Vuurwerkbranche tevreden met minder vuurwerkschade jaarwisseling
DEN HAAG (ANP) - De branchevereniging voor vuurwerkimporteurs en groothandelaren is blij dat particulieren tijdens de jaarwisseling minder vuurwerkschade hebben geleden dan een jaar geleden. Dinsdag meldde het Verbond van Verzekeraars dat mensen voor zeker 8 miljoen euro aan schade hebben geleden.
Het geschatte schadebedrag is minder dan bij de eerste schatting vorig jaar, toen ging het om minstens 10 miljoen euro aan schade. De totale verzekerde schade van particulieren kwam uiteindelijk uit op 15 miljoen euro. De voorzitter van de Belangenverenging Pyrotechniek Nederland (BPN) noemt de daling "een positief bericht". "Het zou zomaar te maken kunnen hebben met de stabiliteit van de producten. Daar hebben we dit jaar heel erg op gefocust", zegt voorzitter Leo Groeneveld.
De vuurwerkbranche verkocht afgelopen jaarwisseling vuurwerk dat minder snel omviel als het stabiel werd neergezet. Vuurwerkboxen die afgelopen maand zijn geïmporteerd waren volgens BPN net zo breed als de hoogte van de pakketten, om de producten stabieler te maken en de kans op verwondingen te verminderen. De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) zag bij het testen van siervuurwerk dat de branche de producten veiliger had gemaakt.
Illegaal vuurwerk
Deze jaarwisseling mocht alleen sier- en kindervuurwerk worden afgestoken. Alle soorten knalvuurwerk waren verboden. De algemeen directeur van de branchevereniging van verzekeraars zei dat deze de jaarwisseling "enorm veel" illegaal vuurwerk is geïmporteerd. Groeneveld laat ook weten niet tevreden te zijn met het aandeel van illegaal vuurwerk en zegt zich ernstig zorgen te maken over alle schade door verboden vuurwerk. "Alle schade door explosies in Rotterdam is aangericht met illegaal vuurwerk en de politie is er ook mee lastiggevallen", licht hij toe.
Verder herhaalt Groeneveld zijn eerdere oproep voor strengere Europese wetgeving voor vuurwerk dat in Nederland verboden is, maar mensen wel kunnen kopen in het buitenland. "Nu kan je de productie niet aanpakken die via een grijs circuit naar Nederland wordt geëxporteerd." Een vijfde van het vuurwerk dat Nederlanders deze jaarwisseling afstaken, kwam volgens hem van over de grens.
Een woordvoerder van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) zegt in een reactie dat vuurwerkschade "een treurige zaak blijft dat elk jaar miljoenen aan gemeenschapsgeld kost". "En dat is alleen nog maar de materiële schade. Het leed is niet in geld uit te drukken."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De videoclip van het lied Echte liefde is te koop van Samuel Welten was dit jaar de best bekeken muziekvideo op YouTube in Nederland. Het lied, dat in maart werd geüpload, kreeg ruim 5,1 miljoen views. YouTube meldt niet hoeveel daarvan uit Nederland kwamen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SGP doet samen met VVD, CDA, BBB en ChristenUnie een nieuwe poging om de koning weer een rol te geven in het formatieproces. Aanleiding is het gedoe dat opnieuw is ontstaan rond een door de Tweede Kamer aangestelde informateur. D66'er Hans Wijers stapte op nadat een privébericht was uitgelekt waarin hij VVD-leider Dilan Yeşilgöz een feeks noemde.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam wil de meldingsbereidheid rond antisemitisme vergroten. Dat staat in de dinsdag gepubliceerde Aanpak Antisemitisme. Ook moet er onder meer een Amsterdams-Jiddisch woordenboek komen. Dat "onderstreept niet alleen de langdurige aanwezigheid van de Joodse gemeenschap in de stad, maar ook de diepgaande invloed die zij heeft gehad op de ontwikkeling van de Amsterdamse taal en cultuur".
10 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg en het Rijk zouden met partners over de grens in België en Duitsland moeten samenwerken om de wasbeer te bestrijden. Dat is noodzakelijk om te voorkomen dat de invasieve soort zich verder in Limburg en de rest van Nederland verspreidt, zeggen wetenschappers in een rapport dat de provincie en het ministerie van Landbouw (LVVN) lieten opstellen over het bestrijden van de wasbeer.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil onderzoeken hoe elke leerling op school gelijk kan worden behandeld, ongeacht de "levensbeschouwelijke richting" van een school. Dinsdagmiddag werd tot frustratie van de SGP en ChristenUnie een motie van de VVD hiervoor aangenomen. Volgens de christelijke partijen is dit "ongrondwettig en illiberaal" en strijdig met de vrijheid van onderwijs.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor woningbouw van 2030 tot en met 2035 is naar schatting nog 3,9 miljard euro nodig. Dat heeft adviesbureau Rebel berekend in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het geld zou nodig zijn om in die jaren ruim een miljoen woningen te bouwen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Justitie en Veiligheid geeft toe dat zij fouten maakte in een onderzoek naar de geheime detentielocatie van Inez Weski (70). De voormalige advocate diende in oktober een klacht in tegen de inspectie. Die startte daarop een intern onderzoek.
12 uur geleden