeg vuurwerk op voorraad hebben.
Dinsdag, op oudejaarsdag, is de laatste verkoopdag. Ook dan verwacht hij dat veel mensen vuurwerk kopen. "Op de laatste dag gaan veel mensen naar de winkel die samen met hun buren of vrienden vuurwerk halen. Ze laten zich adviseren door de winkelier en vragen bijvoorbeeld: wat voor moois heb je voor 150 euro?", aldus Groeneveld.
Veiligheidsbril
Als de winkelverkopen goed blijven lopen, kan de totale omzet dit jaar uitkomen op 10 procent boven de verkopen van vorig jaar, verwacht hij. Toen werd zo'n 105 miljoen euro aan vuurwerk verkocht. Dinsdag verwacht hij iets te kunnen zeggen over de totale omzet dit jaar.
Verder adviseert hij mensen die vuurwerk afsteken en omstanders om rekening te houden met de verwachte harde wind. Hij raadt mensen onder meer aan om met de rug tegen de wind in te gaan staan en een veiligheidsbril op te doen.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Ziekenhuizen in de noordelijke provincies waarschuwen hun patiƫnten dat het maandagochtend heel glad kan zijn. Als ze de weg niet op willen, kunnen ze contact opnemen om een afspraak telefonisch te houden of die te laten verzetten.
8 uur geledenCREIL (ANP) - Bij een legbedrijf in het dorp Creil in Flevoland is vogelgriep vastgesteld. Om verdere verspreiding van het virus te voorkomen, worden de ongeveer 43.000 dieren op het terrein gedood door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
8 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Arriva laat zijn treinen en bussen maandag volgens planning rijden. Er zijn wel een paar aanpassingen aan de dienstregeling. Zo rijden er minder spitstreinen tussen Leeuwarden en Sneek, tussen Groningen en Warffum en tussen Arnhem Centraal en Doetinchem. Ook zijn de treinen iets korter dan gebruikelijk.
9 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - Burgemeester Erik de Groot van de Overijsselse gemeente Steenwijkerland heeft in een verklaring zijn medeleven uitgesproken met de ouders en familie van de 8-jarige jongen uit Steenwijk die zondag dood werd gevonden. "Het ergste scenario is waarheid geworden", zegt hij over het overlijden van het kind, dat sinds zaterdagavond vermist was.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam rijden de metro's, trams en bussen maandag volgens de gewone dienstregeling. Het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (GVB) laat dat zondagavond weten. In de provincie Noord-Holland geldt tussen zondag 23.00 uur en maandag 04.00 uur code oranje voor gladheid.
9 uur geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis gaat er voorlopig van uit dat zijn treinen en bussen maandag gewoon kunnen rijden, ondanks code oranje vanwege de verwachte gladheid. "Het is een beetje koffiedik kijken, het kan gaan ijzelen maar het kan ook dooien. Eerst gaan we proberen te rijden, we hopen dat het te doen is. Maar als dat niet zo is en het gevaarlijk wordt, kan het zijn dat we de bussen naar binnen halen", zegt een woordvoerster.
9 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Zuid-Holland kan het in de nacht van zondag op maandag glad worden door ijzel. Het KNMI heeft ook voor die provincie code oranje afgegeven, die vanaf 23.00 uur ingaat. Eerder werd die waarschuwing al afgegeven voor alle andere provincies, behalve Zeeland.
12 uur geleden