Vuurwerk knalt op Malieveld tijdens protest
DEN HAAG (ANP) - Kanonslagen, een Chinese mat, Chinese rollen en twee Cobra's ontploften dinsdagmiddag op het Malieveld in Den Haag. Het was een niet zo stil protest van drie samenwerkende vuurwerkverkopers tegen het naderende vuurwerkverbod. Een deel van het afgestoken vuurwerk is al illegaal, zoals de Cobra-8, maar die is volgens de betogers "op elke middelbare school te krijgen". Het overige knalvuurwerk wordt vermoedelijk nog dit jaar verboden.
Een van de organisatoren, Dennie van Herwijnen (40) van Vuurwerk Zoetermeer, denkt dat het een kwestie van gedrag is. Wie illegaal vuurwerk wil afsteken, haalt dat volgens hem wel uit het buitenland en laat zich niet afschrikken door een verbod. "Als je last hebt van onkruid, moet je het bij de wortels aanpakken. Dan moet je niet de tulpen weghalen", aldus Van Herwijnen.
De vader van Van Herwijnen begon 35 jaar geleden met het verkopen van vuurwerk. Tegenwoordig verdient de winkel zo'n 20 procent van de jaaromzet in de drie dagen voor oud en nieuw. Er werken dan 22 mensen in zijn zaak. De rest van het jaar verkoopt hij met vier medewerkers wandelspullen, bijvoorbeeld voor mensen die de Vierdaagse in Nijmegen willen lopen. Zonder vuurwerk is het einde verhaal voor zijn winkel, vreest hij.
Strenger handhaven
Medeorganisator Frits Broks van de Rijswijkse Vuurwerkhal denkt dat het vuurwerkverbod averechts gaat werken. "We hebben geprobeerd het verschil aan te tonen tussen legaal en illegaal knalvuurwerk, tussen geen knal of extreme knal, want het legale knalvuurwerk knalt voor geen meter. Daarom stapt de jeugd ook massaal over op dat illegale spul."
"Als je die andere jeugd nou ook nog over de streep wilt trekken met illegaal vuurwerk, moet je het legale vuurwerk gaan verbieden. Dan krijg je meer illegaal vuurwerk op de markt. Dat is juist wat ze niet willen bereiken. Ze willen iets legaals verbieden om iets illegaals tegen te gaan", aldus Broks. Hij wil juist dat de overheid de regels die er al zijn, strenger handhaaft. "Ze geven nu toe aan een paar honderd raddraaiers. Ze capituleren voor de raddraaiers. De rommel is met het illegale vuurwerk, daar is de overlast van, daar worden de hulpverleners mee bekogeld."
Meer uit Binnenland
WIJCHEN (ANP) - In het Gelderse Wijchen, bij Nijmegen, woedt aan de Geitweg een natuurbrand. Dat meldt de veiligheidsregio. In de omgeving van Wijchen waren op zondag al meer natuurbranden.
4 uur geledenWIJCHEN (ANP) - Aan de Heumenseweg in Wijchen (Gelderland) woedde zondag een natuurbrand. De brandweer ging met meerdere eenheden ter plaatse, maar de brand is inmiddels geblust.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 26-jarige man die zaterdag in Rotterdam vermoedelijk betrokken was bij meerdere steekpartijen vertoonde "onbegrepen gedrag". Volgens de politie blijft hij verdachte, maar krijgt hij ook de benodigde zorg.
6 uur geledenHOUTEN (ANP) - De temperaturen lopen komende week vanaf woensdag weer op. Weeronline verwacht dat het donderdag en vrijdag lokaal 30 tot 35 graden wordt. Daardoor is de kans op een vijfde regionale hittegolf deze zomer groot.
8 uur geledenOSS (ANP) - De natuurbrand in Herperduin bij Oss is onder controle. Het vuur heeft zich niet verder verspreid. De brandweer blijft nog wel nablussen om te voorkomen dat de brand weer oplaait, meldt de veiligheidsregio.
11 uur geledenHOUTEN (ANP) - De weersomstandigheden lijken gunstig om woensdag in ons land de gedeeltelijke zonsverduistering te kunnen zien. Weeronline verwacht, zoals het er nu naar uitziet, geen grootschalige, lage bewolking die het zicht belemmert. Om het verschijnsel goed te kunnen aanschouwen, is helder weer nodig.
11 uur geledenOSS (ANP) - In natuurgebied Herpenduin, in de Noord-Brabantse gemeente Oss, woedt zondagochtend een natuurbrand. De brandweer is met veel voertuigen, onder meer waterwagens, aanwezig. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio gaat het om een gebied van 100 bij 150 meter.
12 uur geleden