Vuurwerkbranche: tweede verkoopdag druk ondanks weersvoorspelling
DRONTEN (ANP) - Het is maandag druk geweest bij winkels die vuurwerk verkopen, ondanks de harde wind die is voorspeld tijdens de jaarwisseling. Dit zegt voorzitter Leo Groeneveld van brancheorganisatie Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN) op de tweede verkoopdag.
De onlinebestellingen liggen op dit moment 16 procent hoger dan vorig jaar, meldt de voorzitter van de brancheorganisatie. Ongeveer de helft van de winkelbezoekers komt volgens hem onlinebestellingen afhalen en de andere helft komt om vuurwerk te kopen.
Vanwege de verwachte harde wind heeft onder meer de gemeente Den Haag besloten vreugdevuren maandagavond al aan te steken en zijn nieuwjaarsduiken in meerdere plaatsen afgelast. Maar op de vuurwerkverkoop heeft de weersvoorspelling "absoluut" geen invloed, aldus Groeneveld. Hij stelt dat siervuurwerk minder gevoelig is voor harde wind dan bijvoorbeeld vuurpijlen. Die zijn in Nederland verboden deze jaarwisseling, maar Nederlanders kunnen ze wel over de grens kopen.
Gezellige drukte
In de Nederlandse winkels was maandag sprake van "gezellige drukte", aldus Groeneveld. "Zaterdag hadden we al een prima dag en ook vandaag zijn er heel veel mensen geweest die hun bestelling hebben opgehaald." Zaterdag was de eerste verkoopdag, op zondag mocht geen vuurwerk worden verkocht. Veel verkopers hebben volgens hem extra aandacht besteed aan hun winkels, met bijvoorbeeld muziek en oliebollen. Hij stelt dat winkeliers de drukte goed onder controle hebben en dat zij genoeg vuurwerk op voorraad hebben.
Dinsdag, op oudejaarsdag, is de laatste verkoopdag. Ook dan verwacht hij dat veel mensen vuurwerk kopen. "Op de laatste dag gaan veel mensen naar de winkel die samen met hun buren of vrienden vuurwerk halen. Ze laten zich adviseren door de winkelier en vragen bijvoorbeeld: wat voor moois heb je voor 150 euro?", aldus Groeneveld.
Veiligheidsbril
Als de winkelverkopen goed blijven lopen, kan de totale omzet dit jaar uitkomen op 10 procent boven de verkopen van vorig jaar, verwacht hij. Toen werd zo'n 105 miljoen euro aan vuurwerk verkocht. Dinsdag verwacht hij iets te kunnen zeggen over de totale omzet dit jaar.
Verder adviseert hij mensen die vuurwerk afsteken en omstanders om rekening te houden met de verwachte harde wind. Hij raadt mensen onder meer aan om met de rug tegen de wind in te gaan staan en een veiligheidsbril op te doen.
Meer uit Binnenland
VLISSINGEN (ANP) - Bij de brand die dinsdagavond laat uitbrak na een explosie in een wooncomplex in de Schutterijstraat in Vlissingen, zijn meerdere gewonden gevallen, meldt de veiligheidsregio. Zij zijn overgedragen aan het ambulancepersoneel. Om hoeveel personen het gaat, is niet bekend. De brand is inmiddels geblust.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag zijn dinsdagavond vier mensen aangehouden. Ze gooiden met stenen naar de ambassade en probeerden het hek bij het gebouw over te klimmen, bevestigt de politie berichtgeving van 112-website Regio15.
4 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Curaçao heeft in december een recordaantal toeristen verwelkomd. Sinds augustus zijn er zorgen over de negatieve invloed van de spanning tussen de VS en Venezuela op het aantal vakantiegangers, vooral na twee bijna-ongelukken in het luchtruim in december. Het toerismebureau heeft het daarentegen over "een toenemende aantrekkingskracht".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er komt voorlopig geen extra toeslag op pakketjes van buiten de Europese Unie, met name uit China. Dat meldt demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Financiën, BBB) aan de Tweede Kamer.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag anderhalf jaar cel geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk, tegen John B. (33) uit Raalte voor het in brand steken van een politieauto op de Koekamplaan, aan de rand van het Malieveld in Den Haag op 20 september. Toen liep een anti-immigratieprotest uit op rellen. B. is aangehouden op 9 december en zit sinds die tijd vast.
10 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - De Geuzenpenning, een prijs voor vrijheidsstrijders en mensenrechtenactivisten, gaat dit jaar naar de burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Gergely Karácsony is een belangrijke tegenstander van de rechts-populistische premier van Hongarije, Viktor Orbán.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft een week nodig om het achterstallige onderhoud dat vorige week ontstond aan de treinen in te halen. Dit is de rest van deze week voelbaar op sommige trajecten, waar met minder materieel wordt gereden.
12 uur geleden