Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vuurwerk knalt op Malieveld tijdens protest

Vuurwerk knalt op Malieveld tijdens protest

DEN HAAG (ANP) - Kanonslagen, een Chinese mat, Chinese rollen en twee Cobra's ontploften dinsdagmiddag op het Malieveld in Den Haag. Het was een niet zo stil protest van drie samenwerkende vuurwerkverkopers tegen het naderende vuurwerkverbod. Een deel van het afgestoken vuurwerk is al illegaal, zoals de Cobra-8, maar die is volgens de betogers "op elke middelbare school te krijgen". Het overige knalvuurwerk wordt vermoedelijk nog dit jaar verboden.

Een van de organisatoren, Dennie van Herwijnen (40) van Vuurwerk Zoetermeer, denkt dat het een kwestie van gedrag is. Wie illegaal vuurwerk wil afsteken, haalt dat volgens hem wel uit het buitenland en laat zich niet afschrikken door een verbod. "Als je last hebt van onkruid, moet je het bij de wortels aanpakken. Dan moet je niet de tulpen weghalen", aldus Van Herwijnen.

De vader van Van Herwijnen begon 35 jaar geleden met het verkopen van vuurwerk. Tegenwoordig verdient de winkel zo'n 20 procent van de jaaromzet in de drie dagen voor oud en nieuw. Er werken dan 22 mensen in zijn zaak. De rest van het jaar verkoopt hij met vier medewerkers wandelspullen, bijvoorbeeld voor mensen die de Vierdaagse in Nijmegen willen lopen. Zonder vuurwerk is het einde verhaal voor zijn winkel, vreest hij.

Strenger handhaven

Medeorganisator Frits Broks van de Rijswijkse Vuurwerkhal denkt dat het vuurwerkverbod averechts gaat werken. "We hebben geprobeerd het verschil aan te tonen tussen legaal en illegaal knalvuurwerk, tussen geen knal of extreme knal, want het legale knalvuurwerk knalt voor geen meter. Daarom stapt de jeugd ook massaal over op dat illegale spul."

"Als je die andere jeugd nou ook nog over de streep wilt trekken met illegaal vuurwerk, moet je het legale vuurwerk gaan verbieden. Dan krijg je meer illegaal vuurwerk op de markt. Dat is juist wat ze niet willen bereiken. Ze willen iets legaals verbieden om iets illegaals tegen te gaan", aldus Broks. Hij wil juist dat de overheid de regels die er al zijn, strenger handhaaft. "Ze geven nu toe aan een paar honderd raddraaiers. Ze capituleren voor de raddraaiers. De rommel is met het illegale vuurwerk, daar is de overlast van, daar worden de hulpverleners mee bekogeld."

Meer uit Binnenland

Stedelijk Museum: Fuchs was invloedrijk en spraakmakend

AMSTERDAM (ANP) - Rudi Fuchs was "zonder twijfel internationaal gezien een van de meest invloedrijke museumdirecteuren van de laatste vijftig jaar". Dat zegt Rein Wolfs, directeur Stedelijk Museum Amsterdam, in een reactie op het overlijden van Fuchs.

1 uur geleden
Directeur Kunstmuseum: Fuchs was een van de grote kunstpausen

DEN HAAG (ANP) - Rudi Fuchs, die op 84-jarige leeftijd is overleden, was een van de "grote kunstpausen van Nederland". Dat zegt directeur Margriet Schavemaker van het Kunstmuseum Den Haag. Fuchs was tussen 1987 en 1993 directeur van dat museum.

1 uur geleden
Cel en tbs voor serie aanrandingen in Utrecht

UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft Johannes F. maandag veroordeeld tot 113 dagen cel en tbs met voorwaarden voor een serie aanrandingen. De gevangenisstraf is gelijk aan het voorarrest van de 68-jarige Utrechter, die hierdoor niet meer de cel in hoeft. F. kreeg ook een maatregel waarmee hij na zijn behandeling onder toezicht komt te staan.

2 uur geleden
Tielen wil verbeteringen afdwingen bij bestuur Haga Lyceum

DEN HAAG (ANP) - De Stichting Islamitisch Onderwijs moet van staatssecretaris Judith Tielen (Voortgezet Onderwijs) direct verbeteringen doorvoeren op het Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam. Het schoolbestuur heeft een zogenoemde aanwijzing gekregen van Tielen, omdat de onderwijskwaliteit niet voldoende is en omdat de Onderwijsinspectie wanbeheer van de directie vaststelde.

2 uur geleden
Rudi Fuchs, oud-directeur van het Stedelijk Museum, overleden

AMSTERDAM (ANP) - Rudi Fuchs, de oud-directeur van het Stedelijk Museum, is zondagavond in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP bevestigd na berichtgeving van Het Parool.

2 uur geleden
Kabinet denkt aan 350 miljoen compensatie voor lastenverzwaring

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet denkt eraan om 350 miljoen euro aan hogere lasten voor werkenden in 2027 te compenseren, zei staatssecretaris Eelco Eerenberg (D66) in het debat over de belastingen. Daarmee hoopt hij deels tegemoet te komen aan de kritiek op de geplande lastenverzwaring. "En daarmee ook het vergroten van steun." Er is nu namelijk nog geen Kamermeerderheid voor het belastingplan.

4 uur geleden
Amsterdam Dance Event evenaart record met 600.000 bezoekers

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam Dance Event heeft de afgelopen week ruim 600.000 bezoekers getrokken. Hiermee heeft de dertigste editie van het evenement de recordcijfers van het jaar daarvoor geëvenaard, meldt de organisatie.

4 uur geleden