Vuurwerkbranche beleeft relatief rustige tweede verkoopdag
DEN HAAG (ANP) - De vuurwerkbranche beleefde vrijdag een relatief rustige tweede verkoopdag, meldt voorzitter Leo Groeneveld van Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). "Het loopt heel gestaag door vandaag. Op veel plaatsen zijn koopavonden, dus het loopt nog een beetje door", zegt hij.
Donderdag was de eerste dag dat mensen vuurwerk mochten kopen in de winkels. Toen merkte Groeneveld dat het erg druk was. Het is altijd rustiger op de tweede verkoopdag dan op de eerste en de laatste dag, zegt hij. Zaterdag, de laatste dag dat vuurwerk verkocht mag worden, verwacht hij weer drukte in de winkels. "De weersvoorspelling is morgen behoorlijk gunstig en dat is altijd positief. Het kan zijn dat mensen morgen op het allerlaatste moment komen als ze erachter komen dat winkels niet op zondag open zijn." Voorgaande jaren werd op oudjaarsdag ook vuurwerk verkocht, maar dit jaar niet omdat oudjaarsdag op een zondag valt.
Het meeste vuurwerk dat mensen sinds half november online hebben besteld is vrijdag volgens de voorzitter afgeleverd. Hij meldt dat bijna al het siervuurwerk dat dit jaar is verkocht, multishots zijn.
Kindervuurwerk
De voorverkoop van siervuurwerk was volgens hem gelijk aan dat van vorig jaar, toen de branche een recordomzet haalde van 110 miljoen euro. Eerder deze week meldde Groeneveld al dat de verkoop van kindervuurwerk achterblijft. Daarom verwacht hij de resultaten van vorig jaar nu niet te halen.
Als mensen zaterdag veel siervuurwerk kopen, denkt Groeneveld dat de branche wel in de buurt komt van de recordomzet. "Dan heb ik goede hoop dat we de 100 miljoen aantikken. Dat zou een fantastische prestatie zijn waar ik heel erg tevreden mee ben."
Vuurwerkverbod
Ook dit jaar zijn er gemeenten die een lokaal vuurwerkverbod hanteren of vuurwerkvrije zones hebben aangewezen. In zestien gemeenten mag op oud en nieuw helemaal geen vuurwerk afgestoken worden. Dat zijn er vier meer dan tijdens de vorige jaarwisseling. In onder meer Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven en Tilburg geldt zo'n vuurwerkverbod. Eerder zei Groeneveld dat mensen die in een gemeente met een vuurwerkverbod wonen, ongeveer net zoveel vuurwerk kopen als mensen die wonen op plekken waar geen verbod is.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie voor legale goksites sleept Meta voor de rechter. Volgens de Vergunde Nederlandse Online Kansspelaanbieders (VNLOK) zijn negen van de tien gokadvertenties op Facebook afkomstig van illegale sites. Ook op Instagram zouden illegale aanbieders veel adverteren. De koepel klaagt daar al langer over.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse regering kijkt naar een begrotingswijziging die bedrijven mogelijk 3,5 miljard euro extra zal kosten. De Franse zakenkrant Les Echos meldt op basis van anonieme bronnen dat de regering overweegt om de manier waarop loonheffingskortingen worden berekend te wijzigen. De Franse premier Sébastien Lecornu is van plan volgende week een begrotingsvoorstel voor volgend jaar te presenteren.
10 uur geledenKEULEN (ANP) - Het waterpeil van de Rijn bij Keulen heeft een historisch laag punt bereikt. Het waterpeil staat op 43 centimeter, meldt omroep WDR. Dat is 2 centimeter lager dan het vorige record dat afgelopen augustus werd gevestigd.
12 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse premier Andy Burnham weigerde zondag zijn steun uit te spreken voor een derde start- en landingsbaan op Heathrow Airport. Volgens hem is het een zaak voor mensen die in de omgeving van de Londense luchthaven wonen. Burnhams voorganger, Keir Starmer, liet vorig jaar wel weten de uitbreidingsplannen te steunen.
12 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen heeft de politiek opgeroepen om snel tot oplossingen te komen. Volgens Sleijpen is de economische groei in Nederland te laag en is het potentieel hoger. Maar daarvoor moet er in Den Haag wel aan oplossingen voor grote problemen worden gewerkt, zei hij zondag bij het televisieprogramma WNL Op Zondag.
14 uur geledenCATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar de luchthaven van Catania op Sicilië wordt langer stilgelegd. Dat meldt de luchthaven. Alle vertrekkende en binnenkomende vluchten van zondag zijn opgeschort door een uitbarsting van vulkaan Etna. KLM boekt reizigers om naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.
14 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - De topmannen van OpenAI en Anthropic zijn opgeroepen voor een Australisch senaatsonderzoek naar AI. Het onderzoek richt zich op de gevolgen van AI en datacenters voor Australische gemeenschappen en sectoren, en voor het water- en energieverbruik. Deze week werd bekend dat een AI-programma van OpenAI een Australische overheidswebsite is binnengedrongen en daar toegang had tot medische gegevens die niet openbaar zijn.
16 uur geleden